Balıkesir

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Ayvalık’ın en güzel yeri ve gezilecek yerler konusunda epey seçenek var. Cunda gezilecek yerler arasında hem doğa hem tarih alanları varken alışveriş ve yeme içme konusunda da Cunda’ya yapılacak şeyler epey zengin. Şimdi başlayalım.

  1. Rahmi Koç Müzesi
  2. Aşıklar Tepesi
  3. Sevim Necdet Kent Kitaplığı
  4. Cunda Adası Çarşısı
  5. Cunda Evleri
  6. Cunda Despot Evi
  7. Yel Değirmenleri
  8. Ayışığı Manastırı
  9. Patriça Koyu
  10. Cunda Taş Kahve
Taksiyarhis Kilisesi İçi

Cunda Ne Demek? İsmi Nereden Geliyor?

Cunda ismi başı boş at anlamına gelen Yund kelimesinden geliyor. Alibey Adası Cunda tarihi, Cunda isminin anlamı ve diğer Cunda Adası tarihi bilgileri için bu yazımıza bir göz gezdirin. Cunda Adası İsmi Nereden Geliyor?

Taksiyarhis Kilisesi Rahmi Koç Müzesi

Cunda Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Cunda Adası görülecek yerler arasında 1 numara olan yer Taksiyarhis Kilisesi. Koç ailesi tarafından yenilenen kilise, Rahmi Koç Müzesi olarak hizmet veriyor. Çocuk, genç ve yaşlı herkesin ilgisini çekecek müze ve kilise binasını kesinlikle görün. Merkezden yürüme mesafesinde. Ayvalık Cunda Rahmi Koç müzesi hakkında detaylı bilgi bu yazıda.

Cunda Aşıklar Tepesi

Cunda Aşıklar Tepesi

Aşıklar tepesi olarak bilinen yer şu anda çok güzel bir Kafe ve Necdet Sevim Kent Kitaplığı olarak hizmet veriyor. Aşıklar tepesinde bir kilise ve yel değirmeni mevcut. Cunda’da manzara izlemek ve fotoğraf çekmek için ideal bir nokta burası. Merkezden yürüyerek çıkılabilir. Sakızlı Türk kahvesi içip Cunda’yı izleyebilirsiniz. Kütüphane ve kiliseyi de muhakkak ziyaret edin.

Sevim ve Necdet Kent kitaplığı hakkında detaylı bilgi bu yazımızda.

Cunda Adası Çarşısı

Şüphesiz Cunda’nın en popüler yeri Cunda Çarşısı. Hediyelik eşya çarşısında Ayvalık Zeytinyağlı Sabunu, takı stantları, zeytin ağacından yapılma ahşap ev ürünleri ve hediyelik eşya mağazaları bulabilirsiniz. Cunda Çarşı’da ayrıca peynir, zeytinyağı satışları çok yapılıyor. Tabi ki olmazsa olmaz Cunda Rakı mekanları ve meyhanaler ile son dönemde popüler olan kahve & kokteyl mekanları var.

Cunda Despot Evi

1860’larda inşaa edilmiş bu görkemli bina şu an otel ve restaurant olarak hizmet veriyor. Gün batımında epey iyi bir manzarası var.

Cunda Evleri

Köfün Cunda İç Mekanı

Cunda Adası’na gelip de sokaklarda ev önünde fotoğraf çektirmeyen yoktur. Hatta bazen fotoğraf çektirenlerden yürüyemezsiniz. Bunun sebebi eski tip Cunda Evleri. Bunların çoğu Rumlardan kalma merdivenli ve cumbalı evler.

Ayışığı Manastırı

Sadece yaz döneminde salı ve çarşambaları öğlen 15.00e kadar açık olan Ayışığı Manastırına giriş ücreti sembolik. Sadece araçla gidilebilir. Manastır binası görmeyi sevenler tercih edebilir.

Cunda Yel Değirmenleri

Adada birkaç tane yel değirmeni mevcut. Aşıklar tepesi ve ona yürüme mesafesinde Moez tepesinde başka bir yel değirmeninin içine girip tepesine çıkabiliyorsunuz. Cunda değirmenleri fotoğraflar için ideal.

Cunda Taş Kahve

Cunda Taş Kahve

Tipik bir Osmanlı Rum tipi Cunda Taş Kahve direkt Cunda sahilde yer alıyor. Türk kahvesi içip Ayvalık tostu yemek için ideal turistik bir kahve. Aynısı Midilli Adası’nda da mevcut.

Patriça Koyu

Cunda Adası etrafında her yerde denize girebilirsiniz. Ancak araçla 20 dakikalık bir toprak yolculuğu sonrası Patriça Koyu, Cunda adasında beach club ve plaj arayanların en çok tercih ettiği nokta. Çok sığ denizi ile tercih ediliyor.

You Might Also Like