Alsancak

Balmumu Dükkan Lokanta

Balmumu Lokanta Alsancak 1388 Sokak’ta yer alıyor. Reyhan Pastanesi’nin karşısındaki sokaktan girince hemen solda. Pazar günleri kapalı.

Hikayesi

Şarküteri ürünlerinden ve yerel değerlerden iyi anlayan Ahmet Güzelyağdöken tarafından kurulmuş Balmumu Lokanta – Dükkan. 2016’dan bu yana Alsancak’ta hizmet veriyor. Dükkan olarak anılmasının sebeplerinden biri şarküteri ürünlerinin de satılması. Güzelyağdöken, baba tarafından peynirci bir aileden geliyor.
İzmirliler kendisini Gurme Guide için yaptığı seçimlerle de tanıyor.

Balmumu ismi, arıların ürettiği güzel kokulu ve yiyecekleri saklayıp şekillendirmede kullanılan maddeden geliyor.

Balmumu Lokanta’da Neler Var?

Alaşehir kapaması (Tibet Mantısı’na benziyor), buğday pilavı, sarmaşık ve birçok mevsimsel & yerel ot yemeği, kereviz çorbası, balkabağı sinkonto, keşkek, dana wurst ve ekmek dolması öne çıkan yemeklerden.

Mekanda alkol servis edilmiyor. Ahmet Bey, yemeklerin yapımında destek verdiği gibi tabaklamayı da kendi yapıyor.

Alaşehir Mantısı ve Keşkek

Balmumu Yemek Fiyatları?

Balmumu konsept olarak ev yemeği olarak gözükse de öğle yemekleri hariç akşamüstü fine-dining mekanı olarak da hizmet veriyor. Tabi mekan geç saatlere kadar açık değil. Akşam 19.00 gibi servis sona eriyor.

Yemek fiyatları ise kişi başı ortalama 50 – 60 TL’den başlıyor. Farklı tadım tabakları yaparak çoğu lezzetten tadabilirsiniz. Bu konuda esneklik sağlanıyor. Fiyatlar her ne kadar uygun olmasa da mekanın ticari kazancının öncelik olmadığını fark edeceksiniz. Alsancak’ta iyi kalite ev yemeği yemek isteyenlerin tercih edebileceği, en azından bir kez denemesi gereken bir yer.

Karışık Sebze Tabağı, Sarmaşık ve Kavurma

Balmumu’nda yemek haricinde bir şarküteri reyonu da bulunuyor. Burada “gurme şarküteri” ürünlerini tadabilir ve satın alabilirsiniz. Zaten yemek sonrasında gelen tulum peyniri ikramı da lokantanın şarküteri kimliğini de ortaya koyuyor.

Şarküteri olarak füme etler, tulumlar, ithal peynirler, organik sebzeler, mekana ismini veren balmumu uygulanmış balık yumurtaları mevcut.

Mekanın üst katı mutfak. Rica ederek orayı da görebilirsiniz.

You Might Also Like