Selçuk

Saint John Kilisesi Selçuk

İzmir’de birçok ören yeri ve hepsinin ayrı hikayesi var. Ancak bu az bilinen Saint John Kilisesi hikayesi ve mimarisiyle kesinlikle görülmeye değecek bir yer. Buranın en büyük şanssızlığı Selçuk’ta gezilecek yerlerin çok olması. Peki burayı özel kılan ne? Burası Aziz Yahya yani Saint John’un mezarı ve onun anısına yaptırılan kilise. Kilise denince kapalı bir yer olduğunu düşünmeyin. Burası açıkhava bir ören yerine dönüşmüş.

Müze Açık Havada Geziliyor

Saint John Kimdir?

Aziz Yahya olarak bilinen St. John MS 67 yılında Asya’dadır. 67 yılından sonra St. Petrus ile İncil’i yayar ve cemaatleri kurar. Efes’te 2 kere öldürülmek istenir. Patmos Adası’nda sürgüne gönderilir. MS 95 Yılında tekrar Efes’e döner. Şu anki mezarının bulunduğu Ayasuluk tepesinde yaşar, ölür.

Saint John Kilisesi Hikayesi

Çarmıha gerilen Hz. İsa annesi Meryemana’yı en sevdiği genç havarisi Yahya’ya emanet eder. Kudüs’ten Meryemana ile Efes’e gelen Aziz John, burada yaşar ve ölür. Öldüğü yerde onun anısına bir anıt mezar ve bazilika yaptırılır. Daha sonra meşhur Bizans imparatoru Justinien ve karısı Theodora finanse ederek bugün kalıntıları olan büyük kilisesi onun anısına inşa ettirir. Kilise depremle yıllar boyu parçalanır.

Kilisenin kazıları 1921 yıllarında Avusturyalılar tarafından başlanmış.

Kilise Haç Şeklinde

St John Bazilikası Nerede?

İsabey mahallesi’nde yer alan kilise kısaca Selçuk Kalesi’nin hemen altında. Buraya eskiden Ayasuluk Tepesi‘de deniyormuş. Ulaşımı çok kolay. Hem Selçuk merkezden, hem Efes Müzesi tarafından yürüyerek gelinebilir. Araçla gelenler için ücretli otopark var ancak aracınızı ara sokaklara park ederek para vermeyebilirsiniz.

Tam Haçın Ortasında Yer Alan Aziz John’un Mezarı

Saint John Kilisesi Ziyaret Saatleri ve Fiyatları

Kış döneminde 17.00 yaz döneminde 19.00’a kadar açık olan ören yeri, 2022 itibarı ile Müze girişi 30 TL. Müzakart geçerli. Gezmeye ve görmeye değer. Tabelaları okursanız ve mekanı hissederek gezerseniz kesinlikle keyif alırsınız.

Saint John Bazilikası’nda Neler Var?

Mekana girmeden önce Takip Kapısı olarak bilinen bir kapıdan geçiyorsunuz. Müze girişi de ondan sonra.


Takip kapısının ismi nereden geliyor?
Bizans dönemi surlarının girişi olan kapıda Hektor’un Akhileus’u tanıyıp onu takip ettiğini gösteren kabartmalar varmış. Bu kabartmalar şu an İngilitere’de sergileniyor. Takip kapısı ismi de buradan geliyor.

Takip Kapısı

Saint John Kilise‘si Artemis Tapınağı’ndan sonra inşaa edilmiş Efes’teki en büyük ikinci dini yapıdır. Kuzeyinde hazine dairesi ve vaftizhane vardır. Gezerken vaftiz havuzlarını görebilirsiniz. Çok etkileyici.

Daha da etkileyici olan kilisenin Haç şeklinde olması. Bunu içinde yürürken çok iyi fark ediyorsunuz. Haç dışında altı kubbeli bir yapısı var.

Atrium

Ana binanın ucunda Atrium denen Avlu ve balkon yapısı var. Buradan Efes ve Ege Denizi görülebiliyor. Ayrıca Atrium’un yanından Kale’ye çıkarken müzenin bir kafeteryası ve hediyelik eşya dükkanı var. Burada dinlenebilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. İyi dinlenin, bir sonraki durak Selçuk Kalesi olacak.

Saint John Müzesi’nin Kafeteryasının Müdavimi

You Might Also Like