Balıkesir

Cunda Ne Demek? Cunda Adası Tarihi

Ayvalık’ın en güzel yeri olan Cunda Adası tarihi oldukça ilginç ve duygusal. Cunda adasının ismi nereden geliyor? sorusu da bu tarihte gizli. Şimdi Cunda Ne Demek ? ve Cunda Adası Tarihi’ne yakından bakalım.

Cunda Adasının Tarihi

Uzun yıllar Rum nüfusun yoğun yaşadığı Cunda’da çok sayıda kilise ve manastır bulunuyor. Osmanlı Rus savaşı döneminde Osmanlı Ordusu yenilgiye uğrar ve birkaç Türk gemisi buraya sığınır. Bir papaz Türk denizcilerine yardımcı olur ve bunun üzerine Osmanlı ödül olarak Cunda ve Ayvalık’a özerklik verir. Bu Osmanlı’da bir ilktir.

Ancak özerklik sonrası Hristiyanlığın burada misyonerlerle yayılması ile Osmanlı durumu tehlikeli bulmuş ve burayı belediye olarak değiştirmiş

Cunda İsmi Nereden Geliyor?

Osmanlı’da buraya Cezire’i Yunda deniyormuş. Yunda ismi Yund Adaları’ndan geliyor. Yund ise başıboş at anlamında. Yani Cunda’nın adının tarihi başıboş gezen atlardan geliyor. Yunda kelimesi daha sonra dilden dile Cunda olarak değişmiş. İşte Cunda Adası’nın adının tarihi.

Cunda’nın Diğer Adı Niye Ali Bey Adası?

Cunda Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Peki Cunda Adası’nın diğer adı neden Ali Bey Adası biliyor musunuz?

Hikayesi şöyle: Cunda ve Ayvalık 1919 yılında Yunanlılar tarafından işgal edilir. Alay komutanı olan aynı zamanda kaymakam Ali Çetinkaya işgale karşı öncülük yapar. Bu sebeple cumhuriyet sonrası Cunda Alibey Adası olarak ismi değişir.

Türkiye’nin İlk Boğaz Köprüsü

Cunda tarihinin iki diğer önemi ise Mübadele döneminde ilk nüfus takaslarının Cunda’da olması. Diğer tarihi olay ise bir ada olan Cunda’yı Ayvalık’a bağlayan boğaz köprüsünün Türkiye’de ilk yapılan boğaz köprüsü olması. Zaten adaya girerken bu tabelayı görürsünüz.

İşte Cunda adası tarihi bu şekilde. Dilerseniz şimdi Cunda Adası Gezilecek Yerler yazımıza göz atın.

You Might Also Like