Selçuk

Ayhan Nazmiye Çetin Maket Köy Selçuk İzmir

Çetin Maket Köy gibi yerler, hobilerin bir süre sonra eğitici ve değerli eserlere dönüştüğünü kanıtlayan yerlerden. İzmir Selçuk’ta bulunan Maket köy müzesi her yaştan ve her milletten insanın ilgisini çekecek bir yer. Çünkü Türk kültürüne ait yüzlerce maket ve model, Türk Köy & Kasaba yaşantısının detaylarını gösteriyor.

Çetin Maket Köy Müzesi Nerede?

Selçuk Efes’ten Pamucak Plajı’na doğru giderken kavşaktan Kuşadası yönüne doğru dönün, hemen ilerde sağda Çetin Maket Köy’ü göreceksiniz.

İsmi Nereden Geliyor?

Ayhan Çetin hobi olarak yaptığı maketleri bir süre sonra sergilemeye karar verir. Eşinin de desteği ile bunu geliştirir ve bir müzeye dönüşür. Aslen Konyalı olan Çetin, müzede özellikle iç Anadolu köy yaşantısını ve doğduğu yaşadığı kültürü maketlere yansıtmış.

Müze içindeki küçük modeller

Maket Köy Giriş Ücreti Ne Kadar?

Çetin Maket Köy giriş ücreti 2023 yazı itibarı ile 30 TL idi. Ülkemizde sürekli değişen fiyatlar sebebiyle değişkenlik de gösterebilir.

Maket Köyünde Ne Maketleri Var?

Çetin Köy Maket Müzesi girişinde hemen solda birkaç tane temsili dükkan ve ev var. Bakkal, Berber, Fotoğrafçı, Kalaycı gibi Anadolu’da şu an tükenmiş olan zanaatkarların ve esnafın temsili ürün ve hizmetleri yer alıyor.

Burada modellere mekanik olarak hareketler eklenmiş. Örnek olarak kalaycının nasıl tas içinde kalayı ezdiğini hareketli olarak görebiliyorsunuz.

Müzenin girişinde yer alan dükkanlardan

Bunların haricinde eski köy yaşantısında halı dokuyan kadınlar, buğdaydan un öğüten köylüler yine mekanik olarak gösteriliyor. Bunların önemi, eskiden üretimin ve el emeğinin nasıl olduğunu küçük çocukların ve yabancı turistlerin anlaması.

Küçük Modellerin Sergilendiği Alan

Maket Köy’ün içinde dükkanlardan sonra üzerinde Ayhan & Nazmiye Çetin Müzesi yazan bir galeri yer alıyor. Buranın içinde ise asıl ilgi çeken yüzlerce minik modeller ile köy yaşantısı temsil ediliyor.

Örnek olarak Köy Düğünü, Askere Gönderme, Köyde bayramlaşma gibi. Sanatçıya saygımızdan dolayı fotoğraflarını çekmedik. Ancak Efes taraflarına yolunuz düşerse Selçuk’ta gezilecek yerler arasına Çetin Maket Müzesi’ni kesin alın.
Ayrıca Kuşadası’na gelmeden yapılacak şeyler arıyorsanız kesin ziyaret edin.

You Might Also Like