Alaçatı, Boyalık, Çeşme, Ildırı

Çeşme Plajları – Çeşme Beach Rehberi

Çeşme, popüler beach club haricinde birçok doğal koy ve halk plajına sahiptir. İşte en popüler Çeşme plajları ve Çeşme sahili boyunca en güzel denize girilecek yerler listesi:

Ilıca ve Boyalık Plajları

 1. Ilıca Halk Plajı

Çeşme’nin girişinde yer alan Ilıca Plajı bir halk plajıdır. Yaklaşık 2 km uzunluğunda , oldukça geniş , denizi ve plajı tamamen kum, suyu ise ılıktır.

Ilıca Plajı

Ilıca plajı Türkiye’nin en iyi 10 plajı arasına rahatlıkla girer. Günübirlik turistler ve aileler için oldukça uygun. Plaja giriş ücretsiz. Şezlonglardan yerine göre ortalama 40TL ücret alınıyor.

Ilıca Plajı’nda Akşamüstü

Ilıca Plajı’na Nasıl Gidilir?
Çeşme’ye giden bütün otobüsler Ilıca Otogar’a uğrar. Burada inip birkaç dakikalık yürüyüş ile sahile ulaşabilirsiniz.

Ilıca Plajı’nın hemen girişinde ayrıca bir tabiat parkı olup, çam ağaçları altında piknik yaparken sahile yürüyerek denize de girebilirsiniz. Çeşme’de günübirlik aile ile piknik yapıp denize gireceğiniz tesis imkanı olan bir alan.

 1. Boyalık Plajı
Boyalık ve Muhteşem Mavilikte Denizi

Çeşme’nin en uzun plajıdır. Plajı ve denizi kumluk olup epey sığdır.
Genel olarak halk plajı olsa da yer yer özel tesislere de ait. Ücretsiz duş ve tuvalet imkanı bulunmuyor. Yeme – içme ve diğer ihtiyaçlar için market ve kafeteryalardan yararlanılabilir.

Boyalık beach club arayanlar için ideal bir noktadır. Özellikle ailelere uygundur. Altınyunus Beach , Boyalık Beach Hotel, 7800 Otel , Merkez Tur – Yelken Beach gibi mekanlar Boyalık Beachleri arasında en popüler olanlarıdır.

Ücretli Girişi Olan Yelken Beach

Boyalık Plajı Gün Batımında Eşsiz Görünüme Sahip

Çeşme Dalyan Plajları

 1. Ayayorgi Koyu

Boyalık’tan sonra Çeşme Dalyan yönüne giderken hemen sağda yer alan Ayayorgi Koyu , en popüler Çeşme Beach Club‘larına ev sahipliği yapmaktadır.

Ayayorgi koyu bir halk plajı değil. Amacı sadece denize girmek olanların uzak durması gereken bir yerdir. Çeşme beach club listesinin en popüler mekanları genelde Aya Yorgi bölgesindedir. Gündüzleri happy hour , akşamları ise konser ve DJ performansları ile müziğin hiç eksik olmadığı bir koy.

Ayayorgi Koyu – Drone Çekimi

Ayayorgi bölgesinde bazı popüler beach club mekanları: Sole&Mare , Cove Beach Çeşme , Tren Beach Çeşme , KafePi ve Paparazzi, Yuzu Beach

Ayayorgi Koyu Giriş Ücretleri

Ayayorgi’de yer alan Yuzu Beach giriş ücreti 250 TL.
Paparazzi beach giriş ücreti 250 TL.
Sole Mare beach giriş ücreti bir içecek dahil 300 TL.

Ayayorgi koyu beach giriş ücretleri ortalama 250TL civarlarında. Bazı mekanlar 40 – 50 TL civarlarında vale ücreti de alıyor. Sonuç olarak amacınız kötü servis, gürültülü müziğe rağmen sırf Ayayorgi’de bulunmaksa herhangi bir mekanı tercih edebilirsiniz. Ancak amacınız keyifli bir gün ve paranın karşılığını almaksa alternatif koy ve mekanları tercih etmelisiniz.

Yuzu Beach Çeşme Ayayorgi

 1. Sera Beach Çeşme

Ayayorgi Koyu’ndan sonraki koyda yer alan Sera Beach , daha uygun fiyatlı ve orta halli bir işletme. Sera Beach şezlong ücreti 80TL civarında.

 1. Kocakarı Plajı

Dalyan Marina’yı geçtikten sonra yer alan Kocakarı Plajı , hem ücretli şezlong hem de halk plajı alanı olan bir bölge. Çeşme’de kamping bölgesi arayanların da tercih ettiği küçük bir koyu var.

Kocakarı Plajı’na ulaşım Çeşme Merkez’den kolaydır. Denizi genelde dalgasız , hafif taşlık, plajı kumluk. Otopark ücretsiz. Plajdaki ücretli şezlongların çifti 100 TL civarlarında. Duş ücretli ancak sembolik bir ücret alınıyor.

 1. Palmiye Plajı
Palmiye Plajı

Görece sakin bir plaj olan Palmiye Plajı’nda , ağaç altı gölge alan da mevcut , kumluk bir sahil de. Şezlonglar ücretli. Aileler için ideal bir koy . Otopark ücretsiz. Şezlonglar 50 TL civarında. Denizi kumluk ve sığ.

 1. Güzel Deniz Sitesi Plajı

Karşısında Sakız Adası’nın ihtişamlı dağlık yapısıyla , tertemiz bir deniz ve kendine has bir koyda bulunan bu plajları , Dalyan Bölgesi’nin özel siteleri kullanıyor. Site içindeki marketler hariç bir işletme bulunmuyor. Dışarıdan girilebiliyor.

 1. Momo Beach Çeşme

Dalyan bölgesinin sol tarafında yer alan Momo Beach son yılların en popüler beach club listelerinde. İşletmesi oldukça tartışmalı olan mekana gitmeden önce güncel yorumları okumakta fayda var. Sakız Adası ardından gün batımını izlemek keyifli olabiliyor. Ünlü şef ve djlerin çalıştığı Momo beach giriş ücreti 300 TL. (2022) Ortalama 750 TL civarında harcama yapmanız isteniyor.

 1. Ali Bostan Plajı
Ali Bostan Plajı - Çeşme Dalyan Ali Bostan Denizi

Dalyan bölgesinden Çeşme Merkezi’ne giderken yer alan plaj tipik bir halk plajı. İmkanları kısıtlı. Çeşme merkezden toplu taşıma ile ulaşılabilen plajlardan biri.

Çeşme Merkeze Yakın Plajlar

 1. Tekke Plajı
tekke plajı çeşme merkezdeki tekke beach plajı.
Tekke Koyu

Merkezde kalanların tercih ettiği ufak bir koyda yer alan plaja giriş ücretsiz ancak şezlong sağlayan bir işletme de mevcut. Çeşme otogardan yürüyüş mesafesindedir. Her türlü imkan var. Yine de sembolik bir plajdır. Çeşme merkezde denize girilecek yer arıyorsanız burası tek seçenek.

 1. Sağlık Plajı

Çeşme Limanı’nı geçtikten sonra ilk koyda yer alan plaj oldukça ıssız. Plajı ve denizi kumluk iken araç girişi de kolay. Herhangi bir tesis bulunmadığı için tedarikli gitmenizde fayda var.

Çiftlikköy – Ovacık Bölgesi Plajları

 1. Dilalia Beach

Günübirlik vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir beach club. Çeşme Limanı’na oldukça yakın. Plajı bulunmuyor , otopark ücretsiz. Yiyecek ve içecekler dahil giriş ücreti 150 TL civarında.

 1. Pırlanta Plajı

Aracıyla gelen ailecek günübirlik plaj keyfi yaşamak isteyenler için ideal bir plajdır. Çeşme plajları arasında en popüler ücretsiz plajlardan biri. Denizi ve plajı kumluk ve 500 metrelik plaj boyunca ücretli şezlonglar da bulunuyor. Çeşme Pırlanta Plajı tipik bir müdavim plajıdır.

 1. Altınkum Plajı
 Çeşme plajları arasında kısmı olarak en bakir ve en büyüklerden biri altınkum plajı
Altınkum Plajı

Çeşme Altınkum Plajı ismini altın gibi sarı kumlardan alıyor. Çeşme’nin güneybatısında uzunca bir plajdır. Çeşme marinadan dolmuşla ulaşılabilir. Kamp alanları da mevcut. Kitesurfing ve farklı su sporları burada yapılabiliyor. Plajın ücretsiz girişi mevcut.

Fun Beach Club

Altınkum beach club açısından da popüler bir bölge. Flyinn Beach , Fun Beach giriş ücretleri 2022 yazı itibarı ile haftasonu 300 TL civarlarında. Biraz daha sakin bir Altınkum beach ücreti arıyorsanız Dharma Beach giriş ücreti 150 TL.

 1. Ovacık Plajları

Before Sunset Beach , Ovacık bölgesinin en popüler mekanı. Nispeten bohem tarzı ile Aya Yorgi plajlarına göre büyük bir alternatif ancak her popüler mekan gibi kitlesi ve çalışanlarının değişimi ile saygınlığını kaybetti. Hala gün batımında size özel bir deneyim yaşatabilir. Boheme Beach ise bölgedeki bir başka alternatif.

Alaçatı Plajları

 1. Kleopatra Koyu

Kleopatra Plajı veya Güvercinlik Koyu olarak da bilinen koy , Çeşme’nin en otantik plajlarından biri. Ovacık ile Alaçatı arasında, Öz Pamir sitesinin yanından girilerek koyun tepesine ulaşılabilir. Daha sonra kolay bir yürüyüşle plaja iniliyor.

Koy ismini plajdaki ince kumlardan alıyor. Kumsal kısmı altın sarı ince kumdan meydana geliyor. Toplu taşıma ile ulaşım yoktur. Kampçılar için uygun. Tesis imkanı yok.

 1. Alaçatı Delikli Koy
çeşme plajları arasında son dönemde en popüler olanlardan biri alaçatı delikli koy. üstelik plaj olmamasına rağmen.

Doğal kayalıklarıyla, İzmir’in en ucundaki ve en bakir (bir zamanlar) plajlarından biri olan Delikli Koy , son dönemlerin en popüler bölgesi.
Doğal plajları sevenler , fotoğraf tutkunları ve kampçılar için ideal bir bölge iken Çeşme Alaçatı Delikli Koy ile detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

 1. Alaçatı Çark Plajı

Alaçatı’nın en meşhur plajıdır. Alaçatı’dan dolmuş ile ulaşılabilir. Taksi ile 120 – 150 TL arası tutabilir.

Alaçatı Halk Plajı olarak da bilinen bölge sörf turizmi ile çok ünlüdür. Her daim rüzgar alan bölgede çok sayıda sörf okulu da mevcut. Plajda her türlü imkan var , denizi ve plajı da kumluk. Aileler için ideal.

Çark Plajı bölgesindeki popüler mekanlar: Spiaggia Grande Plajı , Zio Beach

 1. Piyade Koyu Plajı

Alaçatı’nın en güney sınırında yer alan plaj Piyade plajı olarak bilinir. Muhteşem bir plajı var ancak maalesef otel tarafından kapatılmış ve çok yüksek giriş ücreti isteniyor.

 1. Şifne Ardıç Plajı
Çeşme Şifne Ardıç Plajı

Tüm bunların haricinde Şifne Plajları , Paşalimanı Plajları , Reisdere ve Ildırı Plajları ile birlikte Eşek Adası da Çeşme’de denize girilebilecek diğer bölgelerdir. Şifne ile Reisdere sahilinde yer alan Ardıç Plajı‘nın bir tesisi yok. Denizi ve plajı kumluk. Araçları ücretsiz park edebilirsiniz.

Çeşme mavi bayraklı plajlar listesi için mavi bayrak resmi sitesine de bakabilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply