Alsancak

Alsancak Alavara

Bir efsanedir Alsancak Alavara. Her kesimden arkadaş gruplarının haftasonu buluşma, öğrencilerin okul çıkışı, çalışanların iş çıkışı uğradığı, karın doyurduğu ve hepsinin ötesinde ucuz olmasıyla bilinen popüler makarna mekanı. Gelecek planları da kurulur Alavara’da, arkadaş sohbeti de, romantik bir görüşme de. Dedik ya her kesime hitap ediyor diye, her muhabbete de şahitlik yapmıştır Alavara.

İzmir’de yenebilecek en lezzetli makarnaları , makaranın hak ettiği fiyat ile satan İzmir’in ikonik mekanlarından.

Alavara Sokak Görünümü
Alavara ve Can Yücel Sokak

Alavara Nerede?

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki Can Yücel sokakta yer alıyor Alavara. Dar sokağa girdiğinizde sokak ortasında bir kalabalıklaşma görürsünüz. İşte orası Alavara’ya ait birkaç dükkanın bulunduğu yer.

Alavara Hikayesi

Alavara Can Yücel’in bir şiiri. Mekanda ve sokakta Can Yücel’e ait izler bulmak mümkün. Zaten sokağın ismi de ona ait. 2003 yılında açılan Alavara’yı ise bilinir kılan yıllardır hiç değişmeyen makarna lezzeti. Açıldığı günden bu yana çevresindeki dükkanları da satın alarak genişliyor Alavara. Şu an 4 dükkana yayılan ve 2020 yılında yenilenen bahçesiyle mekanda hala yer bulmak zor olabiliyor.

alsancak alavara restaurant

Alavara Makarnası

Alavara makarnası içinde soğan, sos, peynir, konserve mısır ve iyi-orta haşlanmış makarna ile üstüne atılan nane ile bilinen bir lezzet. Tarifi zaten aşağıda.

Mekanda son dönemde alternatif makarnalar servis edilse de genelde büyük veya küçük olarak 2 tercihte standart alavara makarna söyleniyor. Cola isterseniz litre ile geliyor. Makarna yanında turşu ikramı da mevcut. Turşular da öyle eşantiyon bir lezzet değil.

alsancak alavara makarna tarifleri

Alavara Fiyatları ve Menüsü

Yarım makarna fiyatı 2021 itibarı ile 7 TL. Tam makarna ise 10 TL.

Makarna Dışında Ne Var?

Makarna dışında tek alternatif mantı. Yine aynı şekilde lezzetli ve uygun fiyatlı.

Mekanda ilginç şekilde içki servisi de yapılıyor. Bira alternatiflerinin yanında, sıcak şarap veya sürahi sangria da servis ediliyor. Sıcak şarap kadehi 13 TL.

Pandemi döneminde Alsancak Alavara paket servis de yapıyor. Üstelik paket servis de restaurant fiyatlarıyla aynı.

Alsancak Alavara Oturma Yerleri
Mekan yan taraflara doğru genişliyor.

Alavara Makarna Tarifi

Bu efsane lezzeti evde kendiniz de yapabilirsiniz. Tabi Alavara’da oturup, hızlı ve ucuz şekilde bu lezzetin tadına varmak varken evde yapmaya değer mi bilinmez ancak İzmir hasreti ve Alavara özlemi içinde olanlar için Alavara makarna tarifimiz geliyor:

  • Tercihen yassı spagetti makarna 8 dakika haşlanır.
  • Makarna tam yumuşamadan alınır.
  • Bir tencerede ince kıyılmış soğanlar kavrulur.
  • Bir kaşık salça eklenir ve soğanlar karıştırılır.
  • Daha sonra rendelenmiş domates eklenir ve karıştılır.
  • Makarna üstüne dökülen sosa ek olarak, tuz, karabiber, nane ve kaşar peyniri konur.

You Might Also Like