Alaçatı

Alaçatı Değirmenleri ve Hikayesi – Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı Değirmenleri

Alaçatı değirmenleri girişte tüm sempatikliği ve modern haliyle sizleri selamlar. Bir dönemin teknoloji harikası bu değirmenler şimdi Alaçatı’nın simgesi.

Alaçatı Değirmenleri Tarihi ve Hikayesi

Bir zamanlar Rumların yoğunlukla yaşadığı Alaçatı hepsinden önce sadece doğa ile başbaşaydı. Her daim eksilmeyen Alaçatı rüzgarı, buraya yerleşen insanların yaşamlarının da bir parçası oldu. Alaçatı rüzgarı şu an windsurf ve modern rüzgar gülleriyle enerji amaçlı kullanılsa da bir dönem buğday ve un üretimi için işte bu yel değirmenleri kullanılmaktaydı. 18. Yüzyıldan kaldığı düşünülen taş değirmenler şu an 4 tane. İçlerindeki mekanizma artık tabiki çalışmıyor.

Merhum Alaçatı belediye başkanı Nazım Aydoğdu Hatırasını Yaşatmak için Selçuk Yaşar tarafından restore ettirilmiş ve 7 Temmuz 1986 yılında turizme açılmış.

Konumu: Alaçatı çarşı girişinde yer alıyor.

Alaçatı Değirmenlerinin İçi
Alaçatı Değirmenlerinin İçi

Gezmek Ücretli mi? Değirmenleri gezmek ücretsiz ancak içine girilemiyor.

Alaçatı Yel Değirmenleri Parkı

Ne Yapılır?

Yel değirmenlerine giden yokuşu tırmandığınızda tepede bir çay bahçesi ve Alaçatı’yı izleyebileceğiniz oturma yerleri mevcuttur. Özellikle yazın burası oldukça kalabalık oluyor. Çarşıdan kumrunuzu alıp burada hafif bir manzara eşliğinde afiyetle yiyebilirsiniz.

Burası ayrıca düğün öncesi çekimleri için de sıkça kullanılıyor.

Alaçatı Turizmi
Alaçatı Kumrusu ve Değirmenler

Alaçatı Yel değirmenleri hediyelik magnet ve benzeri eşyaları buradan alabilirsiniz. Ayrıca yel değirmenlerinin bulunduğu tepede Alaçatı Açıkhava Tiyatrosu da yer alıyor.

Alaçatı Tiyatrosu
Alaçatı Açıkhava Tiyatrosu

Eğer Cumartesi geldiyseniz Alaçatı pazarını gezmeyi unutmayın. Ayrıca sitemizde yer alan Alaçatı Gezilecek Yerler yazımızı da hemen şimdi okuyun.

You Might Also Like