Selçuk

Selçuk Kalesi

Selçuk Kalesi İzmir kaleleri arasında en bakımlılarından biri. Selçuk’ta gezilecek yerler arasında ilk 7-8 noktadan biri. Dönemin tarihini ve farklı kavimlerin kullandığı Ayasuluk Tepesi’ni yakından tanıyın.

Selçuk Kalesi Nerede?

Ayasuluk olarak bilinen tepede yer alan Selçuk Kalesi tüm Selçuk’u tepeden görüyor. Selçuk merkezden yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Kalenin ziyaretçi girişi Takip Kapısı’ndan geçerek St.John Bazilikası’ndan.

Selçuk Kalesi Giriş Ücreti

Kaleye girmek için Takip Kapısı içinden St.John Bazilikası’na girmeniz gerekiyor. Dolayısıyla bir giriş ücreti ile hem Aziz John adına yaptırılan Kilise ve ören yerini görüyorsunuz hem de Selçuk Kalesi’ni. Giriş ücreti 30 TL. Müzekart geçerli.

Kale Restorasyonu ile Son Görünümüne Kavuştu

Kale Nasıl Gezilir? Selçuk Kalesi’nde Neler Var?

Kale 15 kuleden oluşuyor. Surlara çıkmak yasak. Kale Bizans, Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlılar tarafından kullanılmış.

Aziz John Bazilikası’ndan yukarı tırmanırken bu tepenin kazı çalışmalarında kullanılan eşyalar da sergileniyor.

Ayasuluk Kazılarında Kullanılan Eşyalar

Ayasuluk Tepesi ve Selçuk Kalesi Üstten Görünümü

Kalenin içinde bir cami, kilise kalıntısı ve su sarnıcı yer alıyor. Ayrıca hamam ve yaşam alanı kalıntıları da var. 1990’lı yıllarda burada yapılan kazılarda çıkarılan Erken Tunç Çağı eserleri de Selçuk Müzesi’nde sergileniyor. Kalenin onarım çalışmaları 1927’den beri devam ediyor ve son birkaç yılda en bakımlı halini aldı.

Selçuk Keçi Kalesi Burası mı?

Keçi Kalesi burası değil. Selçuk Belevi arasında yer alan bir tepede yer alan Keçi Kalesi oldukça yüksekte yer alıyor. İzmir’den gelirken sağa bakarsanız tepede kaleyi görebilirsiniz. Keçi Kalesi ismini almasının sebebi ise kaleye çıkarken keçilerin boynuzlarına fener ve yükler asılırmış, kale ismini buradan almış.

Bir tehdit olduğunda Keçi Kalesi ile Selçuk Kalesi arasında ateş yakarak haberleşilirmiş.

Selçuk Kalesi’nden Manzara (Keçi Kalesi en sağda fotoğrafta yer almıyor)

Selçuk Kalesi’nden bütün Selçuk’u panaromik izleyebilirsiniz. İsabey Camisi, Efes Antik Kenti ve Selçuk Şehir Merkezi ve Pamucak Sahili oldukça net gözlemlenebilir.

You Might Also Like