Karşıyaka

Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Tarihi Hakkında

Her Karşıyakalı ve çoğu İzmirlinin burada kesinlikle bir anısı vardır. Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu diğer adıyla Bostanlı Açıkhava Tiyatrosu 1987 yılında hizmete girdi. 1987 yılı aynı zamanda Ferhan Şensoy’un Ferhangi Şeyler oyununa başladığı yıldır.

Karşıyakalılar ve İzmirliler için buranın en büyük nostaljisi püfür püfür esen deniz havasıyla bir oyun izlemekti. Açıkhavanın azizliği, bazen dışarının sesinin daha çok gelmesiyle izlenmeyi zorlaştırırdı. Oturma yerlerinin konforsuz oluşu ve çözüm olarak köpük satılması başka bir detaydı.
Kafeteryasından alınan gazoz ise büyük keyifti.

1987 Yılı Kaynak: Vehbi Moğol Arşivi


2018’de yenilenen tiyatro şu an yaklaşık 1100 kişilik kapasiteye sahip. Açıkhava tiyatrosu kimliğini hala açılır-kapanır tavan ile koruyan tiyatro 4 mevsim hizmet verebiliyor.

Bostanlu Suat Taşer Tiyatrosu
Açıkhava Tiyatrosu Oturma Düzeni

Tiyatronun karşısında uzun yıllar boyunca ufak bir arkeoloji sergisi de mevcuttu. 2019 yılında buradaki eserler Hamza Rüstem Fotoğraf Evi’ne taşındı.

Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’na Nasıl Gidilir?

Bostanlı Vapur İskelesi’nin tam karşısında yer alan tiyatroya İzmir’in her yerinden vapurla kolayca ulaşılabilir. Hemen önünde hem tramvay hem de otobüs durağı bulunuyor. İzban ile gelmek isteyenler ise Nergis İstasyonu’nda inip 10 dakikalık bir yürüyüşle de tiyatroya ulaşabilir.

Suat Taşer Kimdir?

1919 yılında İstanbul’da doğan Suat Taşer , Türk Tiyatrosu için oldukça önemli bir isimdir. Şair ve öykü yazarı kimliği de bulunan Taşer , İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nde uzun yıllar ders vermiş 1982 yılında İzmir’de vefat etmiştir.

Bostanlı Açıkhava Tiyatro’sunda Hangi etkinlikler var?

Çocuk tiyatroları, konser, tek kişilik gösteri, özel tiyatro, stand-up ve her türlü sahne etkinliği senenin her döneminde yapılıyor. Devlet tiyatrosuna bağlı oyunlar burada sergilenmiyor. Bilet fiyatları oyuna göre değişse de genelde İstanbul menşeili popüler oyuncuların olduğu oyunlar geldiği için bilet fiyatları 40 TL’den başlıyor.

Bostanlı Suat Taşer Gişe Çalışma Saatleri

Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu Gişe

Bostanlı Suat Taşer gişesi her gün açık. Sabah 09:00 ile 19:00 arasında bilet satın alınabiliyor. Ayrıca Tiyatro Kafe de gündüzleri ve etkinlik sırasında hizmet veriyor.

Bostanlı Suat Taşer İletişim Bilgileri

Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu Telefonu: (0232) 362 61 61 & 0532 134 04 34

Tiyatronun denize bakan tarafında bisiklet kiralama hizmeti de veriliyor. Bisikoop vasıtasıyla kiralanan bisikletlerin 24 saat kiralama bedeli 15 TL.
Detaylı bilgi için: https://www.instagram.com/bisikoop/?hl=tr
Yerini söylemeye gerek yok herhalde 🙂

You Might Also Like