Alsancak, Basmane

Ankara İzmir Mavi Treni

İzmir Ankara tren denince akla gelen İzmir Mavi Treni oluyor. Ankara İzmir arasında her gün sefer var. Mavi tren güzergahı, tren fiyatları hepsini bu yazıda anlattık. Hem Ankara İzmir ulaşım alternatifi hem de keyifli seyahat rotası olarak kullanılıyor Mavi Tren.

İzmir Mavi Treni Nereden Kalkıyor

Mavi tren İzmir’de Basmane’den kalkıyor. Ankara’da ise Ulus Gar’ından kalkıyor. Ankara YHT garı değil.

İzmir Basmane Garı

İzmir Mavi Tren Saatleri

Mavi Tren İzmir Basmane’den saat 19.00’da hareket ediyor. Başka duraktan binebilir misiniz? Evet. İzmir’de Çiğli ve Menemen İzban duraklarından da Mavi Tren’e binebiliyorsunuz.

İzmir Ankara Tren Fiyatları

Ankara İzmir Tren Bilet fiyatları pulman ve yataklı vagon için fark ediyor. Mavi Tren yataklı vagon fiyatı 2023 sonlarına doğru kişi başı 950 TL civarında idi. İzmir Ankara Mavi tren bileti satın almak için TCDD bilet sayfasından yararlanabilirsiniz.

Ankara İzmir Mavi Tren Ne Kadar Sürüyor?

Ankara İzmir Treni Oda

İzmir Ankara arası trenle ortalama 13,5 saat sürüyor. Yani akşam 19.00’dan kalkan İzmir Mavi Tren sabah 10.30 civarında Ankara’da oluyor. Ankara’dan kalkan İzmir Mavi Treni ise sabah yine aynı saatlerde İzmir’de oluyor.

İzmir Mavi Tren Güzergahı

İzmir Ankara Mavi Treni Nerelerde Duruyor ? Mavi Tren durakları İzmir Basmane’den başlayarak Manisa, Akhisar, Balıkesir, Kütahya, Eskişehir olmak üzere birçok durakta duruyor.

Ankara İzmir Mavi Tren Yataklı Vagonu

ankara İzmir Yataklı Vagon

Gelelim İzmir Mavi Treni kuşetli vagon olarak bilinen yataklı vagona. Genelde 2 vagonu yataklı olarak ayırıyorlar. Odalar 2 kişilik. Koltuklar 2 ayrı yatağa dönüşüyor. Odada mini buzdolabı ve içinde ikramlar var. Ayrıca yataklı trende her odada lavabo var. Ancak tuvaletler dışarıda ortak ve çok hijyenik değil. Ancak tek kusur bu. Genel olarak İzmir Mavi Tren için gayet yeterli. Bir de çalışma masası ve askılık mevcut.

Yemekli Vagon Tren Restaurantı

Ankara İzmir Yemekli Vagon

Ankara İzmir Mavi Trende yemekli vagon da bulunuyor. Ortalama 45 kişilik yemekli vagonda sıcak soğuk servisi yapılıyor. İçki servisi birkaç yıl önce kaldırıldı. Sıcak olarak köfte ve tavuk şiş ile tostlar bulunuyor. Burada çok önemli bir uyarı yapmak gerekiyor. Maalesef bazı yemekli vagon çalışanları ücreti fazla almaya çalışıyor. Ödeme yaparken dikkatli olmanızda fayda var.

You Might Also Like