Alsancak, Konak, Konak Sahil

İzmir Cumhuriyet Meydanı: İzmir’de Her Yol Ona Çıkar

Cumhuriyet Meydanı İzmir Konak İlçesinde, Pasaport ile Alsancak arasında yer alan İzmir’in merkezinde tarihi bir meydan. İzmirli olup da bir kere buradan geçmemiş kişi yoktur. Kordon sefası yapan turistlerin de uğradığı tarihi nokta.

Cumhuriyet Meydanı’nın Önemi

Şüphesiz ismi kadar önemli. Lokasyon olarak tam merkezde olması sebebiyle, Çankaya’dan sahile buradan çıkılır. Montrö Meydanı’ndan buraya çıkılır. Alsancak’tan Konak’a giderken buradan geçersiniz. Kordon sefaları burada biter. Önemli törenler, bayramlar burada kutlanır. Pasaport İskelesi, önemli oteller buradadır. Her İzmirlinin cumhuriyet sevdası gibi İzmir’in de çoğu yolları Cumhuriyet Meydanı’na çıkar.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki İzmir’in Sembolü: Gazi Heykeli ve Hikayesi

Kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk için bir anıt yapılmak istenir. Vali Kazım Dirik’in de çabalarıyla 1931 yılında Mimar Pietro Canonica ve mimar ekibiyle başlayan çalışmalar 1932’de sona erer ve 27 Temmuz’da İsmet İnönü’nün katıldığı törenle anıt heykel açılır.

Heykelde Atatürk elini ileriye işaret eder. “Ordular, İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri !” sözünün yansıtıldığı ifadedir.

Altında temsili halk ve asker figürleri yer alır ve şöyle yazar: Büyük Kurtarıcıya İzmir’in Minnet ve Şükranı.

Meydandaki 2 Adet Meşalenin Hikayesi

Cumhiyet Meydanı’nın 2 tarafında yer alan meşaleler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 2002 yılında açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan meşaleler, 9 Eylül ve Cumhuriyetin ülkeye getirdiği ışığı sembolize ediyor.

cumhuriyet meydanı meşaleleri

You Might Also Like