Bergama

Bergama Akropol – Pergamon Antik Kenti

Bergama Pergamon Antik Kenti

Bergama’daki antik kentler bazen karışabiliyor. En önemli ikisinden biri olan Asklepion Antik Kenti şehir merkezinde yer alıyor. Daha çok bilinen, turistik değeri oldukça yüksek Pergamon Antik Kenti ise şehrin tepesinde yer alıyor. Bu sebeple aynı zamanda Akropol, Akropolis, Bergama Akropolu olarak da adlandırılıyor. Biz bu yazımızda size Pergamon’dan bahsedeceğiz. Yazıda zaman zaman Akropol olarak da isimlendirildiğini göreceksiniz.

 Pergamon Antik Kenti’ne (Akropol) Nasıl Gidilir?

Başka bir yazımızda Bergama’ya nasıl gidildiğini yazmıştık.
Kısaca Akropol, Bergama şehir merkezinin kuzeyinde, en uçta yer alıyor. Dolayısıyla şehre girdikten sonra düz ilerlediğinizde tabelalar sizi yönlendirecektir. Ayrıca Bergama içine girmeden Kınık – Manisa yolu üzerinden sola dönerek daha hızlı da ulaşabilirsiniz. Akropol şehir merkezine göre 300 metre yükseklikte.

Akropol’e Araçla Geliyorsanız

Şehir merkezinden gelirken Kızıl Avlu’yu geçtikten sonra hemen solda eski evlerin arasından Akropol’e tırmanmaya başlarsınız. Yaklaştığınızda aşağıdaki gibi bir ayrıma denk geleceksiniz. Sağ taraf teleferiğe, sol taraf ise direkt olarak akropole gidiyor.

Önemli Detay: Teleferik önüne park edip teleferikle yukarı çıkmak cazip gelebilir ancak kesinlikle bunu tercih etmemenizi öneririz.  Araç park parası verdikten sonra ayrıca kişi başı teleferik ücreti vermeniz oldukça pahalı olabilir. Teleferikte göreceğiniz manzarayı yukarıda da göreceksiniz.

Bunun yerine aşağıdaki ayrımdan sola sapıp aracınızla yukarı çıkabilir antik kent girişinde park edebilirsiniz . (Yine park ücreti alınıyor).

akropole-nasıl-

Akropol’e Yaya Geliyorsanız

Teleferik ücreti vermemek adına Akropol’e tırmanarak yaya çıkmak isteyebilirsiniz ancak yolun yaklaşık 2-3 km olduğunu ve ciddi bir eğime karşı tırmanacağınızı belirtelim. Bu sebeple özellikle yaz mevsiminde teleferik kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Pergamon Antik Kenti Teleferik ve Pergamon Giriş Ücreti

2018 Yaz itibariyle teleferikle yukarı çıkmanın bedeli kişi başı 25 TL. Teleferikte müze kart geçmiyor.   Yukarı çıktığınızda antik kente giriş için ayrıca bilet almanız gerekiyor. Yine 2018 itibariyle Pergamon Antik Kenti’ne giriş ücreti 35 TL. Müze kart varsa ücretsiz girebiliyorsunuz. Müze kart yoksa yeni kart çıkarma imkanı bulunuyor.  Bastıracağınız 1 yıllık kartın ücretini sadece Bergama’daki bir günlük geziyle her türlü çıkarıyorsunuz.

Bergama Akropol Teleferik projesi 2007 yılında yapılmış olup , saatte 1148 kişi taşıma kapasitesine sahiptir. Gondollar 8 kişiliktir.

Bergama’daki Antik kentlerle ilgili en çok sorulardan biri de kaça kadar açık olduklarıdır. Pergamon Antik Kenti ziyaret saatleri 08.00 – 17.00 arasıdır.

Akropol (Pergamon Antik Kenti)

MÖ 280 öncesine kadar fazla bilinmeyen Pergamon, bu tarihten sonra uygarlık ve kültür/sanat merkezi olarak ilgi çekiyor. Lysimakhos, İskender’in ölümü sonrası hazinesini Pergamon’a yatırmış. Lysimakhos öldükten sonra bu hazine ile bulunduğu yere kale komutanı Philateiros tarafından özel bir kültür kompleksi inşaa ediliyor.

Pergamon, kentin tepesindeki bir oyuk üzerine yerleştirilmiş oldukça ilginç mimarı yapılara ve büyüleyici bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Gezerken, bunu diğer antik kentlerden farklı olarak hissedeceksiniz.
Burada kazılar ilk kez 1877 yılında başlamış.

Zeus Tapınağı

Kral Attalos, Keltler karşısında aldığı zafer sonrası Zeus Tapınağı’nı inşaa ettirmiş.  Berlin’le Bergama’nın aynı cümlelerde kullanılmasına sebebiyet veren yer de burası. Çünkü bu tapınağın sunak kısmı Berlin’deki müzede sergileniyor.
1890’lı yıllarda sunak , diğer tarihi objelerle birlikte Alman yol mühendisi Carl Humann ve ekibi tarafından Almanya’ya kaçırılmış. Zeus Sunağı’ndaki 3 boyutlu heykeller, şu an Berlin’de sergileniyor. Dolayısıyla Bergama’da sunağın sadece alt kısmı yani kaidesi yer alıyor. Günün birinde bu sunağın ait olduğu yere dönmesi dileğiyle.

İlginç bir bilgi: Değerli parçaların Almanya’ya gitmesine önayak olan Alman mühendis, vasiyeti üzerine Bergama’ya gömülmüş. Kısacası, eserleri gönderip kendi burada kalmış.

Berlin’deki Zeus Sunağı’nda Ne Var?

Berlin Pergamon Sunağında Gigantlar ve Olympos tanrıları arasındaki mücadele var. Dünyanın en eski sosyalist ayaklanmalarından sayılan Aristonikos Ayaklanması sunağın bu kısmında işlenmişti.

Zeus Tapınağı

Ekstra Bilgi: Kral Eumenes döneminde, Mısır Pergamon’a kağıt (papirüs) ticaretini durdurur. Bunun üzerine Pergamonlular hayvan derisi üzerinden üretilen ve ismini şehirden alan Parşömen kağıdını icat eder.

Pergamon Amfi Tiyatrosu

Pergamon’da 12.000 kişilik amfi tiyatro diğer antik kentlerinden farklı olarak muazzam bir manzara ve çok dik bir yapıya sahiptir.

Akropol Amfi Tiyatrosu ve Terası

Traianus Tapınağı

Gösterişli tapınak Pergamon uygarlığının sonunu da sembolize etmekte. Çünkü bu yapı Roma İmparatorluğu döneminde inşaa edilmiş. Pergamon’un diğer yapıları ise Roma öncesi Helenistik dönemde inşa edilmiş.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply