Kemeraltı, Konak

Kemeraltı Hanları

Kemeraltı geçmişten bu güne ticaret bölgesi olduğu için yüzlerce han ve iş merkezinden oluşmakta. Hala aktif ve ayakta olan bir çok han mevcut.

Kemeraltı’nda Neden Bu Kadar Çok Han Var?

17 ve 18. yüzyılda İzmir’in ipek yolu rotasındaki önemi artınca ticari ürünlerin sergileneceği yer ve kalacak yere ihtiyacı olan insan sayısı artar. Bu sebeple çok sayıda hana ihtiyaç duyulur.

Kemahlıoglu Hanı

Hanların isimleri genelde aile soyadı , lakap ve sembollerden gelmektedir.

Kemeraltı Hanları arasında en popüler olanları, bu hanların içinde görebilecekleriniz ve yapabilecekleriniz. Hanlar Kuzey Kemeraltı’ndan başlayacak şekilde sıralanmıştır.

1- Kızlarağası Hanı

Kemeraltı’nın şüphesiz en popüler hanı , Hacı Beşir Ağa tarafından 1743 yılında yaptırılmıştır. Halim ağa çarşısı ve Kızlarağası Bedesteni olarak da isimlendirilir.

Han iki katlı ve avlulu bir yapıda olup 4 farklı girişi vardır.

Turistik değeri çok yüksek olduğu için içindeki dükkanlar genelde turistik eşya satar. Hanın üst katında ise antikacılar ve değerli taş mağazaları bulunur.


Kızlarağası Hanı’da yapılacak şeylerin başında avluda kahve içmek gelir. *Kesinlikle görülmesi gereken bir handır.

2 – Mirkelamoğlu Hanı

Mirkelam Han

200 yıllık olduğu tahmin edilen han çift katlıdır. Avluda lokanta ve kafeterya bulunurken üst katta 21 oda içinde ufak işletmeler bulunmaktadır. Görmeye değecek bir handır.

3 – Fazlıoğlu Hanı

Hacı Mehmet Paşa Hanı olarak da biliniyor. 1316 Sokakta yer alıp üst kısmı Kavaflar Çarşı’sına dahil edilmiştir. Eski Adı Palancılar Çarşısı‘dır. Palancılık at ve eşeklere binilmek için kullanılan malzemelerle ilgilenilen eski bir meslektir.

4 – Sulu Han

Kavaflar Çarşısı’nın güneydinde , Şadırvanaltı Cami’den İkiçeşmeliğe giden sokak üstünde bulunan Sulu Han’da her türlü ticari faaliyet yürütülmektedir. Bir dönem kervan ürünlerinin sergilenmesi sebebiyle oldukça önemli bir handı. Avlusu bulunmaktadır.

5- Manisalıoğlu Hanı

913 Sokakta Büyük Karaosmanoğlu Hanı’na bitişiktir. İsminin Manisalı Mustafa Efendi’den geldiğini biliniyor.

6 – Yeni Kavaflar Hanı

Kavaflar Çarşısı olarak da bilinir. 1929 yılında Ahmet Celil Biraderler ve Kavaflar Cemiyeti iş birliği ile yaptırılmıştır.

Çarşının 5 kapısı bulunuyor ve kapı isimleri Varlık , Birlik , Kuvvet , Sevinç ve Kavrukzade Kapısı‘dır.

*Görülmeye değer bir handır.

7 – Demir Hanı

Şadırvanaltı Camii’nin kuzeybatısında 913. sokak üstündedir. İki katlı , avlulu ve iki kapılıdır.

8 – Yeni Han

İsmi yeni olsa da günümüze büyü kısmı ulaşamamış.  1316. Sokakta yer alıyor.

9 – Büyük Karaosmanoğlu Hanı

Mirkelamoğlu Hanı ile bitişik olan Büyük Karaosmanoğlu Hanı , “Küçük” kadar popüler değildir.

10 – Kadıoğlu Hanı

19. yüzyılda yapıldığı düşünülen han Kemeraltı’nın karşısında Fevzipaşa Caddesi’nin öteki tarafındadır. İçindeki esnaf hala aktifdir.

11 – Abacıoğlu Hanı

Kemeraltı’nın ana caddesi olan Anafartalar Caddesi’nin sağ tarafında 919. ve 920. sokaklar arasında yer alır. Ahşap bir kapıdan girilir.

Abacıoğlu Hanı

 18. YY’da Abacı-zade Hacı Mehmet Efendinin oğlu Hacı Mustafa Ağa tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Bir dönem gar olarak kullanılmıştır.
İçinde çok popüler restaurant ve kafeteryalar bulundurmaktadır. *Kesinlikle görülmesi gereken bir handır.

12 – Arap Hanı

Küçük Karaosmanoğlu Hanı’nın hemen yanındadır. Genelde giyim ve tekstil atölyeleri bulunmaktadır. Hanın Anafartalar Caddesi girişindeki kemeri gösterişlidir.

13 – Piyaleoğlu Hanı

Abacıoğlu Hanı’nın yanında yer alan handa birkaç sanat atölyesi ve mağaza mevcut. Evliyazade Ailesi’nin yapıyı 18. yüzyılda yaptırdığı düşünülüyor. Han bir süre garaj olarak hizmet vermiş. Sakin ve geniş avluda dinlenmek için bir kafeterya mevcut.

Piyaleoğlu Hanı

14 – Esir Hanı

15 – Abdurrahman Hanı

16 – Çakaloğlu Hanı

Çakaloğlu Hanı Arka Giriş

17 – Musevit Hanı

18 – Cambaz Hanı

19 – Büyük Demir Hanı

20 – Küçük Karaosmanoğlu Hanı

18. yüzyılda yaptırılan Han Havra Sokağı ile Anafartalar Caddesi’nin kesişiminde yer alır. Ciddi bir proje ile yenilenerek butik otel , restaurant ve dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. *Kesinlikle görülmesi gerekir.

21 – Leblebici Han

Tarihi değeri fazla olmasa da içindeki avlu yapısı ve züccaciyecileriyle sempatik bir iş hanıdır.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply