Urla

Urla Sanat Sokağı

Urla Sanat Sokağı’na Nasıl Gidilir?

Urla Sanat Sokağı , Urla’nın Merkez’deki meydandan sağa döndükten 50 metre sonra solda yer alıyor. Google’daki haritalarda Zafer Caddesi olarak da geçiyor.

Urla Sanat Sokağı’nda Neler Var?

Sonradan oluşan bir sanat çevresi olduğu için oturmuş bir konsept yok. Ancak Alaçatı Çarşısı ile kıyaslandığında kesinlikle daha organik.

Eski Urla evlerini sokağa girer girmez fark ediyorsunuz. Sonradan yapılan restorasyonlu evler de sokağın ruhuna uygun.

Urla Sanat Sokağı

Yaklaşık 200 Metre boyunca sağlı sollu sanat galerileri, atölye, sahaf,  hediyelik mağazaları, pastane, fırın, butik, cafe ve lokal dükkanları bulabilirsiniz.

Urla Sanat Sokağı’ndan Neler Alınır? Ne Yenir?

Urla şarapları , sabun, yerel sanatçıların yaptığı takılar, buzdolabı magnetleri, şile bezi elbiseler, türlü hediyelik eşya, iyi kahveler , peynir ve 2.el ürünler gibi alışveriş yapılacak çok şey var.

Öğle Yemekleri

Yerel ve uygun fiyatlı bir kahvaltı & öğle yemeği için katmer düşünebilirsiniz.
İrmik Hanım Pastanesi ise sokağın popüler noktalarından.  Biz dinlenmek ve bir şeyler içmek için İstifçi Cafe‘yi tercih ettik.   Arkadaki geniş bahçesi oldukça ferah ve huzurlu. Fiyatların biraz pahalı olduğunu belirtelim ancak kesinlikle değecektir.

İstifçi

Akşam Yemekleri – Restaurant & Gastro Publar

Geceleri Urla Sanat Sokağı gündüz kalabalığını yitiriyor ama sokak ölmüyor. Ara sokaktaki restaurant ve barlar genelde geç saatlere kadar açık. Biz akşam yemeği olarak Vourla’yı seçtik. Genelde fix menü ve rezervasyon kabul ediyorlar. Fırın Vourla ise sokak üzerinde pastane tipinde bir mekan.

Avlu, Kuyulu Cafe, öğle ve akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz diğer mekanlardan.

Vourla

Hem öğlen hem akşam yemekleri için lokal lezzetleri farklı bir deneyimle tatmak için Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi‘ni de tercih edebilirsiniz. Fiyatları çok uygun olmasa da , zeytinyağının verdiği lezzetleri tattığınıza pişman olmayacaksınız.

Hiç Lokanta

Sanat Sokağı’nın bir sokak yukarısında Erinç Sokak köşesinde yer alan La Pena Restaurant yeni aktif olan alternatif bir mekan, Pizzası gayet güzel, daha sakin ve nezih bir ortam için tercih edilebilir. Eski bir ev ve bahçesinin düzenlenmesiyle açılmış.

La Pena Restaurant Pizzası

Çeşme’de bildiğimiz Ortaya‘nın Urla şubesi tam olarak sanat sokağı üzerinde değil. Sokağın çıktığı caddenin en sonunda yer alıyor. Yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesi. Sadece kış mevsiminde açık. Ortaya Urla detaylı bilgisi bu yazıda.

Sanat Sokağı Gece Hayatı

Urla Sanat Sokağı’nda canlı müzik yapan yerler de var. İstifçi cafe‘de sakin bir canlı müzik tercih edilirken, eğlenmek isteyenler için Avlu , popüler müzikler ve 90’lar sevenlerin tercihi.

Urla Gece Hayatı

Sanat sokağı konser açısından da zenginleşmeye başladı. Önemi arttık yerli popüler sanatçılar ve stand up sanatçılarının sahne almaya başladığı görüyoruz. Urla konser mekanları arasına giren Mahfel Sahne bunlardan biri.

Urla Canlı Müzik Performans Sahnelerinden Mahfel’in kendine ait avlusu var.

Urla Sanat Sokağı ve “Sanat”

Sokağın sonunda yer alıyor Urla Devlet Tiyatrosu yer alıyor. Her devlet tiyatrosunda olduğu gibi burada da epey önceden bilet almanız gerekebilir. Oyunları internetten takip edebilir sezonda iyi oyunlar izleyebilirsiniz.

Sanatı akademik olarak özümlemek isteyenler cadde üzerindeki Urla Müzik Akademisi’nde ( UMA ) , resital dinletilerine katılabilir ve ileri seviye müzik aletlerinin atölyelerine eşlik edebilirsiniz.

UMA Bahçe

Sanat Sokağı’nda ayrıca resim, heykel, seramik ve kanaviçe atölyelerine de katılabilirsiniz. Bazı mekanlarda açık hava sineması ve Başka Sinema’nın festival film gösterimleri de Urla’da yapılıyor.

Sonuç olarak Urla Sanat Sokağı Urla’da Gezilecek Yerler listesinde en başlarda yer alıyor diyebiliriz. Bir gününüzü ayıracak kadar büyük ve etkinlik sahibi değil ancak Urla’ya uğradıysanız kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Urla Merkeze’e gelmişken diğer yapılacak şeyler için: Urla Gezilecek Yerler

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply