Urla

Urla Enginar Festivali

İlk kez 2015 yılında düzenlenen Urla Enginar Festivali Urla’nın en büyük etkinliği konumunda. Temel amaç yerel değerleri tanıtırken üretici ve turizme de değer katmak. Tabi burada Urla’nın yerel bitkisi sakız enginarı başrolde.

Urla Enginar Festivali Ne Zaman?

2022 Urla Enginar Festivali 6-7-8 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Sabah kortej ile başlayan etkinlikler gece-gündüz devam ediyor.

Urla Enginarı Tarlada

Enginar Festivali’nde Neler Var?

Meydanda kurulan stantlarda tüm üretici kadın, işletme ve kooperatiflerin mahsülleri, sanat eserleri ve hediyelikleri satılıyor.

Enginar Temalı Hediyelikler

Özellikle festival öncesinde tüm enginarlar hasat edilip festivale hazırlanıyor. Bazıları çiçeğiyle bazıları çanak şeklinde bazıları da direkt kalbiyle satılıyor. Taze vakumlanmış enginarları satın alıp kolayca mutfağınızda saklayabilirsiniz.

Ayıklanmamış Enginarlar Tezgahta

Festivalde enginar ile yapılabilecek tüm yemek kombinasyonlarını hatta enginar suyu ve enginar reçelini de deneyip satın alabilirsiniz. Siz sadece Enginar dolmasını mı biliyordunuz? burada göreceklerinize şaşıracaksınız.

Enginarla Hazırlanan Lezzetleri Siz de Ücretsiz Tadabilirsiniz

Festivalde ulusal şefler, Urla restoranlarında hizmet veren şefler, ev hanımları gibi usta aşçılar yemek hazırlarken seminerlere, söyleşilere, eğitimlere ve yarışmalara da katılıyor. Sadece konser ve sunuculuk için gelen ünlü simalara da denk gelebilirsiniz.

Enginar Festivali Nerede ? Nasıl Gidilir?

Festival Urla İskele’de değil , Urla merkez’de yapılıyor. Meydandan başlayan stantlar, Malgaca Pazarı ve Sanat Sokağı ile devam ediyor.

Foto: Serkan Kıpkıp

Urla Enginar Festivali Turları Türkiye’nin her yerinden yapılıyor. Bu süreçte İzmir ve Çeşme’nin de ziyaret edildiği gezi turları epey mantıklı. Urla otelleri bu süreçte tam kapasite oluyor. İskele tarafında kalanlar, ağaçlı yoldan dolmuşa binip merkezdeki festival alanına kolayca ulaşabilir.

Urla Gezilecek Yerler yazısını da okumayı unutmayın.

You Might Also Like