Bergama

Bergama Asklepion Antik Kenti

Asklepion

Asklepion Hikayesi

Bergama Asklepion (Asklepeyon şeklinde söylenir), antik çağın hastanesi olarak tanımlanır.
İsmini sağlık tanrısı Asclepius’tan almıştır. Asklepios, Apollon’un oğludur ve hastalıkları tedavi etmesiyle ünlüdür.


Kuruluş efsanesine göre, Arkhias bir av sırasında ayağından yaralanır. Daha sonra tedaviyle iyileşen Arkhias sağlık tanrısına şükranlarını sunmak için bu tedavi merkezini kurar. Hipokrat’tan sonra en önemli sağlık insanı olarak bilinen Galenos burada yaşamıştır. Bergama meydanında Galenos için yapılan bir heykeli de görebilirsiniz. Asklepion’un geçmişinin M.Ö. 4. Yüzyıla kadar gittiği düşünülüyor.

Bergamalılar arasında Asklepion’a Ayvaz Ali de denirmiş.

Asklepion’a Nasıl Gidilir ?

Asklepion Antik Kenti şehir merkezinden 2-3 km uzaklıkta, Bergama’nın sol tarafında yer almaktadır. Merkezden tabelaları takip ederek gidebilirsiniz. Hafif yokuş kısımları olsa da merkezden yürüyerek de gidilebilir.

Asklepion’u Gezmeden Önce

Müzenin hemen karşısında otopark bulunuyor. Maalesef Akropol’de olduğu gibi burada da fırsatçı belediye, park ücreti alıyor. Bu sebeple antik kentin yanındaki askeri alana gelmeden aracınızı park edip ören yerine yürüyebilirsiniz.
Ören Yerine giriş 2018 itibarı ile 35 TL olup müze kart geçmekte ve müze kart çıkarılmaktadır.

Asklepion Ören Yeri

Giriş Yolu

Müze girişinde bir mezar ve sağlı sollu kolonlarla uzanan bir yol sizi karşılayacak.

Kutsal Yol sonrası, günümüz eczacılığının da simgesi olan yılanlı sütun’a denk geleceksiniz.

Çift Yılanlı Sütun Hikayesi

Rivayete göre, Asklepion’a gelen bir hasta zehirlendiği için bir türlü iyileştirilememiş, daha sonra canına kıyma amacıyla birbirine dolanmış iki yılanın önündeki sütü yaşamına son vermek amacıyla içmiş. Süte bulaşan yılan zehirleri, panzehir etkisi göstererek hasta iyileşmiş. Sütunda bulunan çift yılan da bu hikayeyi sembolize ediyor.

Yılanlı sütunun yanındaki bölmeli yer ise eski kütüphane yapısıymış.

Daha sonra  Zeus Tapınağı ve daha da büyükçe, kısmi tavan parçaları ayakta olan Roma’daki Pantheon yapısına benzer Tedavi Binasını görebilirsiniz.
Tedavi binasını gözünüzde canlandırdığınızda oldukça özel bir yapı olduğunu anlıyorsunuz.

Tedavi Merkezi

Bu binadan meydana ve kutsal su kaynağına uzanan uzunca bir tünel var. Tünelin akustiği ve havası oldukça etkileyici olacak ki hastaların burada psikolojik olarak rehabilite edildiği söylenirmiş. Asklepion’da müzik ve su sesiyle telkin uygulanmaktaymış.

Kutsal su kaynağının yanında uyku odaları bulunuyor. İnkubasyon da denilen yöntemde hastalar uyutularak huzur bulmaları sağlanıyormuş. Rüyalarında sayıklamaları ve gördükleri üzerinden de tedavi uygulanıyormuş.

Ören yerinin ucunda orta boyda oldukça iyi korunmuş ve bir nebze restorasyon görmüş Amfi Tiyatro‘yu görebilirsiniz.

Asklepion Amfi Tiyatro

Amfi Tiyatro’dan itibaren sütunları görebilirsiniz. Sütunların karşısındaki mermer bloklarda eski yunanca yazılar yer alıyor. Bu yazılarda Bergama için Asya’nın Metropolü tabiri kullanılıyor ve hayırseverlerin ismi yazılıyormuş.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply