Ödemiş

Ödemiş Bozdağ Gölcük Gölü ve Yaylası

Ödemiş Gölcük Yaylası , İzmir’in en doğu ilçelerinden Ödemiş’e bağlı, Bozdağlar olarak bilinen Manisa ve İzmir arasındaki sıradağlar üzerinde bulunan doğa harikası sevimli bir yayla. Yayla ismini tabi ki gölden alıyor. Gölcük yaklaşık 900 rakımda bulunuyor. İzmir Merkez ve Ödemiş’e göre yaklaşık 9-10 derece daha serin. Bu sebeple özellikle Ödemişliler tarafından yazın serinlemek amacıyla sık ziyaret ediliyor. Ayrıca Manisa ve İzmir’den haftasonu günübirlik turlar ile Gölcük’e gelen çok kişi var.

Ödemiş Gölcük Yaylası Nerede? Nasıl Gidilir?

Özel Araçla: Ödemiş Gölcük Yaylası’na İzmir merkezden özel aracınızla 2 alternatif rota ile gidebilirsiniz.

 1. Rota: İzmir – Kemalpaşa – Ankara rotasında giderek Salihli öncesinde Sart Harabeleri önünden dağ yoluna çıkarak ulaşabilirsiniz.
 2. Rota: İzmir Çevreyolu’ndan Torbalı’ya doğru trafik ışıklarına takılmadan gidebilir. Torbalı sapağından çıkın ve Torbalı Devlet Hastanesi önünden Ödemiş’e devam edin. Ödemiş – Zeytinlik mevkisinden dağ yoluna çıkabilirsiniz.
Zeytinlik – Ödemiş içinden Bozdağlar

Her iki rota da yaklaşık 2 saat sürmektedir. Eğer Ödemiş üzerinde mola verip, köfte yemek isterseniz Torbalı rotasını kullanmanızı öneririz. Her iki rota da dağ yolu içermektedir. Her türlü araçla güvenle çıkabileceğiniz oldukça geniş ve güvenli yollar mevcuttur.

Toplu Taşıma ile Gölcük Yaylası’na Ulaşım

İzmir’den Gölcük Yaylasına direkt bir ulaşım aracı yok. Ancak Ödemiş’e ulaşım oldukça kolay.

Trenle: Günde birkaç adet Basmane – Ödemiş tren seferi bulunuyor. Ödemiş’te trenden indikten sonra Otogar’dan kalkan Gölcük Dolmuşlarına binebilirsiniz. Hemen hemen her saat başı mevcut. Sefer saatleri aşağıda mevcut.
Kış sezonunda dolmuş yok.

Havaalanından Ödemiş: Ayrıca İzban’la Adnan Menderes Havalimanı Durağı’na gidebilir, buradan da Ödemiş Treni’ne binebilirsiniz. Ödemiş’e Trenle Gitme Rotaları ve Sefer Saatleri için TCDD sayfası.

Otobüs ile Ödemiş: İzmir Otogar’ından Ödemiş otobüslerine binerek yaklaşık (15 TL) Ödemiş’e ulaşabilir. Gölcük dolmuşlarıyla yukarı çıkabilirsiniz.
Haftasonu günübirlik Ödemiş – Bozdağ – Gölcük turu yapan tur şirketlerini de ulaşım amacıyla kullanabilirsiniz.

Ödemiş’e Nasıl Gidilir? detaylı yazımızı inceleyin.

Gölcük Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Her şeyin ötesinde Gölcük doğa ile iç içe olmak, huzurlu bir vakit geçirmek için ideal bir yer. Ödemiş’in efsanevi belediye başkanı Dr. Mustafa Bengisu’nun Gölcük için söylediği şu sözler, Gölcük çarşı girişindeki tabelada yazılıdır.

Kederli maskeni at
Yüzüne neşe gelsin
Yorgun kisveni fırlat
İçine huzur sinsin,
Çünkü artık cennettesin,
Geldin işte Gölcüktesin.

Dr. Mustafa Bengisu – Koca Doktor Kitabı

Alışveriş

Herkesin doğa ile vakit geçirme şekli farklıdır bu sebeple biz öncelikli olarak sosyal olarak yapılabileceklerden bahsetmek istiyoruz.
Pazar günleri Gölcük Merkez Cami arkasındaki gıda pazarı en kalabalık gününü yaşar. Burada Gölcük, Bozdağ, Ovacık, Elmabağı tarafında yetiştirilen meyve ve sebzeleri bulabilirsiniz.
Gölcük’ün nesi meşhur? diye soracak olursanız fasülye, kestane, patates ve soğanı önceliklendirebiliriz.
Lokal satıcılar haftanın her günü açık. Peynir, ev baklavası, organik reçel ve unlu mamülleri alabilirsiniz.

Balık Avı

Kargı ile Yapılan Balık Avı

Gölcük doğal bir göl ve içinde sazan, yayın gibi balık ve kerevit gibi kabuklular bulunuyor. Balıklar yenebiliyor. Göl üstünde tekne ile avlanmak yasak. Ağ atmak, trolle avlanmak gibi ticari av çeşitleri de yasak. Kıyı şeridinden olta ve kamışla avlanabilirsiniz. Ekipman temin etmek ucuz ve kolay. Balık avı dışında domuz sürek avı da kış sezonunda yapılıyor.

Gölcük’te Yeme İçme

Simit ve Töngül Pidesi

Gölcük yeme – içme açısından özellikle yaz sezonunda çok zengin ve leziz seçenekler sunuyor.
Çarşı içinde, kahvaltılarda fırından Ödemiş katmeri ve töngül pidesi alabilirsiniz. Pideyi yağlı söylemeyi unutmayın. Ayrıca buraya özel nohut mayalı simit de oldukça lezzetli. Kışın dolapta saklamak için ideal.
Öğle ve akşam yemekleri için restaurantlarda balık, ödemiş köftesi, güveç, Ödemiş tostu, gözleme, keşkek gibi lokal lezzetleri tadabilir, göl kenarındaki kampinglerde mangal kiralama imkanı da bulabilirsiniz. Çarşıda 2 adet kasap bulunuyor.
Göl kenarında çok sayıda cafe mevcut. Şık cafelerden, kahvehanelere kadar her türlü alternatif mevcut.

Çarşıyı bitirdikten sonra 150 metre ileride kavak ağaçları arasında Kavurmacı Kahvesi’ni kesinlikle öneririz. Bu gizli mekan, huzurla çay içeceğiniz bir yer.

Göl Turu

Gölcük Gölü çevresi yaklaşık 5 km. Yani bir insan 1-2 saat içinde rahatlıkla normal tempoda tur atabilir. Parkur güvenli, doğa ile iç içe ve keyifli. Kesinlikle önerilir. Eğer Gölcük lezzetlerine kendinizi kaptırır ve suçluluk hissederseniz spor amaçlı olarak da göl turunu öneririz. Turun sadece %40’lık kısmında göl kenarından yürüyebileceğinizi de belirtelim.

Dağ Tırmanışı

Dağ Yolu ve Kestaneler

Gölcük Gölü dağlar arasında kalmış bir krater gölüdür. Dolayısıyla her bir tarafında çam ormanları ve tepeler bulunuyor. Dilediğiniz taraftan dağa tırmanabilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Biz Bengisu Caddesi tarafından rastgele dağa doğru giden yolları deneyerek dağa çıktık. Çarşı’nın kuzey batı tarafındaki dağda Eren Dede’nin mezarıyla karşılaşabilir, dev meşe ağacı altında dinlenebilirsiniz.

Bengisu Caddesi Üzerindeki Dev Ağaç

Dinlenme

Gölcük Yaylası’na özellikle yaz aylarında serinleme amaçlı özel aracıyla gelip konaklayan, mangal yakan aileler oluyor. Maalesef haftasonları göl etrafı gürültülü ve mangal kokularıyla dolu oluyor. Bu sebeple dinlenme ve huzurlu vakit geçirmek isteyenler hafta içini tercih etmeli.

Kar Turizmi

Gölcük’te Kar

Gölcük Yaylası senede ortalama 1-2 hafta karla kaplanmaktadır. Göl bu dönemde buz tutar ve keyifli görüntüler oluşturabilir. Gölcük’te kar olduğunda dağ yolları belediye tarafından açılmaktadır.

Gölcük’te Kalacak Yerler

Gölcük’te kalacak yer denilince 2 otel bilinirdi. Gölcük Otel ve Gölcük Prenses Otel. Ancak maalesef bu iki otel de şu an hizmet vermiyor. Gölcük Otel yıkılarak yenilemeye girdi ve henüz yeni sahibi tarafından hizmete açılmadı. 2019 Yazında hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

Gölcük Prenses Otel

Göl kenarına girişte yer alan Prenses Otel ise uzun süre işletmeci sıkıntısı çekti ve en sonunda kapandı. Şu an yenilemeye giren binanın müze olabileceği söyleniyor.

Sonuç olarak Gölcük’te kalacak yer sıkıntısı tesis anlamında şu an yaşanıyor. Konaklamak için Bengisu Caddesi üzerindeki pansiyon veya göl kenarındaki kamping çadırlarını tercih edebilirsiniz.

Gölcük’ten sonra Bozdağ Köyü ve Bozdağ Kayak Tesisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply Eroksal Yılmaz Eylül 12, 2019 at 1:45 pm

  Merhaba
  Emeğinize sağlık. Güzel bir çalışma olmuş. Ek bir bilgi talep edebilirmiyim elbette sizin de bilginiz varsa. Orada kamp alanları olduğunu anladım lakin özel kamp alanlarıyla aram yoktur. Şahsi olarak çadır kurabileceğim alanlar mevcutmudur?
  İlginize şimdiden teşekkür ederim

  • Reply admin Eylül 25, 2019 at 8:04 pm

   Merhaba,

   Gölün Bozdağ’a bakan tarafı (Karşıyaka Mahallesi olarak da geçer) bireysel kamp yapmak için uygundur.

 • Reply Hatice güney Şubat 10, 2020 at 12:28 am

  Merhaba çok güzel bilgiler vermişiniz. Bir şey sormak istiyorym. Manisadan yola çıkacağız. Cumartesi sabahtan akşama kadar. Ödemiş birgi gölcük ve sardesi bir günde tam anlamıyla gezebilirmiyiz. Birgi ve gölcük önceliğimdir. Güzergahı nasıl çizmeliyim.

  • Reply admin Şubat 11, 2020 at 3:34 pm

   Merhaba,

   Manisa Salihli Rotası üzerinden önce Sardes’i gezip sonra dağ yolu ile Bozdağ’a çıkarsınız, oradan Gölcük’e gidebilirsiniz. Daha sonra dağın öteki tarafında Birgi’ye doğru inersiniz. Aynı rota üzerinden dönebilirsiniz. Ancak dağ yolu iniş ve çıkışı aynı gün içerisinde biraz yorabilir. Gezmek açısından tek gün yeterlidir.

  Leave a Reply