Konak, Konak Sahil

Konak Pier (Eski Gümrük Binası)

İzmir Konak Pier

Konak Pier


Konak Pier Tarihi


19. yüzyılda Fransızlar, sahil şeridinin darlığını ve gemilerin kıyıya yanaşamadığını öne sürerek, sadrazamdan dolgu izni alırlar.
Basmane Garı’nın denize bağlandığı noktayı gümrüklü mal depolama alanı olarak kullanmak üzere doldururlar.

Taş söveleri, çatı parapeti ve bina aksındaki süslemeleri, dairesel yontulmuş köşe taşlarıyla, özenli bir cephesi bulunan, tek katlı Gümrük Binası 1854 yılında tamamlanmıştır.

Binalar arasında kalan depolama alanları ise, döküm kolonlar ve çelik profil çatı makaslarıyla kapatılmış; yine döküm kolonlar kullanılarak güney cephesinde bir de sundurma eklenmiştir.

Konak Pier Üstten Görünüş

Son olarak, 1905–13 tarihlerinde, deniz bir kez daha doldurulurak Belçika’da üretilerek gemilerle İzmir’e getirilen font döküm dairesel kolonlar, U profil kolonlar ve çelik profil çatı makaslarının kullanıldığı büyük hol bölümü eklenmiş ve yapı bugünkü halini almıştır.

Çelik strüktür elemanlarının geometrik formlarında görülen benzerlikler nedeniyle, Gustave Eiffel ekolüne ait olabilecekleri düşünülmektedir.

1954 yılına kadar Gümrük Binası olarak kullanılan yapı, 1955–60 yıllarında, Belediye tarafından, Balıkhane olarak düzenlenmiş ve binaya Balık Hali adı verilmiştir.

Konak Pier Balık Hali Dönemi

Kısa bir süre otopark olarak hizmet veren yapı, onarım ve dönüşüm işlemleri tamamlanarak, Konak Pier adı ile alışveriş merkezi olarak kullanıma açılmıştır.

Konak Pier’de Yapılacak Şeyler

Konak Pier şu an bir AVM şeklinde kullanılmaktadır.  Şüphesiz her AVM’de olan mağazaların benzerlerini içermektedir.

Yapılacak en güzel şey  Pier’in sağ, sol ve en ön ucunda bulunan restorantlarında  gün batımına bakarak keyifli bir yemek olacaktır. Özel günler için ideal olan restoranlara sahiptir.

Öneri:   Konak Pier’de yer alan Cinemaximum benzerlerinin aksine pier ruhunu yansıtan özel salonlara sahiptir. Ayrıca bir salonda ArtHouse filmlere yer ayırmaktalar. Şehirde festival filmi izlenecek sayılı yerden biri.


Konak Pier sonunda yer alan %100 Restaurant’ta Gün batımını keyifle izleyebilirsiniz.
Konak Pier’de  ayrıca rakı- balık,  İtalyan yemeği ve cafeler bulunduğu gibi, Ucuz fast food gıda restaurantları da mevcuttur.

Konak Pier Soiree Cafe

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply