Alsancak

İzmir Kültürpark Fuar’da Yapılacak Şeyler

1936 yılında açılan İzmir Kültürpark (Fuar) , her İzmirlinin en az bir kere ziyaret ettiği, şehrin ortasında, egzotik ağaçlar içinde bir alan.
Kültürel, sanatsal, sportif, eğlence ve ticari etkinliklerden herhangi birine her daim denk gelebilirsiniz.

Kültürpark’ın Fuar olarak da isimlendirilmesinin sebebi çok uzun yıllardır burada yapılan uluslararası fuar etkinliğinden geliyor.

Kültürpark Uzun Havuz

Kavram olarak dikkat edilmesi gereken de yazın bir kere yapılan İzmir Enternasyonel Fuarı haricinde düzenli olarak yapılan ticari fuarların Kültürpark’ta değil, Fuar İzmir Gaziemir alanında yapılması.

Yazı boyunca hem fuar hem de Kültürpark ismini kullanacağız. İzmir Fuarda Neler Var, Görülecek Yerler, Yapılacak Şeyler hepsi bu yazıda.

Fuar Kültürpark Üstten Görünüş

İzmir Kültürpark Nerede ?

İlçe olarak Konak’a bağlı, Alsancak, Basmane, Kahramanlar arasındaki alan Kültürpark’ı oluşturuyor.

İzmir Kültürpark Fuar’a Nasıl Gidilir?

Metroyla Fuara Gitmek

Kültürpark’a İzmir Metrosu’nun Basmane durağında inerek gidebilirsiniz.

İzbanla Fuara Gitmek

İzban ile gelecekler Alsancak durağında inip yürüyerek 26 Ağustos Kapısı’ndan fuara giriş sağlayabilir.

Tramvayla Fuara Gitmek

Tramvay’ın Atatürk Lisesi Durağı‘nda inerek fuara gidebilirsiniz.

Otobüsle Fuara Gitmek

Kahramanlar, Basmane, Şair Eşref, Alsancak tarafına giden tüm otobüslere binebilirsiniz.

Araçla Fuara Gitmek

Kültürpark’a aracınızla gidebilirsiniz. Kültürpark’ın altında otopark mevcuttur. Genel olarak Alsancak’ta işi olanlar da otopark olarak burayı kullanabilir. Kültürpark fuar otoparkı ücretli olup belediye tarafından işletilmekte.

Fuar Kapıları

Fuar’ın 5 adet kapısı mevcuttur.

Görsel Tasarım: Kentimiz İzmir & TARKEM

26 Ağustos Kapısı

İsmini Büyük Taarruz’un başladığı günden alır. Alsancak İzban ve kapalı spor salonuna en yakın kapıdır. Aynı zamanda araçla girişin olduğu ve otoparka giriş kapısıdır. Fuar içindeki kültür sanat merkezleri ve nikah dairesi için de bu kapıdan giriş tavsiye edilir.

Lozan Kapısı

27 metrelik 2 kuleden oluşan Lozan Kapısı aynı zamanda her sene Enternasyonel Fuarı’nın açıldığı kapıdır. Ortasında küre bulunan süs havuzunun olduğu meydandadır.

Montrö Kapısı

Çankaya , Pasaport, Konak tarafından gelenlerin giriş sağlayabileceği kapının mimarı Kemal As’tır.

9 Eylül Kapısı (Basmane Kapısı)

Basmane Meydanı’ndaki giriş aynı zamanda ana kapı olup ismini İzmir’in kurtuluşundan alır.

Basmane Kapısı Eski Hali

Cumhuriyet Kapısı (Kahramanlar Kapısı)

Kahramanlar tarafındaki en küçük kapıdır. Lunaparka en yakın giriş burasıdır.

İzmir Kültürpark’taki Önemli Noktalar

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

Ortada bir avlu ile 3 binadan oluşan müze 2004 yılında hizmete girdi. Merhum belediye başkanı Ahmet Priştina’nın açılışında büyük emeği olup müzede taş ve seramik eserler sergilenmektedir. Müze hem sanatsal hem de arkeolojik olarak zengindir. Uzun havuzun karşısında yer alır. Çoğu İzmirlinin atladığı bu müze şehir merkezindeki muazzam bir değer. Kesinlikle ziyaret edilmeli. İzmir Tarih ve sanat Müzesi hakkında yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Atatürk ve İnönü Heykeli

Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün sohbet ettiği bir resimden uyarlanan heykel 26 Ağustos 1991’de açılmıştır.

Kaskatlı Havuz

Kültürpark’ın en büyük sembollerinden olan havuz Urlalı mimar Hasan Mutafoğlu tarafından 1953 yılında tasarlanmış. Havuzun iki kenarında kadın heykelleri yer alıyor.

İsmet İnönü Sanat Merkezi

Senenin her döneminde kültür ve sanat etkinliklerini buradan takip edebilirsiniz.

İsmet İnönü’nün İzmir Fuarı için Görüşleri

Fuar Evlendirme Dairesi

1956 yılından bu yana nikah dairesi olarak kullanılan binanın girişinde bir de alyans heykeli bulunuyor.

Fuar Evlendirme Dairesi Hangi Kapıya Yakın?

Buraya en yakın kapı 26 Ağustos Kapısı’dır. Ayrıca fuar otoparkı da nikah dairesine oldukça yakındır.

Fuar Kültürpark Tenis Kulübü

Fuar Kültürpark Tenis Kulubü her daim dışarıdan ziyaretçi kabul eden spor ve nezih restaurant hizmetini bir arada sağlayan bir mekan. 1941 yılında Dr. Behçet Uz önderliğinde kurulmuş.

İzmir Sanat

Yıl boyunca sergi, söyleşi , tiyatro ve sinema etkinlikleri düzenlenen mekanın kendine ait kafeteryası da bulunuyor. Yeniden Sinematek etkinlikleri ile her hafta ücretsiz bir film izleyebilirsiniz.

Nazım Hikmet Heykeli

İzmir Sanat binasının yanında yer alan heykel 2002 yılında heykeltıraş Tankut Öktem tarafından yaptırılmış.

Paraşüt Kulesi

Fuarın sembollerinden olan kule Türk Hava Kurumu tarafından işletiliyor. 1939 yılında inşaa edilen kule uygun zamanlarda ücretli olarak paraşütle atlama imkanı sağlıyor.

İzmir Lunapark

İzmir’de Fuar denilince her daim akla gelen noktalardan biri lunapark. İzmirlilerin oyuncak olarak da tabir ettiği lunaparktaki eğlence aletleri çoğu ulusal lunaparkın ilerisinde. Roller-coaster (Radar), korku evi, kamikaze, gondol , çarpışan araba gibi ileri seviye ve klasik bir çok “oyuncak” mevcut.

Fuar Lunapark Açık mı?

Covid sebebiyle işletmede yaşanan sıkıntılardan dolayı 2021 Yaz ve Sonbahar döneminde lunapark kapalı.

Gül Bahçesi

Fuar Gül Bahçesi Havuzu

Fuar’ın arka tarafında olan Gül Bahçesi ve Havuzu Lunarpark’ında arka kapısına çıkıyor. Palmiye ağaçlarının dibinde çok keyifli bir park.

Fuar Göl

Kültürpark Gölet

1936’dan beri fuarın ortasında bulunan büyük havuz göl olarak isimlendiriliyor. Çevresindeki gazinolar bir zamanların efsanevi mekanlarıydı.

Havuzdaki Kuğu Bisikletleri 2021 yılı itibarı ile aktif değil.

Kültürpark Üretici Pazarı

Her ne kadar tartışılsa da Alsancak sakinlerinin İzmir üreticileriyle buluşmasına vesile olan, İzmir’in en merkezi yerinde İzmir’in yerel değerlerini doğrudan üreticisinden alabileceğiniz Üretici Pazarı her çarşamba kuruluyor. Pazarda sebze, meyve, ekşi maya ekmek, peynir ve birçok yerel , doğal ürünü bulabilirsiniz.

İzmir Kitap Fuarı

Her yıl nisan ayında yapılan fuar, tüm fuarların ötesinde bir nitelik taşıyor. Diğer ticari fuarlar gibi Gaziemir Fuar İzmir’de değil Kültürpark içindeki hollerde yapılıyor.

Enternasyonel İzmir Fuarı

Fuara ismini veren organizasyon yıllar boyu İzmirlilerin uluslararası ticari ve kültürel etkileşimini sağlayan klasik bir etkinlik.

Ticari anlamda fuarcılığın İzmir’de oldukça gelişmesiyle tüm sektörlere özel fuarlar ortaya çıktı ve klasikleşen yaz fuarında artık sadece eğlence ve son tüketiciye yönelik markaların standları bulunuyor.
..Ve tabi ki her fuarın vazgeçilmez sözü: “Nerede o eski fuarlar..

Fuar için İzmir’e Gelen Zeki Müren’in Coşkulu Karşılanması

İzmir Fuarı Ne Zaman ?

Yazın son günlerinde yapılan fuar günümüzde eskisi gibi uzun sürmüyor ve her yıl eylül ayında yapılıp yaklaşık 10 gün sürüyor.

Kültürpark ve Doğa

Fuar Palmiyeleri

Kültürpark’ın en büyük özelliği şüphesiz şehir ortasında bir vaha olması. Son yapılan tespitlere göre 120’nin üstünde endemik ve yurtdışından getirilmiş bitki türü mevcut.

Kültürpark’ı çevreleyen tartan pistte günün her saati sporunuzu yaparken, ağaçlar arasında zıplayan sincapları ve palmiye tepelerinde şakırdayan papağanları görebilirsiniz. (evet, gerçekten sincap yaşıyor)

Tartan Pist Üstünde Bir Kedi

İzmir Fuar Konserleri

Yılın 6 -7 ayı fuarda konserlere denk gelebilirsiniz.

Fuar Çim Konserleri

Enternasyonel İzmir Fuarı zamanında yaklaşık 9 gün boyunca bir sanatçının çim konseri kaskatlı havuzun yanında ücretsiz yapılıyor.

Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu

Atatürk Açık Hava Tiyatrosu olarak bilinen 2870 seyirci kapasiteli amfi yapısı, konser, gösteri ve tiyatro oyunları için senenin 4-5 ayı hizmet veriyor.

Kültürpark’ın Fazla Bilinmeyenleri

Çoğu İzmirlinin bilmediği fuar içinde birçok nokta daha vardır. Bunlardan bazıları:

  • Nejat Uygur Büstü
  • Halikarnas Balıkçısı Büstü
  • Behçet Uz Heykeli
  • Mogambo
  • Atlar Anıtı
  • Gençlik Tiyatrosu

Not: Son olarak belirtelim ki İzmir Kültürpark bünyesinde bulunan hayvanat bahçesi kapanmış olup, İzmir Doğal Yaşam Parkı’na taşınmıştır. Doğal yaşam parkı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

You Might Also Like