Bergama

Bergama Kozak Yaylası

Kozak Yaylası

Son dönemde daha da popülerleşen Kozak Yaylası aslında antik dönemden beri yer üstü ve yer altı zenginlikleriyle biliniyor. Son dönemde popüler olmasının sebebi şehirden uzakta arsa hayali kuranların tercih ettiği bir bölge olması. Antik dönemden kalıntılar da bulunan ve bir dönem göçmenlerin yoğun olduğu Kozak köyleri ve çam ağaçları kesinlikle görülmeye değer.

Kozak Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Kozak Yaylası’na Bergama’nın kuzey batısından 30 dk’lık bir araç yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Bergama – Kozak Yaylası arası 20 Km’dir.
Yol muntazam çam ağaçlarıyla çevrili ve nehir boyunca ilerlemekte. Motosiklet tutkunları için de ideal bir rota.

Yaylaya Toplu Taşıma ile Nasıl Gidilir?

Kozak Yaylası dolmuş ve otobüslerine Bergama’dan binebilirsiniz. İzmir’den Bergama’ya geldikten sonra Pazar günleri hariç eshot otobüsleri ( 831-832-833 ) ile ulaşabilirsiniz.
İzmir’den Bergama’ya nasıl gidildiğini bu yazımızda anlatmıştık.

Buraya Ayvalık tarafından da gelmek mümkündür. Ayvalık Kozak Yaylası arası yaklaşık 45 kilometredir.

Kozak Yaylası Yapılacak Şeyler ve Gezilecek Yerler

Kozak Yaylası bölgenin genel adı. Tepede sanılanın aksine bir turistik tesis veya düzlük bulunmamakta. Zaten olmasına da gerek yok çünkü burası doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz, kış aylarında kar, bahar aylarında gürül gürül akan çayların, yemyeşil orman ve çam ağaçların kapladığı bir alan. Kozak Köyleri ve yapılacak şeyler için sizi yazının devamına alalım.

Meşhur Kozak Çamları

Çam Kozalağı Hasadı

Kozak yaylası’nın temel geçim kaynağı çam fıstığı. Çam kozalakları kasım ayında toplanmaya başlayıp bahara kadar devam etmekte. Toplanan kozalaklardan fıstıklar, fabrika ve evlerde çıkarılıyor. Kozak’ta bu tesisleri de görebilirsiniz.

Yukarıbey Köyü

Kozak bölgesinin en büyük yerleşim yeri Yukarıbey Köyü’dür. Köy meydanında birkaç işletme de mevcut. Kış mevsiminde nüfus azalıyor.

Kaplan Köyü

Kaplan Köyü’nde ise anıt çınar ağacı Kozak bölgesinde görülecek yerler arasında yer alıyor.

Demircidere Köyü

Kozak Köyleri arasında içinde müze olan tek köy. Demircidere Etnoğrafya Müzesi eski yöre halkının yaşamına yönelik eşyalar barındırıyor. Demircidere Köyü’nden şarap ve pekmez alınabilir.

Bağyüzü Köyü

Kozak’ın kuzey tarafında yer alan bu köyde ilginç bir kaya parçası ve kaya üzerine yapılan Atatürk heykeli göze çarpıyor. Söylentiye göre bu kaya ve arazisi biri tarafından sırf Atatürk heykeli yaptırmak için alınmış.

Bağyüzü Atatürk Anıtı

Perperene Antik Kenti

Ayvalık ile Bergama arasında yer alan Kozak, hem denize ulaşımı hem de Bergama’ya yakınlığı sebebiyle stratejik bir noktadadır. İşte bu sebeple antik yerleşime rastlamak da şaşırtıcı değil. Ayvalık – Kozak yolunda Aşağıbey Köyü yakınında bulunan Perperene çok az bilinen bir antik kent.

Perperene’de müze ve bilgilendirici imkanı yok. Antik tiyatro, tapınak ve sur kalıntıları serbest görülebilir.

Kozak Festivali

Bergama Kozak Yaylası festivali eylül ayının başında yapılıyor.

Kozak Yaylası Yeme – İçme

Zirve Restaurant

Yöredeki en popüler mekan olarak Kozak Zirve Kafe‘yi gösterebiliriz. Zaten fazla bir alternatifi de yok. Kahvaltı ve gözleme günün her saatinde servis ediliyor. Yayık ayranı ve fıstık reçeli tavsiye edilir.
Kozak Yaylası’nın güz üzümü de meşhurdur.

Yine restaurant arkasında Kozak Yaylası Piknik Alanı bulunuyor.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply