Selçuk

Meryem Ana Kilisesi İzmir

İzmir Meryem Ana Kilisesi daha çok Meryem Ana Evi olarak biliniyor. Kilisesi olmasına rağmen ev olarak adlandırılmasının sebebi Hz. Meryem Ana’nın burada yaşadığı ve öldüğünün düşünülmesi. Meryemana Kilisesi ziyaret saatleri, nasıl ziyaret edileceği, giriş ücreti ve tüm hikayesine kısaca değineceğiz. Özetle, yolunuz Selçuk ve Efes’e düşerse bu etkileyici yeri kesin ziyaret etmelisiniz.

Meryem Ana Kilisesi Nerede?

Meryem ana kilisesi dışardan görünümü. İçeriye 5erli kişilerle giriliyor. Meryemana evi sonradan inşaa edilmiş.

Türkiye’nin birçok yerinde Meryem Ana ismini taşıyan kilise var. İstanbul, Mardin ve İzmir bunlardan bazıları. Ancak en çok bilineni Meryem Ana Evi , İzmir Selçuk’ta. Efes Meryem Ana Evi tabelaları takip ettikten sonra Efes Antik Kenti’ni geçtikten sonra Bülbül Dağı’na tırmanarak araçla 10 dakikalık bir yolculukla kolayca ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma yok. Selçuk merkezden taksi ile ulaşabilirsiniz. Selçukla arasında 9 km var.

Meryem Ana Evi Giriş Ücreti

Giriş ücreti 2 kişi 1 araba otopark ücretiyle birlikte 40 TL. Müzekart geçmiyor. Aracınızı alt otoparka bırakmaya çalışın. Meryemana evi giriş ücreti konusu biraz tartışmalı. Ücretin tamamını Selçuk Belediyesi alıyor, güvenlik Jandarma tarafından sağlanırken, evin giderleri Meryem Ana Derneği tarafından sağlanıyor. Onlar da içeride bağış kabul ediyor.

Hz Meryem Ana Kilisesi Evi Kilisesi İçinde Ne var?
Meryemana Kilisesinin İçi

Meryem Ana Evi Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü sabah 08.00 – 18.00 saatleri arası Meryemana evi ziyaret edilebilir.

Meryem Ana Evi Hikayesi

Meryem Ana Kilisesinin tarihi oldukça etkileyici. Söylentiye göre 1880’li yılların sonunda Alman bir rahibe Meryemana’nın Efes Bülbül Dağı’nda yaşamış olacağını tasvir eder. Bunun üzerine yapılan araştırmalar ile 1891 yılında bulunan evin bu efsaneyi doğruladığı düşünülür.

Meryemana kilisesi ve meryemana evi görevlileri, gerçek rahipler ve arada denk gelen dua ve ayinler.
Kilise Görevlileri ve Bir Ayin

Hz. Meryem Ana Gerçekten Burada Yaşamış Olabilir mi?

St. John’un İncilinde “İşte annen” diyerek Hz. İsa’ya annesini yanına aldığını ifade etmiş. Bahsi geçen St. John hakkında en altta ekstra yazı* bulacaksınız.
St. John (Yani Aziz Yuhanna) Kudüs’teki olaylar sebebiyle İncil’i yaymak adına Asya’da görevlendirilmiş ve Efes’te ölmüş olması, Meryem Ana’nın burada yaşama ihtimalini gösteriyor. Ayrıca Hristiyan dünyasının en büyük lideri Papalık makamı 2 kez burayı ziyaret etmiş.

Hz Meryemana evi 5 TL mum ücretiyle bağış alıyor.
İçeride Mum alıp dışarıda yakarak dua edebilirsiniz

Burası günümüzde hala Hristiyanların Hac olarak nitelendirebilecekleri ileri seviye kutsal bir yer. Genel dini ziyaretler haricinde burada farklı cemaatlerin ayini yapılıyor ve her daim rahipler & görevliler tarafından korunuyor.

Meryemana evi ve kilisenin dilek alanı.
Her dilden ve ülkeden gelen dilekler , Yorumsuz 🙂

Meryem Ana Evi ile ilgili bazı notlar:

  • Burası kutsal bir mekan olduğu için giyim tarzınıza dikkat edilmesi gerekiyor. Kadınların başını örtmesi zorunlu değil.
  • Mümkünse sessiz olunması isteniyor.
  • Katoliklerin aksine Ortodokslar burayı Kudüs kadar kutsal görmüyor.
  • Pandemi döneminde asıl kilisenin içine 5’erli gruplarla giriliyor. Meryemana Evi’ne girişte harici bir kota veya kontrol yok.
  • 5 TL karşılığında bir mum alarak dua edebilir ve derneğe katkıda bulunabilirsiniz.
  • Meryemana Evi girişinde bir hediyelik eşya mağazası ve restaurant mevcut.
meryem ana kilisesi Görevlisi gün sonunda mumları temizliyor.
Gün sonunda mumlar ve küller görevliler tarafından temizleniyor

Hz. Meryemana’nın burada yaşamasına sebep veren St.John yani Aziz Yuhanna’nın hikayesi ve onun mezarı hakkında detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

You Might Also Like