Alaçatı

Alaçatı Pazarı

Bir Alaçatı klasiği. Alaçatı gezilecek yerler arasında yer alan bir İzmir’in en özel halk & sosyete pazarlarından. Hem meyve – sebze hem de giyim – dekorasyon ürünleri açısından oldukça zengin bir ortam. Özellikle giysi ürünlerinin Alaçatı turistleriyle buluşması sebebiyle Alaçatı Sosyete Pazarı olarak da adlandırılıyor.

Alaçatı Pazarı Hangi Gün?

Pazar cumartesi günleri kuruluyor. Sabahtan akşam 5-6’ya kadar devam ediyor. Özellikle geceleri yaşayan bir şehir olduğu için Alaçatı pazarı çok geç saatlere kalmıyor.

Alaçatı Pazarı Nerede Kuruluyor?

Alaçatı köyiçi meydanın hemen altından başlayan pazar otoban sınırına kadar devam ediyor. T şeklinde uzayan pazar yer yer ara sokaklara da uzuyor.

Alaçatı Pazarı’nda Neler Var?

Her pazarda olduğu gibi her türlü meyve sebze burada satılıyor. Şehiriçi pazarlardan farklı olarak, yerel ot ürünleri Alaçatı pazarı’nın fark yaratan unsurlarından. İzmir’e gidecek hatta İstanbul’a gidecekler bile buradan ürün alıp yoluna devam edebiliyor. Çeşme Ovacık, Gerenköy ve diğer bölgelerde yetişen yerel mahsülleri de burada bulabilirsiniz.

Alaçatı Pazarı’nı popüler kılan ise meyve-sebzeden çok giyim ürünleri. Instagram butiklerinde gördüğünüz ürünleri bu pazarda çok rahatlıkla bulabiliyorsunuz fiyatlar tabi çok ucuz değil ancak yine de pahalı markalara göre çok daha uygun.

Pazarda gıda ve giyim dışında dekorasyon ürünleri de satılıyor. Tabi bu ürünler ucuz plastik ev eşyaları haricinde Alaçatı’ya yakışacak şekilde rattan ürünleri bile içeriyor.

Sonuç olarak Türkiye’nin en meşhur pazarlarından birini cumartesi günü Çeşme’deyseniz kaçırmayın. Bu arada Çeşme’nin bir diğer pazarı olan Ilıca pazarı da perşembe günleri oluyor.

You Might Also Like