Karşıyaka

İzmir Doğal Yaşam Parkı

dogal-yasam-parki

İzmir Doğal Yaşam Parkı, Kültürpark’taki eski İzmir Hayvanat Bahçesi’nin 2008 yılında kapatılmasıyla, Sasalı’da açıldı. Bilinen eski tip hayvanat bahçesi yerine bir konsept olarak tasarlandığı için Sasalı Doğal Yaşam Parkı olarak isimlendirilmiş. Eski tip kafesli hayvanat bahçelerinin aksine, hayvanların kendi tabiatlarına uygun ortamlar hazırlanarak daha serbest olmaları amaçlanmış.

Park çocuklu aileler için ideal bir haftasonu aktivitesi. Oldukça geniş bir alana yayılan parkta her daim hayvanları yakından görme ve bir aksiyon beklentisinde olmamalısınız. Burası eğlence yerinden çok adı üstünde bir doğal yaşam parkı.

Doğal Yaşam Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir Doğal Yaşam Parkı Sasalı Köyü’ne gelmeden, Ahmet Piriştina Caddesi üzerinde, Çakabey Koleji karşısında yer alıyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’na Özel Araçla Gitmek:

Karşıyaka Harici bir yerden geliyorsanız en hızlı yol Çanakkale yönüne doğru çevreyolu üzerinden gitmektir. Mavişehir sapağından sonraki Sasalı kavşağından çıkarak parka ulaşabilirsiniz.
Karşıyaka’dan geliyorsanız Mavişehir çıkışında Kipa – Organize Sanayi tarafına dönerek Sasalı tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’na Otobüsle Gitmek

Doğal Yaşam Parkı’na tek toplu ulaşım yöntemi belediye otobüsü. 777 numaralı otobüs Karşıyaka İskele’sinin sağından kalkıyor. 751 numaralı otobüs ise Çiğli Aktarma Merkezi’nden kalkıyor. Her iki adrese de izbanla gidebilirsiniz .

İzmir Doğal Yaşam Parkı’na Bisikletle Gitmek

Parka bisikletle, özel bisiklet yolundan ulaşabilirsiniz. Karşıyaka’dan Doğal Yaşam Parkı’na kadar kesintisiz bisiklet yolu mevcuttur. Şehir bisiklet kiralama servisi Bisim istasyonu burada mevcuttur. Dolayısıyla kiralık bisikletle gelebilir burada bırakabilir, tekrar kiralayabilirsiniz. Ayrıca özel bisikletler için de park alanı mevcuttur.

Doğal Yaşam Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

dogal-yasam-parki-kugu-canbengisu

2021 yılı itibariyle Doğal Yaşam Parkı Giriş Ücreti yetişkinler için 10 TL, öğrenciler için 5 TL’dir.

Doğal Yaşam Parkı her gün açıktır.
Kış döneminde park 09:00’da açılıp 16:00’te kapanıyor.
Bahar dönemlerinde park 09:00’da açılıp 17:00’te kapanıyor.
Yaz döneminde park 09:00’da açılıp 19:00’te kapanıyor.

Bayramlarda park kalabalık olabiliyor.

Ulaşım ve ziyaret saatleriyle alakalı olarak resmi siteye de bakabilirsiniz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Telefon Numarası: 0232 327 39 00

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda Hangi Hayvanlar Var?

Doğal Yaşam Parkı’nda hem tür sayısı hem de birey olarak populasyon yüksek.

Parka girdikten sonra karşınızda bir gölet ve içindeki su kuşlarını göreceksiniz. Park turuna sola doğru yürüyerek Afrika yırtıcılarından, aslan, kaplan ve puma ile başlayabilirsiniz.

Daha sonra bir kubbe yapısıyla tropik merkeze denk geleceksiniz. Bizce doğal yaşam parkının en cazibeli yeri burası. İçinde yılanlar, tropik kuşlar, timsah, dev kaplumbağa ve farklı sürüngen türlerini görebilirsiniz. Doğal yaşamlarına uygun olması için içerisi nemli ve sıcak tutuluyor. Çok sayıda bitki türü ile bir botanik bahçesini de andırıyor.

Tropik merkezden sonra, parkın en sevimli ve popüler ailesini görebilirsiniz. Eski hayvanat bahçesinden getirilen asya fili Begümcan ve Eşi Winner ile parkta doğan çocukları İzmir ve Deniz bebekleri burada görebilirsiniz. Baba fil Winner çocuklara zarar verebilir diye ayrı tutuluyor.

dogal-yasam-parki-fil
Tüm Aile Bir Arada

Pak Bahadır

İzmir ve Hayvanat Bahçesi kavramlarını söyleyip Bahadır’dan bahsetmemek olmaz. Eski hayvanat bahçesinin emektar fili uzun yıllar çocuklara dar yuvasından selam vermiş, ailelerin evden getirdiklerini yiyerek karşılıklı sevgi bağı kurmuştu. Maalesef, 21 Temmuz 2007 ‘de İzmir Hayvanat Bahçesi’nin gözbebeği fil “Pak Bahadır” hayatını kaybetti. Onun anısına Doğal Yaşam Parkı’nda bir anıt mezar bulunuyor.

Parkta tam ortada Afrika Savanı bulunuyor. Burada su aygırı, birkaç zürafa, zebra, devekuşları gibi Afrika hayvanlarını görebilirsiniz.

Parkın ileri ucunda, ayı, kurt, sırtlan gibi yırtıcı memeliler bulunuyor.

En uçta ise tropik kuşlar ve yırtıcı kuş kafeslerine denk geleceksiniz.

Daha sonra parkın sembollerinden lemurları göreceksiniz. Sürekli aksiyon halinde olan bu hareketli yaratıklar saatlerce izlenebilir.

Kafesinden Kaçan Lemur Bir Anda İlgi Odağı Oluyor

Ayrıca su kuşlarının olduğu büyük bir kafes içinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Parkın çıkışına doğru kemirgen memeliler, kanguru ve kümes kuşlarına denk geleceksiniz.

Doğal Yaşam Parkı İskelet Bölümü

Parka girince hemen sağda kapalı mekanda hayvan iskeletleri, doldurulmuş hayvan , hayvan ceninleri ve fosillerini görebileceğiniz bir alan mevcut.

İskeletlerin büyük kısmı parkta hayatını kaybeden hayvanlara ait.

Doğal Yaşam Parkı Kaç Saatte Gezilir?

Tabi ki bu size ve yanınızdakilere bağlı. Ortalama ziyaret saati 1-2 saat arası sürüyor. Park içinde çok sayıda dinlenme bankı, lavabo, su çeşmesi ve her daim açık bir yeme içme yeri var. Parkı bisikletle de gezebilirsiniz.

Parkın sonunda hediyelik eşya mağazasına uğramayı unutmayın.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply