Balıkesir

Taksiyarhis Kilisesi – Cunda Rahmi Koç Müzesi Ayvalık

Taksiyarhis Kilisesi Hakkında

Alibey Adası Cunda’da yer alan Taksiyarhis Kilisesi eski kalıntıları üzerine 1873 yılında inşaa edilmiş. Taksiyarhis baş koruyucu melekler anlamına geliyor. 1928 yılında camiye çevrilen kilise daha sonra ise atıl bir durumda kalmış. 70’li yıllarda sit alanına çevrilen müze , 2011 yılında Koç Holding aracılığı ile bina ve arazisi restore edildi ve Rahmi Koç Müzesi’ne dönüştürüldü.

Kilise Zemin Katı ve Bodrumu Arası Cam ile Aydınlatılmış

Rahmi Koç Müzesi Cunda

Cunda Koç Müzesi olarak da biliniyor. Epey harap durumda olan Taksiyarhis Kilisesi 2011 yılında Koç grubuna devredilir ve 2014 yılında burası Rahmi Koç Müzesi adı altında ziyarete açılır. İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne göre şüphesiz çok daha küçük bir koleksiyon ancak herkesin ilgisini çekecek, çok fazla şey yine mevcut. Kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Cunda Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 2021 yılı itibarı ile tam 10 TL , öğrenci 5 TL.

Müze Ziyaret Saatleri

Cunda Rahmi Koç Müzesi pazartesi günleri kapalı. Diğer günlerde ise 10:00 -19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kış sezonunda 17:00’e kadar açık.

İstanbul ve Ankara müzelerine benzer şekilde burada birkaç eski tip orijinal araba yer alıyor.

Müzede Neler Var?

Müzede girişte sizi model arabalar ve denizcilik ürünleri karşılıyor. Onun dışında çok sayıda buharlı motor, laboratuvar ürünleri, iletişim araçları ve son yüzyılda kullanılan birçok ticari-günlük eşya sergileniyor. Vitrinleri gezerken bazıları anneannenizin evinden hatırlayacağınız şeyler olacak.

Müzenin ikinci katında ise bebek ve çocuk ürünleri yer alıyor. Çok sayıda metal oyuncak, at arabaları, model tekneler, küçük porselen kız oyuncakları var. Minyatür oyuncakları seviyorsanız bu koleksiyona bayılabilirsiniz.

Son olarak müzede bir cafe ve hediyelik eşya dükkanı yer alıyor. Cafe’nin fiyatları makul. Müze gezintisi sırasında kilise bahçesinde oturup dinlenebilirsiniz. Cafenin bahçesi yani kilisenin arkasında denizcilik ürünleri var.

You Might Also Like