Karşıyaka

Evrensel Çocuk Müzesi

Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi Türkiye’deki en değerli birkaç evrensel çocuk müzesi arasında yer alıyor. Ancak sadece çocuk müzesi denmemesinin sebebi çocuklara eğitim, hayal gücü, sanat ve bilim deneyimini vaad etmesi.

Çocuk Merkezi Hakkında Kısa Bilgi

Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi (merkezi) 2017 yılında Karşıyaka Belediyesi ve çeşitli eğitim kurumları ortaklığında 7200 metrekare bir alana kurulmuş. Açık ve kapalı olmak üzere 2 alanı var. Neler olduğuna birazdan değineceğiz.

Merkeze Ulaşım Çok Kolay

Evrensel Çocuk Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Müze Karşıyaka Mavişehir’de. Tramvayla direkt önünde inebiliyorsunuz. Ayrıca Mavişehir sahilden 10 dakikalık bir yürüyüşle de ulaşılabilir.

Ziyaret Saatleri

Haftanın 7 günü açık. Haftaiçi sabahtan akşam 18.00 e kadar. Haftasonu ise 19.00 a kadar açık.

Dinazor Maketleri Hareket Ediyor

Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi Giriş Fiyatları

Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi giriş fiyatları çocuklar için ücretsiz. Yetişkinler için ise sembolik bir ücret alınıyor. İzmir Dinazor Parkı olarak da bilinen tesisin giriş ücretleri makul.

Karşıyaka Çocuk Müzesi içinde Neler Var?

Çocuk merkezi kapalı alan, açık alan ve planetaryumdan oluşuyor. Kapalı alanda 7 farklı evrensel tema işleniyor. Çocuklar burada maketlere ve oyuncaklara dokunarak ve deneyimleyerek öğreniyor.

Havacılık ve Sorumluluk Odası

Vahşi Yaşam, Bremen Mızıkacıları ve Dostluk, Veterinerlik, Trafik, Çevre ve Saygı, Havaalanı ve sorumluluk, Pinokyo ve doğruluk gibi alanlarda eğlenceli materyallerle bazı evrensel değerleri öğrenmiş oluyor.

Kazı Deneyim Alanı

Çocuk merkezinin açık alanında ise dinazorlar, tarih öncesi canlı maketleri, arkeoloji alanı ve inşaat makinası alanlarında interaktif deneyim yaşayabiliyor.

Planetaryum Binası Ekstra Ücretli

Ayrıca İzmir’in tek planetaryumu da burada. Günde 7-8 farklı filmi kubbe şeklinde bir yansıtma ile geniş şekilde deneyimliyorsunuz. Özellikle uzay gibi geniş boyutlu kavramları öğretmek için kullanılıyor.

Kazı Araçları 3 dakika jetonla çalışıyor

Çocuk merkezinde ayrıca kafeterya ve tiyatro alanı var. Ücretsiz tiyatro gösterimleri oluyor. Kafeteryada ise her türlü içecek ve yiyecek imkanı var.

Kısacası Karşıyaka Evrensel Çocuk Merkezi için çocuklar için çok değerli bir alan. Yapanların ellerine sağlık. Özellikle eğitimsel amacı ve maketlerin kalitesiyle yetişkinlerin de ilgisini çekiyor.

You Might Also Like