Alsancak

Ristorante Pizzeria Venedik Alsancak

İzmir’de en güzel akşam yemeği yenecek yerler sayıldığında rahatlıkla ilk beşe girer Ristorante Pizzeria Venedik. Nam-ı diğer Pizza Venedik. Alsancak Gül Sokak’ta yıllardır hizmet veren İtalyan Restaurant’ının hikayesi, tarihi, menüsü ve favori lezzetleri bu yazıda.

Pizza Venedik Nerede?

Pizza Venedik Alsancak Gül Sokak’ta yer alıyor. Sosyal olarak bilinen Gül sokak değil, bir arkasındaki gerçek 1382 numaralı Gül Sokak’ın deniz tarafında. Vale hizmeti yok, otopark imkanı kolay değil.

Pizza Venedik’in Hikayesi ve Tarihi

1979 yılında Ahmet Günter Sezener tarafından açılan Pizza Venedik’in mekanı daha önce bir dönerciymiş. Pizza Venedik ismi bir dönem İzmir – Venedik arası yapılan gemi seferleri sebebiyle çok sevdiği bu şehirden geliyormuş.

Restaurant’ın Her Yerinde Mekanın Tarihi Yaşıyor

Pizza Venedik’i efsane yapan detaylardan biri de kemikleşmiş kadrosudur. Her gittiğinizde aynı görünümde aynı yerde aynı garsonları görürsünüz, bazıları 30 yıldır çalışma azimlerinden hiçbir şey kaybetmemişlerdir. Sadece biraz yaş almış olarak görebilirsiniz 🙂

Mekanda çok samimi orta Avrupa tipi bir oturma düzeni var. Karşılıklı size özel ufak localarda samimi bir akşam geçirebilirsiniz.

Pizza Venedik Lezzetleri ve Fiyatları

Başlangıç olarak soğuk ve sıcak İtalyan ağırlıklı lezzetleri tadabilirsiniz. Parmesanlı Risotto topları, Kaşarlı mantar, manda mozzarellalı salata, dana carpaccio birkaç lezzetten biri.

Şüphesiz ki mekanın amiral lezzetleri İtalyan pizzaları. Menüde orijinal İtalyan isimlerinin yanında hepsinin numarası var. Dolayısıyla 3. numara , 11.numaralı pizzayı istiyorum gibi sipariş verebilirsiniz. Zaten müdavimler hangi numarayı istediğini genelde ezbere biliyor.

Yaklaşık 25 çeşitli pizza menüsünde antep fıstıklı dana kaburgalı pizza, kabaklı, peperronili, dört peynirli gibi birçok lezzet var. Pizza Venedik pizza fiyatları ortalama 60 – 70 TL civarlarında.

alsancak en iyi italyan restaurantı.
Antep Fıstık, Kabak ve Füme Kaburgalı Pizza

İtalyan restaurantı denince makarna tabi ki kaçınılmaz. El açması hamurdan muazzam makarnalar deneyebilirsiniz. İtalyan pasta çeşitleri arasında tagliatelle, gnocchi, spaghetti çeşitleriyle birlikte ravioli gibi doldurulmuş hamur işi lezzetler de var. Ayrıca İzmir’de yiyebileceğiniz en iyi lazanyayı da burada bulabilirsiniz.

Tekerlek Peyniri ile Özel olarak Önünüzde Karıştırılıyor.

Pizza Venedik şarap menüsü de oldukça tatmin edici. Abartılı bir menüsü yok. Ev yapımı şarapla birlikte kırmızı ve beyaz şarap fiyatları şişeleri ortalama 250 TL civarında. En ucuz şarap şişesi 190 TL , kadehler ise ortalama 50 TL civarında.

Tatlı menüsü de klasik İtalyan lezzetlerini içeriyor. Panna cotta, tiramisu ve cheesecake denenebilir. Son olarak yemek sonrası Limoncello ikramıyla ağzınız tam olarak tadında ayrılıyorsunuz.

Venedik Pizza’nın İkramı Limoncello

Pizza Venedik paket servis hizmeti de veriyor. Paket servisi yapan personel bile yaklaşık 25 yıldır evlere servis sağlıyor. Pizza Venedik Express ise markanın franchise fast-food konsepti. İzmir’de birkaç noktada bulunuyor. Express de olsa lezzetli pizzadan onlar da ödün vermiyor.

You Might Also Like