Alaçatı, Çeşme

Alaçatı Sulak Alanı – En Eski Alaçatılılar

Alaçatı Sulak Alanı Nerede?

Alaçatı Sulak alanı bir lagün oluşumu. Tatlı suyun, denizle buluştuğu, tuzcul bir doğal ortam. Yaklaşık 250 hektarlık alanı kaplıyor. Alaçatı’nın liman bölgesiyle Karşıyaka Azmağı olarak bilinen bölgede yer alıyor. Alaçatı merkezinden güneye doğru yaklaşık 20-25 dakikalık bir yürüyüş ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Kimler Görmeli?
Bölge bir haftasonu yürüyüşü, Alaçatı merkezden ve kalabalığından sıkılanlar için bir kaçış noktası, Alaçatı’nın doğal yapısını merak eden gezginler ve aileler için ise bir atraksiyon alanı. Kuş gözlemcileri içinse bir vaha.

Alaçatı Deltası Nerede ve Haritası

Nasıl Gidilir?

Araçla gidiyorsanız Alaçatı’dan Port (liman) tarafına giderken kavşaktan sağa dönmek yerine sola dönerek sulak alana ulaşabilirsiniz. Çağla Kubat Sörf Akademisi tabelalarını da takip edebilirsiniz.
Girişte bir tabela sizi karşılıyor, herhangi bir giriş ücreti veya tesis yok. Sadece girişte çok güzel bir infografik ve gözlem alanı oluşturulmuş. Buradaki tabelalarda bölgede görebileceğiniz Alaçatı kuşları türkçe ve ingilizce olarak tanıtılıyor.

Gözlem Alanı

Gözlem alanında tüm kuşların özellikleri, resimleri tabelalarla anlatılıyor.

Bölgede görebileceğiniz kuşlar arasında, ördekgillere benzeyen angıt, uzun boyunlu ve uzun bacaklı balıkçıllar, çamurdan beslenen uzun gagalı çulluklar, dünyanın en egzotik kuşlarından flamingolar ve daha 150’ye yakın türü gözlemlemek mümkün.

Ücretsiz bir teleskop yardımıyla kuşları gayet güzel bir şekilde gözlemleyebiliyorsunuz. Kuşlar ise sanki size özel olarak oldukça yakın ve güzel pozlar sergiliyor.

Alaçatı Kuşları

Kuş popülasyonu ve çeşitliliği o kadar zengin ki rastgele bir kareye bile 4-5 farklı tür takılabiliyor.

Alaçatı’nın sembollerinden birinin de flamingo olduğunu biliyor muydunuz? Bazı otellerin sembolünün flamigo olması flamingoların göç durağı olarak burayı kullanmasından geliyor.

Alaçatı Flamingolarını Siz de Kolayca Görebilirsiniz

Alaçatı sulak alanı tuzcul bir yapıya sahip. Sofralarımıza da konuk olan deniz börülcelerine çok sık rastlanıyor ayrıca bölge bir çok bitki ve endemik türe de ev sahipliği yapıyor. Özellikle bahar aylarında çok güzel çiçeklere denk gelebilirsiniz.

Alaçatı denince akla gelen taş ev, gece hayatı, sörf, yeme-içme vs. kültürlerinin çok dışında Alaçatı’nın herkesden önce yaşayan bir topluluğu vardı ve var olmaya devam ediyor.

Bu topluluğun yerel üyelerinden biri rutin bir günde bölgeden geçiyor.

Alaçatı Kuşları ve Alaçatı Sulak Alanı son yıllarda ciddi emek ve ilgiyle değer görmeye başladı. Birds of Alaçatı hesabından burada yapılan etkinlikler, sergiler ve kuş gözlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

You Might Also Like