İzmir Dışı

Thassos Adası’na Nasıl Gidilir?

Thassos Adası Nerede?

Thassos Ege Denizi’nin en kuzeyinde Kavala’nın 20 km güneydoğusunda yer alıyor. Selanik’le arasında 220 km var ve feribot dahil yaklaşık 4 saat sürüyor. Adaya en yakın büyük yerleşim yeri batıda Kavala, doğu da ise İskeçe (Xanthi).

Thassos’a Nasıl Gidilir ?

Thassos Adası’nın yat turizmine çok elverişli olduğunu söylemek mümkün değil. Thassos Adası’nda havaalanı da bulunmuyor. Dolayısıyla Thassos’a uçakla gitmek isteyenler en yakın havaalanı olan Kavala Havalimanı’na uçabilir.

İstanbul , Çanakkale ve Edirne’den Thassos’a gezi turları yapılıyor. Otobüsle yapılan bu turlara oldukça uygun fiyatlarla katılabilirsiniz. Vize gerekiyor.

Özel araçla Thassos’a gitmek için İpsala sınır kapısından geçmek ve Yunanistan’a Ğarabayla girme koşullarını sağlamanız gerekiyor.

Thassos Porto Vathi Plajı

Arabayla Yunanistan’a Gitmek

2019 itibarı ile Yunanistan’a özel aracınızla girmek için 2 temel şeye ihtiyacınız var. Yeşil sigorta olarak bilinen sigorta kartı ve yeni nesil çipli TC ehliyeti. Eğer çipli ehliyetiniz yoksa 15 TL’ye bir an önce çıkarmanız gerektiğini hatırlatırız. Eski tip ehliyetle giderseniz uluslararası araç kullanma belgesi almanız gerekiyor. Yeni nesil çipli ehliyetiniz olduğunu varsayarak tek ihtiyacınız olan yeşil sigortadan bahsedelim.

Yeşil Sigorta Nasıl Yaptırılır ve Kaç Para?

Herhangi bir sigorta ofisinden seyahatiniz süresince kullanabileceğiniz yeşil sigortayı yaptırabilirsiniz. 2019 itibari ile 47 Euro karşılığında 15 günlük yeşil sigorta yaptırabiliyorsunuz. Süre arttıkça fiyat artıyor. Sınırdan geçerken bu yeşil sigorta belgesini göstermeniz yeterli.

Edirne İpsala Sınır Kapısı’ndan geçerken sağda göreceğiniz tırlar sizi korkutmasın. Siz onların solundan geçerek aracınızla sıraya giriyorsunuz. Yurtdışı çıkış pulunu aldıktan sonra Türkiye’den çıkıyor ve Yunan Gümrüğü’ne giriyorsunuz. Eğer özel bir gün değilse yarım saat içinde girmeniz mümkün.

İstanbul Thassos Arası Kaç Km ?

İstanbul Thassos arası yaklaşık 500 km’dir. İstanbul – Tekirdağ – Keşan rotasında yaklaşık 7 saatlik bir araç yolculuğu ve feribot süresi ile Thassos’a ulaşılabilir. İzmir ve Balıkesir’den gelenler Çanakkale üzerinden Edirne’ye geçiyor.

Yunanistan’a girdikten sonra paralı otoyol ile sırasıyla Dedeağaç, Gümülcine ve İskeçe‘den geçip Keremetli’ye ulaşıyorsunuz. Yolda 3 kere gişelerde 2-3 Euro civarında geçiş ücreti ödeniyor. Keremetli’den feribota binerek Thassos’a ulaşabilirsiniz.

Feribottan Thassos Görünümü

Thassos Feribot

Adaya feribot seferleri 2 noktadan yapılıyor. Türkiye’ye daha yakın olan ve sefer sayısı daha fazla olan Keremetli’den (Keramoti) her yarım saatte bir feribot bulmak mümkün.

Keramoti Thassos Feribot

Feribottan Keramoti Sahili

Feribotların seferleri sezonda değiştiği gibi özel günlere bağlı olarak günlük de değişebiliyor. O yüzden gitmeden kontrol etmenizde fayda var. Rezervasyon yaptırmanıza kesinlikle gerek yok çünkü birden fazla firma mevcut.
Keramoti – Thassos Feribot seferleri ve saatleri için buradan bilgi alabilirsiniz. 2019 itibarı ile araç başı ödenen feribot ücreti 22 Euro. Ayrıca her yolcu için 4 Euro ödemeniz gerekiyor. Bu feribot doğrudan Thassos’un merkezi Limenas’a gidiyor. Liman merkezde yer alıyor.

İpucu: Yolcu biletlerinizi atmayın. Dönüşte tekrar göstererek şansınızı deneyebilir, yolcular için bilet almak zorunda kalmayabilirsiniz.

Thassos Limanı

Kavala Thassos Feribot

Thassos’a Selanik tarafından geliyorsanız Kavala feribotlarını tercih edebilirsiniz. Kavala’dan kalkan feribotlar Thassos’un batıdaki Prino Köyü’ne geliyor. Prino ile Thassos merkezi olan Limenas arası araçla yaklaşık 20 dakika.

Kavala Thassos Feribot Saatleri

Kavala – Thassos arası feribot seferleri Limenas rotası kadar sık değil. Sabah 9 gibi başlayıp akşam 9’da son buluyor. Birkaç firma mevcut. Örnek seferlere buradan bakabilirsiniz. Kırmızı renkli Thassos-ferries firmasını tercih etmemeye çalışın. Fiyatları yüksek ve çalışanları araçlara zarar veriyor.

Kavala Thassos Feribot Fiyatları

Özel araçlar 22 Euro’dan başlıyor. Yolcu başı 4 Euro talep ediliyor. Motosikletler için 5 euro talep ediliyor.

You Might Also Like