Karşıyaka

İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti Nerededir?

Doğal Yaşam Parkı’nı geçtikten 1 km sonra sağda yer alan İzmir Kuş Cenneti adeta merkez İzmir’in bittiği noktada. Sasalı Köyü ile Foça’ya kadar olan bu kısmı Kuş cenneti olarak nitelendirebiliriz. Bu bölge aynı zamanda Gediz Delta’sının güney kısmı oluyor.  Sasalı’da yer aldığı için Sasalı Kuş Cenneti olarak da adlandırılıyor.

Kuş Cenneti’ne Nasıl Gidilir?

Çevreyolu veya Karşıyaka’dan gelirken Çiğli, Sasalı ve Doğal Yaşam Parkı tabelalarını takip edebilirsiniz.

İzmir Kuş Cenneti’ne direkt toplu taşıma ile ulaşım imkanı yoktur. Ancak 777 Numaralı belediye otobüsüyle gelip, yürümeyi göze alabilirsiniz. (korkmayın, alın)

Son olarak İzmir Kuş Cenneti’ne bisikletle güvenle gidebilirsiniz. Karşıyaka’dan başlayan bisiklet yolu Kuş Cenneti’ne kadar gidiyor. Ayrıca belediyenin bisikletleriyle de kiralayabilirsiniz. Kuş cennetinde bisiklet kiralama – bırakma istasyonu bulunuyor.

Kuş Cenneti’nde Yapılabilecekler

Ramsar Koruma Bölgesi Mavişehir’den başlamaktadır ancak biz tesis olarak  Sasalı’dan başlayan bu bölgeden bahsedelim.

Kuş cennetinde 300’ün üzerinde kuş türü ve memeli türü saptanmıştır. Bu türlerden birkaçını görebilmek bile büyük şans.

Çamaltı Tuzlası

Kuş Cenneti’ne girmeden önce Çamaltı Tuz Tesisi’ni görebilirsiniz. Bu bölgenin delta yapısı, alüvyonları ve sığlığı sebebiyle tuz tesisi olarak kullanılıyor ve denizden tuz işleme tesisleri yer alıyor.

Kuş Cenneti’ne girerken Dev bir yumurta maketi görürsünüz. Daha sonra solda Kuşların üremesi için yapılan setleri görürsünüz.  Burada Gün batımı güzel izlenir. Kısa süreli ve gürültü yapmadan durabilirsiniz.

Deniz kenarında bol bol deniz börülcesi göreceksiniz. Setler sebebiyle tuzluluk oranı çok yüksek bir bölgedir.

Homa Dalyanı

Tesise girmeden solda yer alan Homa Dalyan’ı sağ ve solu denizle çevrili oldukça etkileyici bir yol ve kuşların üreme bölgesini içeriyor. Dalyan’ı 7-8 km geçtikten sonra en uçta büyüleyici bir manzara, sessizlik ve balıkçı barınakları sizi karşılıyor. Maalesef insanların zarar vermesi sebebiyle Homa Dalyan’ına giriş çoğu zaman kapalı oluyor.

Yumurta heykelinden yaklaşık 6-7 Km sonra İzmir Kuş Cenneti ziyaretçi merkezine ulaşırsınız.

Gözlem Kulesi

Tesiste ufak bir kafeterya bulunmaktadır. Burada ayrıca birkaç hediyelik eşya alabilirsiniz.

Tesisin başladığı yerde Kuş Cenneti’nin bir planını görürsünüz. Buradan kendinize bir rota çizebilir ve yürüyüşe başlayabilirsiniz.

Bilgi:  Kuş Cenneti’ne arabayla gidebilir ancak giremezsiniz. Aracınızı otoparka bırakıp, yaya veya Bisikletle gezebilirsiniz.  Bisikleti olmayanlar için Bisim istasyonu bulunmaktadır. Buradan bisiklet kiralayabilirsiniz.
Öneri: Rüzgarlı havalarda bisiklet binmeniz çok zor olacaktır, o yüzden kısa bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir Kuş Cenneti’nin belirli yerlerinde Gözlem Kuleleri bulunmaktadır. Buradan sahayı gözlemleyebilirsiniz.

Gözlem Kulesinden Manzara
Gözlem Kulesinden Manzara

Hepsinden önemlisi birçok kuş çeşidini gözlemleyebilirsiniz.  Burayı hayvanat bahçesi gibi kuşlara yem verebileceğiniz kafalarını okşayabileceğiniz bir yer olarak düşünmeyin.  Doğal ortam olduğu için kuşları uzaktan seyretmek zorundasınız.

Henüz Tüyleri Pembeleşmemiş Yavru Flamingo

Kuş Cenneti’nin şüphesiz sembolü ve dominant türü pembe Flamingolar. Bu tropik görünümlü kuşlar renklerini yedikleri kabuklu cinsinden almakta. Kuş Cenneti’nin girişinden itibaren flamingoları görebilirsiniz. Yaklaşmaya başladığınızda sizden uzaklaşacaklardır.

Öneri: Dürbün veya tele objektifli kamera ile gitmek daha rahat gözlem yapmanızı sağlayabilir.

Dürbünden Flamingolar

Eğer sıkı bir ekibiniz veya bisikletiniz varsa sahil yolunu dümdüz takip edip, ileride gözüken heybetli tepeye tırmanabilirsiniz.  Sahada yılkı atları denen serbest vahşi atlara rastlayabilirsiniz.

Not: Atlara fazla yaklaşmamalısınız.

Yılkı Atları
Tepeden Görüntü

Bilgi 2: Buranın idaresi 1 sene öncesine kadar İzkuş yönetimindeydi. Ancak Orman Bakanlığı idareyi devraldı. Bu süreçten sonra kuşlar için yapılacakları merakla bekleyeceğiz.

Sonuç Olarak İzmir Kuş Cenneti her İzmirlinin görmesi gereken bir yer.  Aileniz, Arkadaşlarınız veya Çift olarak şehirden uzaklaşabileceğiniz, kendinizi kuşların engin dünyasına ait hissedebileceğiz doğal bir güzellik.   Kuş gözlemleri ve etkinlikler için İzkuş ve Doğa Derneği’ni takip edebilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply