Alsancak, Konak

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi İzmir’de ulaşımı en kolay ve en zengin müzelerden biri. Müzedeki eserler öyle değerli ki, İzmir merkezindeki onlarca müze arasında belki de İzmir tarihi için en değerli müze burasıdır diyebiliriz. Tüm bunlara rağmen İzmirlilerin müzeyi çok bildiği ve ziyaret ettiği söylenemez.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi
İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

Müze Nerede?

İzmir Tarih ve sanat müzesi, Fuar Kültürpark içinde yer alıyor. Montrö kapısından girdikten sonra 100 metre ileride sağda. İzmir fuar müzesi denince de akla ilk burası geliyor. Müzeye ulaşım inanılmaz kolay. Metro, izban, vapur, otobüs ve tramvay duraklarından yürüyerek kolayca ulaşılabilir.

3 Kısımdan Oluşan Müze Planı

Müzenin Tarihi ve Önemi?

Fuar içinde yer alan müze 2004 yılında açıldı. Taş Eserler, Seramik Eserler ve Kıymetli Eşyalar bölümü olmak üzere müze 3 kısımdan oluşuyor. Müzedeki eserler İzmir içindeki ve çevresindeki çok duyduğunuz antik yerleşimlerden geliyor. Foça Phokaia, Panaztepe, Urla Limantepe, Agora, Bayraklı Smyrna, Seferihisar Teos, Efes, Bergama’dan çıkarılan yüzlerce değerli eşya sergileniyor. Neler olduğuna aşağıda değineceğiz.

Ücretsiz mi?

İzmir Tarih ve Sanat müzesi giriş ücreti 2021 yılı itibarı ile 10 TL. Müzekart geçerli. Müzekartınız yoksa da kesinlikle ziyarete değer. Müze personeli maalesef pek yardımsever değil. Eserlerin bilgilendirmeleri yeterli.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’nde Neler Var?

Foça’da Bulunan Afrodit Heykelleri

Müze 3 kısımdan oluşmakta.

  1. Taş Eserler Salonu

Girişte sağda yer alan Taş Eserler bölümü 2 kattan oluşuyor. Tarih öncesi dönemden Helenistik ve Roma dönemine kadar birçok taş heykel, lahit, kabartmalı mezar taşları, Gladyatör odası, Hamam odası, Olimpiyat Odası gibi bölümler mevcut.

İzmir tarih ve heykel müzesi

Arkeolojik eserler o kadar çok ve değerli ki, Konak’taki İzmir Arkeoloji Müzesi ile kolayca karıştırılabilir ve rekabet edebilir bir zenginliği var.

Müzede 3 Tane Hayvan Figürlü Mozaik Eser de Sergileniyor
  1. Seramik Eserler Salonu
Seramik Salonu Eski Arkeoloji Müzesi Binasında Yer Alıyor

Bu bölüm mimari olarak oldukça güzel ve eski bir binadan oluşuyor. Seramik eserler bölümü eski Arkeoloji Müzesi binası. Seramik eserler bulundukları yerleşimlere göre gruplanmış.

İzmir tarih ve sanat müzesi seramik bölümü

Bu topraklarda yaşayan atalarımızın gündelik eşyalarını görmek bizleri oldukça heyecanlandırıyor çünkü bu eşyalar Urla, Bergama, Foça, Bayraklı gibi sık sık üzerinden geçtiğimiz yerlerde bulunmuş.

  1. Kıymetli Eserler Salonu

Bu alanda bronz, cam, seramik eşyalar, sikkeler ve değerli eşyalar bulunuyor. 2021 yılı itibarı ile bu bölüm ziyarete kapalı.

Sonuç olarak İzmir Tarih ve Sanat Müzesi adı itibari ile genel bir isimden dolayı heyecan uyandırmıyor olabilir. Ancak müzede antik İzmirlilerin gündelik yaşantısını sanat ve tarihle bağdaştırınca oldukça heyecan verici olabiliyor.

İzmir tarih ve sanat müzesi bahçesinde yer alan güneş saati
Bahçedeki Güneş Saati

Müzenin bahçesi de keyifli. Fuar Kültürpark zaten şehrin ortasında bir vaha iken, müze bahçesi onun içinde daha da bakir bir alan. Bu müzeye kesinlikle en azından 1 saatinizi ayırıp ziyaret etmelisiniz.

You Might Also Like