Balıkesir

Ayvalık Cunda Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Ayvalık Cunda’ya tepeden bakan, Cunda Gezilecek Yerler arasında ilk 10’a çok rahat alabileceğimiz bir yer Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı aynı zamanda Cunda Aşıklar Tepesi olarak da biliniyor. Eski bir kilise ve yel değirmeninin yenilenmesiyle açılan mekan hem Cunda manzarası, hem kafe hem de kütüphane hizmeti veriyor. Kesinlikle görmelisiniz.

Binanın Tarihi: Agios Yannis Kilisesi

Kilise binası o kadar eski ki, Fatih Sultan Mehmet’in fethinden önce kurulmuş ve Aziz Yahya’ya adanmış. Manastır olarak hizmet veren bina kitaplık ve un değirmeni ile birlikte kullanılmış. 1912’de mübadele sonrası terk edilmiş ve çürümeye başlamış.

Kütüphane içinde Dini Ögeler hala sergileniyor

Sevim ve Necdet Kütüphanesi Nerede? ve Hikayesi

Yıllarca harap şekilde kalan kilise, Cunda aşıklar tepesi olarak bilinen yerde alıyor. Rahmi Koç’un destekleriyle 2007 yılında restore edilmiş ve kitaplık olarak tekrar hizmet vermeye başlamış. Kitaplığın ismi de Necdet Kent ve eşi Sevim Kent’e adanmış.

Sevim ve Necdet Kent Kimdir?

Necdet Kent, 2. Dünya savaşı sırasında Yahudilere yardım eden bir Türk diplomattır. Oğlu Muhtar Kent ise girişimcilerin yakından bildiği yıllarca CocaCola’nın CEO görevini yürütmüştür. Zaten kitaplığa yüzlerce kitap bağışını da oğlu gerçekleştirmiş.

Sevim Kent ise Ayvalık’lı iş insanı Sezai Ömer Madra’nın kızıydı. Ömer Madra adına zeytinyağları günümüzde hala satılıyor.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ve Değirmeni

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı Cafe ve Kütüphanesi

Cunda Yel Değirmenleri arasında en bakımlısı burada yer alıyor. Zaten şehrin sembollerinden biri.

Cunda Manzarası

Cunda Nostalji Kafe adı altında çalışan mekanda içecek ve yiyecek servisi yapılıyor. Cunda manzarası eşliğinde sakızlı Türk kahvenizi içebilirsiniz. Alkol servisi de mevcut. Giriş ücretsiz. Çalışma saatleri 19.30 ile akşam gün batımına kadar. Otopark kısıtlı ancak mevcut. Cunda sahilden yürüyerek çıkılabiliyor.

Kilisenin içindeki kütüphane de ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Ayrıca değirmenin altında hediyelik eşyalar da satılıyor. Cunda’ya gelmişken yapılacak şeyler arasında kesinlikle yer alıyor Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı.

You Might Also Like