Konak

İzmir Tarihi Asansör

Asansör’ün Tarihi

İzmir Tarihi Asansör, Mithatpaşa caddesi ve Halil Rıfat Paşa semti arasındaki ciddi kot farkı sebebiyle Yahudi iş adamı ve hayırsever Nesim Levi Bayraklıoğlu’nun katkılarıyla 1907 yılında inşaa edilmiş.

Rivayete göre yakın dostu yukarı tırmanırken sakatlanınca bir asansör yapısı inşaa etmek istemiş. Bu yüksekliği ve kayalık uçurumu hala görebilir, asansör kulesinin ne kadar önemli olduğunu farkedebilirsiniz.

Foto: Mehmet Yasa


Asansör ilk başlarda el buharı ile çalışmaktaymış. Şimdilerde ise son teknoloji 10-12 kişilik 2 asansör hizmet vermekte. Asansör kulesi kırmızı tuğlalardan inşaa edilmiş. Bu tuğlaların ise Marsilya’dan getirildiği söyleniyor.

Asansör’ün açılmasından sonra Karataş semtinde bir bölge Asansör adıyla isimlendirilmiş ve tramvay durağına da ismini vermiş.

1983 yılında Asansör İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiş. Belediye de restore ettirerek 1992 yılında tesis olarak işletmeye başlamış.

Asansör’e Nasıl Gidilir?

Özel Araçla: Konak sahil tarafından gelirken Karataş Lisesi kavşağından Mithatpaşa Caddesi’ne girebilir, 300 metre sonra sağa dönerek Dario Moreno sokağından Asansör’e ulaşabilirsiniz. Not: Asansör altında ücretsiz otopark mevcuttur.
Tramvayla: Tramvay’da Karataş durağında inebilir yürüyerek Asansör’e ulaşabilirsiniz.
Yaya olarak: Konak Meydanı’ndan yürüyerek Asansör’e ulaşabilirsiniz. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş olabilir.



Tarihi Asansör ve Çevresinde Yapılacaklar

1 – Dario Moreno Sokağı

İzmir Tarihi Asansör ‘e ulaşmak için Dario Moreno sokağından geçmeniz gerekiyor. Dario Moreno, Aydın doğumlu Yahudi asıllı besteci, piyanist ve sinema oyuncusudur. Dünyaca bilinen sanatçı İzmir’le özdeşleşmiş ve bir İzmir sevdalısı olarak bilinmektedir. Öyle ki, sokağın girişinde Moreno’nun vasiyeti şöyle yer almaktadır:


İzmir, tatlı ve sevgili şehrim,
Bir gün şayet senden uzakta
ölürsem,
Beni sana getirsinler.
Fakat mezarıma götürülürken,
Öldü demesinler, uyuyor desinler,

Tatlı İzmir’im.

Dario Moreno Sokağı’na sanatçının isminin verilmesi zamanında bu sokakta oturduğu içindir.

Asansörle yukarı çıkarken kabin içinde Moreno’nun fotoğraflarına bakabilir, şarkılarını dinleyebilirsiniz.

2 – Asansör Seyir Terası

Asansörle yukarı çıktığınızda gündüz ve gece ayrı ayrı müthiş bir manzarayla karşılaşacaksınız. Konak, Karşıyaka, İnciraltı tarafını izleyebilir, portatif dürbünlerle etrafa bakabilirsiniz.

Asansör Gece Manzara

3 – Ceneviz Restaurant

Asansör Ceneviz Restaurant , özellikle yaz akşamları terasta keyifli ve kaliteli bir akşam yemeği için ideal. Mekan çoğunlukla Fix menü kabul ediyor. Menü fiyatları 100 – 150 TL arasında değişiyor. Rezervasyon önerilir.
Asansör Ceneviz Restaurant Telefon numarası: 02322934780

4 – Asansör Teras Cafe

Gündüz ve gece hizmet veren cafe, hem yiyecek hem de içecek hizmeti veriyor. Uçurumun üstünden heyecan verici bir manzarayla oturabilirsiniz. Alkol mevcut.

You Might Also Like