İzmir Dışı

Fethiye Arkeoloji Müzesi

Öyle bir bölgede yaşıyoruz ki adım başı arkeolojik alan, bir antik yaşam alanı. Fethiye de Likya uygarlıkları olmak üzere bir çoğuna ev sahipliği yapmış. Tüm bu medeniyetlerin gündelik hayatından çıkan ürünler de Fethiye merkezindeki Fethiye Arkeoloji Müzesi ‘nde sergileniyor.

Arkeoloji Müzesi Nerede?

Fethiye Arkeoloji Müzesi şehir merkezinde yer alıyor. Okullar bölgesinde. Haftasonları kolaylıkla otopark bulabilirsiniz. Haftaiçi de aracı herhangi bir yere bırakıp yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Sahile de 1-2 dakikalık yürüyüş mesafesinde.

Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze yaz döneminde akşam 19.00’a kadar açık. Kışları ise 17.00’e kadar ziyaret edilebilir. Çoğu müze aksine pazartesi de açık. Yani haftanın 7 günü ziyaret edilebilir.

Müze Ücretli mi?

Fethiye Arkeoloji Müzesi ücretsiz geziliyor. Dolayısıyla müzekart vs. ihtiyacınız yok. Girişte HES kontrolü yapılıyor.

Müzede Neler Var?

Sporcuların Kullandığı Vücut Temizliği Kaması

Fethiye gezilecek yerler arasında rahatlıkla sayılabilecek bir nokta burası. Bölgenin antik kentlerinin ruhunu, eski insanlarının yaşam şekillerini görebilirsiniz. Müze aileler için hızlıca gezilebilir. Herkes için ilgi çekici parçalar mevcut. Arkeoloji meraklıları içinse infograflar yeterli.

Kayaköy’den Getirilen Ahşap İşlemeli Bir Kapı

Likya kültürüne ve Likya şehirlerine ait büst, gündelik eşya, takı, lahit, mutfak eşyası, ticaret ürünleri ve yüzlerce parça nezih bir şekilde sergilenmekte.

Fethiye çevresindeki Kaunos, Kayaköy, Letoon, Tlos ören yerlerinden çıkan eserler burada sergileniyor. Antik kentleri ayrıca yerinde gidip görebilirsiniz.

Müze 2 salondan oluşmakta.

Müzenin arka bahçesi

Müzenin arka bahçesi keyifli. Lahitler, aslan çoğunluklu heykeller ve büstler bulunuyor.

You Might Also Like