Urla

Urlice : Bir Urla Güzeli

Urla’da üzüm üretimi ve şarapçılık binlerce yıldır yapılmasına rağmen, 90’lı yıllarda endüstriyel ve butik üretimin turizmle birleşmesiyle Urla şarapçılık açısından epey popüler oldu ve Urla Bağ Yolu oluştu.

Urlice , Bilge BENGİSU ÖĞÜNLÜ ve Reha ÖĞÜNLÜ çifti tarafından 2006 yılında kuruldu. Çift , ABD’de evlendikten sonra 2002 yılında Türkiye’ye döner ve ailelerinin yaptığı amatör bağcılığı geliştirirerek yeni bağ satın alırlar. 2002 yılı aynı zamanda Türkiye’de butik şarapçılığın da serbest bırakıldığı yıldır. Ticari bir getiriden önce butik şarapçılık, organik tarım , yerel kalkınma ve yavaş yemek (Slow Food) değerlerine göre kurulan Urlice Bağ Evi ve Urlice Şarapçılık , hala aynı vizyonla devam ediyor.

Bilge BENGİSU ÖĞÜNLÜ

Bilge Bengisu Öğünlü son 11 yıldır Doğal Sofra Urla gönüllülerine başkanlık ediyor. Urlice her ne kadar artık popüler bir mekan olsa da, çoğunlukla yerel ve mevsimsel ürünlerle sunum ve menüler şekilleniyor. Siz de ziyaretinizde hızlı servis, zengin menü, geleneksel tatlar beklentisi olmadan mekanın ruhuna uygun davranmalısınız.

Urlice ismi Nereden Geliyor?

Öncesinde Urla ismini nereden alıyor? sorusunu yanıtlamak gerekiyor. Rivayete göre Urla ismini Ulice adında bir kral kızından alıyormuş. Urlice de ismini bu hikayeden alıyormuş.

” Şarabın kalitesi %90 üzümün yetiştiği yerden gelir. Şarabı onun adıyla anmak, bizim de bu topraklara borcumuz. “

Bilge Bengisu Öğünlü

Urlice’de Hangi Şaraplar Denenebilir?

Urlice’de üretim, yıllandırma, hasat, restaurant hizmeti hepsi aynı yerde yapılıyor. Özel şarap tadımlarına katılabileceğiniz gibi gittiğinizde de talep edebilirsiniz.
Bağlarda yetişen üzümlerle üretilen en popüler 4 şarap çeşidi şöyle:

Chardonnay: Beyaz şarap tercih ediyorsanız, fıçı yerine metal tanklarda bekletilen, tatlı, yemekler için ideal bir şarap. Kesinlikle denenmeli.
Cabernet Sauvignon, tek tip üzümden üretilen (monosepaj) bir şarap. Fransız menşeili. Yoğun bir kırmızı şarap deneyimi için ideal.
Cabernet Merlot , Fransız menşeili , Cabernet Sauvignon’a göre daha yumuşak içimli bir şarap.
Cabernet Shiraz , meyve ve baharat tadığını alabileceğiniz bir kırmızı şarap tipi.

Urlice’de Ne Yenir?

Peynir tabağı , ince hamur pizza çeşitleri, yerel otlarla hazırlanan salatalar Urlice yiyecek menüsünde en çok tercih edilenler. Zaten menüde de herkese yönelik onlarca çeşit yok. Ancak yine de dana kaburga , sosis çeşitleri gibi et gurmelerini tatmin edecek yeni ürünler de mekanda sunuluyor.

Roka Salatası , Pizza ve Chardonnay

Margarita , pastırmalı , füme etli, keçi peynirli, ege otları içeren pizzaları deneyebilirsiniz. Pizza fiyatları ortalama 80 TL civarında ve oldukça doyurucu.

Urlice’de Başka Neler Var?

Urlice’de tabi ki doğa var. Hem bağ evi hem de bağlar arasında hem de genel olarak çevrede yürüyüş yapabilir, yeşilin tadını çıkarabilirsiniz. Urlice’de bağ bozumu ağustos ayının ortalarında başlıyor.

Yeraltındaki mazhende fıçılanmış şaraplar yer alıyor. Sessiz ve loş bir ortam. Şarap fıçıları burada ses , ışık ve yer hareketlerinden korunuyor. Yer altı seviyesinde yer aldığı için toprağın kesit olarak halini görmek oldukça ilginç bir görüntü sağlıyor.

Mahzen Genel Ziyarete Kapalı

Ayrıca Urlice Şarapevi’nden şarap da satın alabilirsiniz.

Urlice’de konaklama imkanı yok.

Haftasonu için kesinlikle rezervasyon yaptırmalısınız. Urlice Vineyards rezervasyon no: (0232) 754 68 59

You Might Also Like