Selçuk

Efes Yamaç Evler

Efes Antik Kenti Yamaç Evleri, Efes’e yukarıdan bakan bir yamaçta yer alıyor. Bu evler Efes Antik Kenti’nin sanki biraz daha ete kemiğe bürünmüş hali gibi. Soylu ailelerin ev yaşantısı, sanat ve dekorasyonlarını görebiliyorsunuz. Efes Yamaç Evlerinin giriş fiyatı, nasıl gezildiği, müzekart geçerli mi hepsi bu yazıda.

Efes Yamaç Evler Nerede?

Antik kentin içinde dağ yamacında bulunan Yamaç Evler, Kuretler Caddesi’nin içinde yer alıyor. Yani ören yerinin tam ortasında.

Yamaç Evlerde Restorasyon Devam Ediyor

Efes Yamaç Evleri Ne Zaman Açıldı ?

Yamaç Evleri tarihi MÖ 3. yüzyıllara kadar uzanıyor. Depremler ve zamanla yamaç evler toprağın altına gömülmüş. 1950’li yıllarda çekilen Efes fotoğraflarında şehir hala ihtişamlı bir şekilde gözükürken yamaç evleri hiçbir fotoğrafta yer almıyor. Düşününce topraklarımızda bastığımız herhangi bir yerin altında bir tarih yatması gerçekten sürpriz değil.

Büyük Salon

Yamaç Evler 1960’lı yıllarda gün yüzüne çıkmaya başlamış. Tam olarak açılması ise 2000’li yıllarda. Yani yeni. Burada en büyük desteği Avusturya kazı ekipleri vermiş.

Efes Yamaç Evler Giriş Ücreti

Yamaç Evleri Ücreti 2023 sonu itibarı ile TC vatandaşları için 125 TL. Müzekart geçmiyor.

Neden ekstra para alınıyor? Bunun sebebi genel antik kentin aksine burasının muhafazası için özel bir çalışma sağlanması. Gerçekten de ilgi duyanların gezmesi, korunması açısından mantıklı.

Yamaç Evler Mozaik

Yamaç Evler’de Kimler Yaşıyordu?

Burası zengin Efesliler ve soylulara ait. Nitekim konumu kütüphane, tapınak, hamam gibi en merkezi yerlere yakın olması sebebiyle Efes’in en zengin semti.

Yamaç Evler Nasıl Gezilir?

İçeri girdikten sonra birbirine geçişleri olan evleri basamaklarla teker teker görebiliyorsunuz. Evlerin su ihtiyaçlarının giderilmesi için ev önlerinde çeşmeler gözüküyor. Yamaç boyunca pis suyun akması kanalizasyon borularıyla olmuş. Bu boruları bugün hala görebiliyoruz.

Şüphesiz ki buradaki en önemli eserler Yamaç Evler mozaikleri. Genel olarak Yamaç Evleri sanatın değer gördüğü konutlara sahip. İçinde Sokrates’in de yer aldığı freskler, mermer tablolar ve mozaikler çok kaliteli.

Yamaç Evlere Üstten Bakış

Yamaç Evlerin çatısında kullanılan özel çatı malzeme birçok vakfın desteği ile yapılan çok pahalı bir yapı. Bu sayede eserler korunurken yazın çok sıcak olan Efes Antik Kenti’ne göre burayı gölge ile daha serin bir şekilde gezebiliyoruz.

Yamaç Evler’den çıkan eserler Selçuk merkezde yer alan Efes Müzesi‘nde yer almakta.

You Might Also Like