Urla

Urla Denize Girilecek Yerler

Urla yaz-kış yaşanan bir ilçe olduğu için tatil beldesi olarak çok ismi geçmez. Oysa ki konumu sebebiyle Urla’da denize girilecek birçok yer mevcut. Çok sayıda yazlık ve tatil bölgesi ile Urla denizi , İzmir’e en yakın denize girilecek noktalardan biri. Urla plajları hem halk hem de özel olmak üzere birçok seçenek sunuyor. Birkaç eksikle birlikte Urla sahillerinde denize girilecek yerler listesi:

1- Urla Kum Denizi

İzmir’e en yakın geniş halk plajı burası. Urla İskele’ye gelmeden Karantina Adası’nın sağında kalıyor. Büyükşehir belediyesi tarafından 2019 yılında halka kazandırıldı. Soyunma odası, tuvalet, kafeterya, otopark gibi tüm plaj imkanları bulunuyor. Giriş ücretsiz. Kum plajı ve Urla Belediye halk plajı olarak da biliniyor. Plaj mavi bayraklı.

urla plajları arasında ilk sırada yer alıyor urla halk plajı.

2 – Urla Gelinkaya

İskeleyi geçtikten sonra Gelinkaya etrafında ücretli tesisler mevcut. Gün boyu yeme içme imkanlarıyla denize girebilirsiniz. Şezlong ücretleri uygun. Arabayla geçiyorsanız durum bakmanızda fayda var.

Altınkoy veya Altınköy Plajı olarak da bilinen yer Urla’da denize girilecek en iyi koylardan biri.

3 – TCDD Kampı

Urla İskele ile Çeşmealtı arasında yokuşta yer alan kampa giriş oldukça uygun fiyatlı. Şezlong imkanını öğleden sonra bulmak zor. Plajı, denizi ve tesisleri oldukça kullanışlı.

4 – Çeşmealtı Mavi Plaj

İzmir merkezine en yakın 2. halk plajı burası. Ancak ismine çok aldanmamanız gerekiyor çünkü bir plaj yok. Ancak denizi kıyıdan sonra kum olduğu için Mavi plaj ismini oradan alıyor. Şezlong imkanı yok, arabanızla yanaşıp taşlı sahilde oturabilirsiniz.

5 – Çeşmealtı Aren Beach Club

Urla’nın Çeşmealtı bölgesinde en çok bilinen ücretli plajı Aren beach. Tüm imkanlarıyla hizmet veren plaja 2022 itibarı ile giriş ortalama 80 TL. Çocuklu aileler için Urla’da en ideal noktalardan. Mekanın dışarıdan yiyecek-içecek politikası konusunda çok sıkı olduğunu belirtelim.

6- Urla Altınköy Plajı

Urla Altınkoy veya Altınköy plajı olarak biliniyor. Buranın ismi Altınköy Sitesi’nden geliyor. Ancak dışarıdan giriş mevcut. Zaten halk plajı. Kendi şemsiyenizle rahatlıkla günü geçirebilirsiniz. Altınköy Plajı oldukça geniş. Suyu serin ama denizi kumlu. Kafeterya, tuvalet ve ücretli şezlong kiralama imkanı da var. 2022 itibarı ile şezlong ücretleri ortalama 60 TL civarında. Altınkoy’daki mekanın adı Marika Beach.

urla plajları arasında en çok bilinenlerden biri altınkoy plajı.
Altınkoy Plajı ismini kumdan alıyor.

Urla’da kamp yapılacak yerler arasında da Altınkoy iyi bir alternatif.

7 – Urla Demircili Plajı

Urla merkezden 24 km mesafede , İzmir’den günübirlik gidilebilecek Urla plajları arasında en çok tavsiye edilen plajlardan biri Urla Demircili. Urla’da kamp yapılacak yerler arasında da popüler. Hem halk plajları hem de şezlong imkanı olan tesisler mevcut. İzmir’den günübirlik denize girilecek yer arıyorsanız Demircili denizi ideal. İzmir’den ulaşım yaklaşık 75 dakika sürüyor. Toplu taşıma imkanı yok. Bölgedeki ikinci plajın adı Melengeç plajı olarak geçiyor.

Denizyıldızı Kafe‘nin denizi soğuk ve taşlı ancak gençlerin tercih ettiği bir mekan. Bodrum Koyu olarak biliniyor.
Melengeç Plajı Akşam Görüntüsü

Demircili’nin yanında bir yarımada şeklinde duran Melengeç Koyu Urla’da camping alanı arayanlar için ideal.

8 – Urla İçmeler Plajı

İçmeler sahili oldukça sakin. Urla plajları arasında en uzunu diyebiliriz. Denizi sığ, yer yer kumlu ve taşlı. Windsurf kulübu dışında bir tesis yok. Kendi şemsiyeniz varsa keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

İçmeler İskender Köprüsü

9 – Zeytineli Plajı

Urla merkezden epey uzak bir plaj. Ancak çok bakir bir koy olduğu için çok tercih ediliyor. Tesis imkanı yok. Urla’da sakin koy arıyorsanız Zeytineli Denizi’ni tercih edebilirsiniz.

10 – Yassıcaada Halk Plajı

Sadece vapur ve özel teknelerle ulaşılıyor. Karşıyaka ve Konak’tan yaz döneminde her sabah vapur imkanı var. Şezlonglar ücretsiz. Suyu temiz , berrak ve kumluk. Kafe imkanı da var.

Yassıcada Denizi Oldukça Temiz

Eğer özel tekneniz varsa Urla Adaları da denize girebileceğiniz sakin ve temiz bölgelerden.

Urla Adaları

Özbek Plajları

Torasan ve Özbek’de denize girilecek epey yer mevcut. Menteş yarımadası ile İçmeler arasında her yerde denize girebilirsiniz. Akkum Plajı burada en çok tercih edilen yer, yeme-içme imkanları çok geniş. Özbek Eğriliman Tarım Bakanlığı Kampı tesis olarak tercih edilebilir. Giriş fiyatı çok uygun ve denizi kumluk.

Akkum Plajı

Gülbahçe Gümüşkoy Plajı

gülbahçe denize girilecek yer
Gülbahçe Plaj

Gülbahçe’de denize girilebilecek ideal halk plajı. Haftasonları kalabalık oluyor. Denizi yosun ve kum karışık. Pansiyon ve kafeterya olanakları var.

Eğer Urla’yı geçtiyseniz Balıklıova’ya sapmadan Çeşme’ye de devam edebilirsiz. Otoban ile Çeşme – Urla arası yarım saat sürüyor. Çeşme denize girilecek yerler ve plaj listesi için buraya buyurun.

You Might Also Like