Urla

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Çoğu Ege ve Akdeniz ülkelerinin zeytin işlenen şehirlerinde irili-ufaklı zeytinyağı müzesi bulunuyor. Türkiye’de Hatay, Çanakkale, Muğla’da zeytinyağı müzeleri var ancak İzmir Urla’daki Köstem Zeytinyağı Müzesi sahip olduğu teknik donanım ve ürün zenginliği ile bize göre Türkiye’nin en iyisi.

Müze’nin Hikayesi

Müze 2002 yılında Levent Köstem ve Ali Ertan İplikçi’nin derlemesiyle kurulmuş. Kuruluna kadar ve sonrasında ciddi bir emek harcanmış ve koleksiyon birikmiş. Müze eğitim ve geliştirilme amacıyla Köstem Vakfı tarafından destekleniyor.

Müze Nerede?

Urla Zeytinyağı Müzesi olarak da bilinen mekan Urla merkezde değil. Köstem Zeytinyağı Müzesi Urla İçmeler’i geçince (eski Çeşme Yolu) Jandarma karşısı Birgi Köyü sapağında yer alıyor.

Köstem Zeytinyağı Müzesi Fiyatları?

Müze giriş ücreti 2021 yılı itibarı ile 20TL. Müzekart sahiplerine, öğrenci ve 65 yaş üstüne 15 TL.

Müze Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç, haftaiçi 10-17, haftasonu 10-18 arası.

Müzede Neler Var?

Müzede Anadolu’da şimdiye kadar kullanılan tüm zeytinyağı ezme sistemleri orijinal ve replika olarak birebir mevcut.

Köstem Zeytinyağı Müzesi Türkiye’nin neredeyse hiçbir müzesinde olmayan teknolojik altyapıya sahip. Tüm eserleri cep telefonunuz üzerinden sesli ve yönergeli olarak dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca rehberli gezilere de ücretsiz katılabilirsiniz.

Müze bahçesinde çok sayıda farklı bitki türü, ağaç ve içinde kaplumbağaların da yaşadığı gölet var. Müze her yaş grubuna hitap ettiği gibi çocuklar için özellikle ilgi çekici ve öğretici. Müzenin misyonu arasında çocuklar büyük önem taşıyor.

Köstem Zeytinyağı müzesi restoran ve kafeteryası olmak üzere 2 adet yeme-içme mekanı da mevcut.

Müze Mağazası ve Köstem Zeytinyağı

Müze mağazasında organik serfikalı ev ürünleri, zeytinyağı sabunu, el yapımı ürünler ve tabi ki zeytinyağı bulunuyor.

Ayrıca mağazada çok sayıda Urla, İzmir, Tarih ve Zeytinle alakalı kitap da var.

You Might Also Like