İzmir Dışı

Bodrum Mazı

Türkiye, Bodrum Mazıköy’ü maalesef 2021 yılındaki orman yangınlarıyla daha iyi tanıdı. Oysa ki Bodrum Mazı çok uzun zamandır müdavimleri tarafından bilinen, sakin, sessiz, doğa içinde, huzurlu , tertemiz bir tatil bölgesi.

Mazı’nın sahilleri genelde taşlık ancak bunlar rahatsız edici taşlar değil. Denizi ise normal ve tertemiz. Yer yer kumluk.

Bodrum Mazı Nerede?

Mazı bölgesi Gökova körfezinin girişinde Milas – Bodrum yolundan sola saparak yaklaşık 40 dakikalık bir yolculukla gidilen bir dağ köyü. Mazıköy – Bodrum arası yaklaşık 45 km ve 1 saat sürüyor. Dolayısıyla Bodrum’un epey dışında.

Mazıköy dağ yamacına kurulu bir köy. Sahil tarafında ise 4 farklı koya yayılmış sahil köyleri var. Genelde herkes tatile gittiği için Bodrum Mazı ile ilgili yapılan çoğu arama doğal olarak sahil koylarıyla ve Mazı pansiyonları ile alakalı. Biz de bu yazıda onlardan bahsedeceğiz.

Bodrum Mazı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mazı bölgesinde 4 adet koy ve her koyda otel, pansiyon ve apartlar var. Biz bu yazıda Mazı’nın en sağındaki Çakıl Koyu ve oradaki pansiyonlardan bahsedeceğiz.

Mazı Taşlı Çakıl Koyu (Taşlı Yalı Koyu)

Taşlarından dolayı bu ismi alan Çakıl Koyu’nda 7-8 adet pansiyon ve bir kamping (karavan) alanı var. Koya Taşlıyalı koyu da deniyor. Koyda asfalt bir yol yok. Pansiyonlar dışında hiçbir tesis ve ticari işletme yok. Araçlarınızla sahile çok yaklaşmamanız gerekiyor yoksa iri taşlara saplanma ihtimaliniz çok yüksek.

Mazı’da şezlonglar günlük olarak da kiralanabiliyor. Fiyatlar uygun. Bodrum dışında günübirlik uygun fiyatlı plaj için alternatif bir bölge ancak kalmalı tercih etmek daha mantıklı. Çünkü ulaşım kolay olsa da dağ yolu yorabilir.

Mazı’da Gün Batımı

Bodrum Mazı Pansiyon Seçenekleri

Bodrum Mazı oteller açısından çok zengin ama düşündüğünüz gibi lüks tesisler yok. Mazı köyü pansiyonları , 4 koya dağılmış. Ayrıca apart seçenekleri de epey bol. Genelde pansiyonlar tercih ediliyor.

Mazı Çiçek Pansiyon

Ancak Mazı pansiyonları bildiğiniz apartman tarzı pansiyon yerleri değil. Aslında hepsi bir tür butik otel gibi. Çoğu aileler tarafından işletiyor ve gerçekten hepsi oldukça keyifli. Pansiyonların çoğu tam pansiyon. Yani kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği konaklamaya dahil oluyor. Çoğu restaurant olarak da ayrıca hizmet veriyor. Çoğunda alkol servis ediliyor.

Mazı pansiyon fiyatları 2021 yazı itibarı ile oda başı günlük ortalama 700 TL civarında. Tabi bunlar tam pansiyon fiyatları.

Çiçek Pansiyon, Eray Pansiyon, Zuhal Apart , Ege Pansiyon ve Neşe Pansiyon , Mazı Taşlı Çakıl Koyu’nda kalınacak yerler arasında.

Çiçek Pansiyon’un Arka Bahçesi

Mazı’da bazı pansiyonlar sebze ve meyveleri kendi bahçesinde yetiştiriyor. Market vs. imkanı olmadığı için dalından yeni koparılmış taze sebzelerle yapılan kahvaltı ve yemekler hem lezzetli hem de sağlıklı oluyor. Denizden çıkıp dolma, kızartma, balık, köfte gibi yemekleri yemek muhteşem keyifli oluyor.

Çiçek Pansiyon’da Öğle Yemeği

Mazı Hurma Sahili

Mazı bölgesinin en büyük koyu burası. Aşağı Mazı koyları ile Taşlı Koy arasında kalıyor. Taş Pansiyon , Hurma Sahili’ndeki pansiyonlardan biri.

Taş Pansiyon Mazı

You Might Also Like