Kıbrıs

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir

Kıbrıs bir ada ülkesi olduğu için Kıbrısa nasıl gidilir sorusunun cevabı çok zor değil. Tabi ki uçak ve deniz yolu ile. Son dönemlerde turistik açıdan Türkiye, Slav ve Ortadoğu ülkelerinin gözde noktası olan KKTC ulaşım açısından da epey yatırım yaptı. Kıbrısa en ucuz nasıl gidilir ve tüm yöntemler bu yazıda.

Kıbrıs’a Uçakla Gitmek

Kıbrıs’a nasıl gidilir ? sorusunun en bariz yanıtı tabi ki uçakla seyahattir. KKTC üstündeki tek uçuş noktası Ercan Uluslararası Havalimanı’dır (ECN). Türkiye’den birçok şehirden doğrudan uçuşlar mevcut. İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Gaziantep, Kayseri’den direkt Kıbrıs’a uçuş var.

KKTC Dış Hatlardan mı?

Evet. KKTC yurtdışı sayılıyor. Bu sebeple dış hatlara gitmeniz gerekiyor. Kıbrıs’a gitmek için freeshop’a girebilirsiniz. Yurtdışı çıkış harcı da gerekiyor.

Kıbrıs’a Hangi Havayolları Gidiyor?

Kıbrıs uçakları standart olup en çok Pegasus, SunExpress, THY ve FlyKıbrıs havayolları ile uçuluyor.

KKTC Uçakları Ne Zaman Ucuz?

Kıbrısa en ucuz uçmak için ideal aylar kasım ve mayıs aylarıdır.

Kıbrıs’a Deniz Yoluyla Nasıl Gidilir

Eğer zamanınız varsa ve deniz yolculuğunu tercih ediyorsanız, Türkiye’nin birkaç limanından feribot seferleriyle Kıbrıs’a geçebilirsiniz. Bu seçenekle seyahat ederek, Akdeniz’in berrak sularında güzel manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Kıbrıs’a gemi ile gitmek biraz uzun ancak keyifli.

Mersinden Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Mersinden Kıbrısa iki limandan seferler var. Girne merkeze Mersin merkez limandan ve Taşucu Limanından haftada 3 sefer düzenleniyor. Mersin’den Gazimağusa’ya da seferler mevcut.

Gemi ile Kıbrıs Ne kadar Sürüyor?

Mersin – Girne feribotları ortalama 5,5 saat sürüyor. Ancak arabasız gemiler ile hızlıca 2,5 saatte Girne – Taşucu arasında sefer yapabilirsiniz. Hızlı gemiler Girne – Mersin Liman arasında ise ortalama 4 saat sürüyor.

Kıbrıs’a Araba ile Gitmek

Kıbrısa feribotla nasıl gidilir? Cevap: Mersin ve Mersin Taşucu Limanından.

TC Plakalı araçla Kıbrısa gidilir mi? Evet. Girne Feribotlarıyla gidebilirsiniz. Aynı şekilde KKTC plakalı araçlar da Türkiye’ye gelebiliyor. Ancak oturma izni olan TC vatandaşları araçlarını getiremez. Çipli ehliyetler şart.

Kıbrıs ve Vize İşlemleri

Kıbrısa Nasıl Kimlik ile girilir? pasaport gerekli mi
  • Güney Kıbrıs: Güney Kıbrısa nasıl gidilir? merak ediyorsanız, genellikle uluslararası geçerli bir pasaport ve vize gereklidir. Vize politikaları değişebilir, bu nedenle seyahatten önce güncel bilgileri kontrol etmek önemlidir.
  • Kuzey Kıbrıs: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat ediyorsanız, KKTC makamları tarafından tanınan bir belge olan KKTC kimlik kartınız veya geçerli bir pasaportunuz olmalıdır. KKTC’nin vize politikalarını kontrol etmek de önemlidir. Kıbrıs’a Nasıl Girilir? yazımızda detaylar mevcut.
Ercan Havalimanı Yeni Peronlar

Kıbrıs Havaalanından Ulaşım

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım: Havaalanına vardığınızda, ulaşım konusunda endişelenmeyin. Havaalanlarından şehir merkezine taksi, özel transfer servisleri veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Kıbhas ile Ercan Havalimanı’ndan otobüsler kalkıyor. Günde 5-6 sefer düzenleniyor.

Sonuç: Kıbrıs’a seyahat etmek, unutulmaz anılar biriktirmenin ve güzelliklerle dolu bir adayı keşfetmenin harika bir yoludur. Seyahat planınızı yaparken, konaklama, ulaşım ve aktiviteleri önceden düzenlemek, keyifli bir tatil geçirmenize yardımcı olacaktır. İyi yolculuklar!

You Might Also Like