Alsancak

Alsancak Sevgi Yolu

Alsancak gezilecek yerler hatta İzmir’de gezilecek yerler arasında ilk 10’a çok rahat alabileceğimiz bir yer Alsancak Sevgi Yolu. Hem merkezi olması, hem kolay gezilmesi hem de adı gibi dost esnafı ile öğrencilerin, İzmirlilerin ve turistlerin gönlünde hep başka.

Sevgi Yolu Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Trafiğe kapalı, ticari hareketlilikten çok rahatça gezilebilen sokaklara bu isim veriliyor. Adı üstünde kargaşanın hakim olmadığı sokaklar. Tabi ki İzmir kültürüne ait.

Alsancak Sevgi Yolu Nerede?

Swissotel Büyük Efes Oteli’nin hemen arkasındaki sokak. Arabayla gelmek pek mantıklı değil. Ancak çok merkezi olduğu için her türlü ulaşım aracıyla kolayca gelebilirsiniz.

Alsancak Sevgi Yolu’nda Neler Var?

Çift tarafı palmiye ağaçlarıyla dizilmiş bir yol burası. İzmir’de trafiğe kapatılıp Sevgi Yolu’na dönüştürülen ilk cadde.

Alsancak Sevgi yolu kitapçıları ile biliniyor. Her mevsim her türlü kitap burada bulunuyor. Üniversiteye hazırlık kitapları, liseye hazırlık, ilkokul kitapları, İngilizce kitapları hep burada bulunuyor. İzmir’de şüphesiz en popüler kitap noktası. İkinci el kitap alım satımı da var.

Sevgi yolu’nun bir tarafı kitapçılarla başlarken öteki ucunda ise takı, bijüteri, gümüş ürünler satan dükkanlar var. Kulak deldirme, piercing, geçici dövme gibi bir çok işlemi de burada güvenle sağlayabiliyorsunuz.

Sevgi yolu boyunca yerde Türk sanatçılarının ismini Beverly Hills gibi yıldızlarla görürsünüz. Sanılanın aksine sadece İzmirli sanatçılar değil tüm değerli eski Yeşilçam yıldızları ve sanatçılar yer alıyor.

Alsancak Sevgi Yolu’nun pasaport tarafındaki bitişinden sonra hemen solda Karaca Sineması’nda her daim bağımsız filmleri izleyip, ev yemeği lokantalarında öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Sevgi Yolu Kaça Kadar Açık?

Genelde akşam 8’e kadar açık. Kısacası geçe açık olduğunu söyleyemeyiz.

İzmir’in Sevgi Yolları

İzmir’deki tek sevgi yolu burası değil. İrili ufaklı birçok sevgi yolu İzmir’de mevcut. Yine Alsancak Gazi İlkokulu arkası, Bornova Sevgi Yolu, Bayraklı Sevgi yolu diğerleri.

You Might Also Like