Kemeraltı

Kemeraltı’nda En Özel Yemek Yenecek Yerler

Kemeraltı Lezzet Rehberi

Kemeraltı’nın yemek yenecek yerleri ve lezzetleriyle ilgili çok fazla yazı ve rehber mevcut. Kemeraltı’nda en güzel yemek yenecek yerlerin başında uzun süredir esnafa hizmet veren, ticari ve marka endişesi gütmeyen işletmeler çoğunlukta. Yeni açılan, beyaz yakaya hizmet veren ama kendine has ve kaliteli birçok işletme de mevcut.

Kemeraltı’nda Ne Yenir? diye soranlar için biz midemiz yettiğince hepsini denemeye çalıştık ve size ufak bir Kemeraltı lezzet durakları rehberi hazırladık. Atladığımız ve anlatmadığımız yerler olacaktır. Öncelikli denemeniz gereken yerlere *Öncelikle Deneyin ibaresi ekledik. İşte size Kemeraltı’nda yemek yenecek en güzel lokanta ve kafeler:

Numan Pide

Belki iddialı olacak ama Numan Pide Kemeraltı’nda en güzel pideyi yiyebileceğiniz mekan. Başdurak Cami’nin bulunduğu meydandan şadırvanın solundan yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Kullandıkları özel kepekli hamuru çıtır çıtır fırından çıkıp, lezzetli harcıyla servis ediliyor. 3 katlı binada Kemeraltı ziyaretlerinizde karnınızı doyurmak için sizleri bekliyorlar. Kıyma-Kaşar, Mantarlı Kaşarlı ve son dönemdeki spesiyalleri Cheddarlı Pide tavsiye edilir.
*Öncelikle Deneyin

Cheddarlı Pide

Petek Döner

Petek Döner

Anafartalar üzerinden Kemeraltı’na girdikten sonra yolun sağa kıvrıldığı yerde küçük bir dükkanda Petek Döner’i deneyebilirsiniz. Yaklaşık 1929’dan beri aktif olduğu söylenen dükkan dürüst ve lezzetli döner servisi sağlıyor. Özellikle yemek yanında verilen turşular da leziz. Kemeraltı’nda döner yiyebileceğiniz en iyi 3 noktadan biri Petek Döner.

Haktanır Pide

Haktanır Pide ve Bıçağı

Konsept olarak Kemeraltı’nın en özel pidecisi. Dışarı bakan fırınından çıkan pideler oldukça ufak dükkanda, bir kağıt üzerinde ve bir kasap bıçağıyla servis ediliyor. Samimi, uygun fiyatlı ve lezzetli pideleriyle çok özel bir mekan. 1,5 porsiyon kıyma-kaşar tavsiye edilir. Konumu Anafartalar üzerinden Agora’ya doğru giderken, üst sokakta.

Kuyum Pide

Kuyum Pide , merkezi konumu sebebiyle en bilinen pidecilerden. Lezzet olarak çok farklı bir özellik sunmuyor. Rakiplerine göre daha büyük bir mekan, aile ile öğle yemekleri için tercih edilebilir. Mekanın üst katını tercih edin.

Komposto Ev Yemekleri

Komposto Üst Kat

Zeytinyağlı ev yemeği yapılan Komposto öğle yemekleri için tercih ediliyor. Köfte ve tavuk menüleri de alabiliyorsunuz. Özellikle beyaz yakanın en sık tercih ettiği noktalardan. Kaliteli bir mekanda sağlıklı yemek için ideal.  Porsiyonları çok büyük değil ve fiyatları pahalı. Konumu, Kızlarağası Bedesteni’ne gelirken solda, Çakaloğluna Hanı’nın yanında yer alıyor.

Kemer 6 Balık

Kemeraltı’nın en çok bilinen balık restaurantlarından biri. Kızlarağası girişinde yıllardır hizmet vermekteler. Son 5-6 senedir hizmet kalitesi artış gösteren mekanda balık şiş spesiyalleri. Fiyatları ortalama. Daha uygun fiyatlı balık yemek için Balıkçılar Çarşısı’ndaki mekanlar tercih edilebilir.

Tabaklar Balık Lokantası

Zahmetsiz

Başdurak Meydanı’ndaki meşhur turşucudan içeri girince hemen solda yer alan Beyaz Tabak lokantası, öğle yemeklerinde kaliteli balık alternatifi sunuyor. Mekanın spesiyallerinden biri balık çorbası ve zahmetsiz isimli sadece etten oluşan Akya Balığı. Fiyatları biraz pahalı ancak bu müdavimlerini asla vazgeçirmiyor.

Bergama Köfte

Kızlarağası Bedesteni’ne giderken sol tarafta, 863 Sokakta Bergama Köfte’yi bulabilirsiniz. Porsiyonları doyurucu ve kuyruk yağı da katıldığı için köfteleri oldukça lezzetli. Karışık porsiyonda acılı, kaşarlı ve klasik Bergama köftesi geliyor. Sabahları kahvaltı servisleri de mevcut.
Not: 2020 itibarı ile mekan işletmeci değiştirmiştir.

Kumrucu Apo

Kumrucu Apo’nun Lezzet Sırrı Eski Kaşar

Kemeraltı’nın en özel lezzetlerinden biri. Ufacık bir sokakta mütevazı bir dükkan ve yıllardır değişmeyen lezzet. Belki çok iddialı olacak ama bize göre İzmir’de en güzel kumru yapan yer burası.  Eski kaşar, şahane sucuk, isot ve salça ile muazzam bir lezzet şöleni. İyi yemek, yedikten sonra da hatırınızda kalandır. Kumrucu Apo’nun kumrusu hem ağızda tat bırakıyor hem de sizi mutlu ediyor. Kesinlikle deneyin. Fiyatlar da gayet uygun. Kart geçmiyor.
Konumu: Şadırvan Altı Cami’den Agora’ya doğru giderken ilk sol sonra sağda.
*Öncelikle Deneyin

Süt Çiçeği Süt Tatlıları

Hisarönü tarafında, Kızlarağası Meydanı’ndaki restaurantların arkasında yer alan mekan küçük bir işletme. Sadece sütlü tatlı servis ediyorlar. Kredi kartı geçmeyen mekanda porsiyonlar 10 TL’den başlıyor.
Sütçiçeği’nden daha eski , Mennan Süt Tatlıları ve Yoğurtçu Hasan kazandibi ve dondurma için değerlendirilebilir. Yoğurtçu Hasan ayrıca Kemeraltı’nda kahvaltı için tercih edilebilir ancak kart ve yemek çekleriyle ödeme olmadığını belirtelim.

Sedir Cafe

Kemeraltı Lezzetlerinden bahsederken illa ki yemek ve tatlı olarak düşünmemek lazım. Özellikle Kızlarağası Çarşısı etrafındaki falcıları ve kahveleriyle meşhur yerleri düşündüğümüzde Kemeraltı, türk kahvesi için çok fazla mekan sunuyor. Ancak bu mekanların personeli çoğu zaman itici ve kalitesiz mekanlar. Gerçekten güzel bir kahve içip dinlenmek isteyenler için Süt Çiçeği’nin bulunduğu pasajdan girince içeride Sedir Cafe’yi bulabilirsiniz. Burada dibek kahvesi öneriliyor.

Bizim Lokanta

Bizim-lokanta

Anafartalar üzerinden Kızlarağası Meydanı’na gelmeden sağda olan Bizim Lokanta ev yemekleri sunuyor. Öğle saatlerinde yer bulmak zor. Sakatatlı yiyecekler spesiyal.

BZM Bizim Lokanta

BZM Mutfak

Kızlarağası meydanı’nın arkasında , Çankaya Fevzipaşa tarafında Mirkelamoğlu Hanı içinde yer alan mekan sıradan bir ev yemeği lokantası değil. Belirli günlerde çıkan özel spesiyaller ve mekanın bulunduğu otantik ortam ilgi çekici. Deniz mahsüllü makarna, balık çorbası , ciğer sarma , kokoreç mekanın bazı spesiyallerinden.

Balık Çorbası Belirli Günlerde Çıkıyor

Antalya Börekçisi

Kemeraltı Camii’nin bulunduğu meydanda yer alıyor. Özellikle sabah kahvaltıları için ideal. Zaman zaman Kemeraltı Börekçisi ile karıştırılır ancak burası gözlemeye benzeyen börekler üretiyor.  Ispanaklı – kaşarlı önerilir.   Mantı da mevcut. Kemeraltı’nda içebileceğiniz en güzel limonatalardan biri de burada yapılıyor. Ev poğaçası ise oldukça lezzetli. Fiyatları biraz ortalama üstü ama kesinlikle değer.

Kemeraltı’nda Mantı için En Uygun Seçeneklerden Birisi Burası

Tarihi Kemeraltı Börekçisi

Anafartalar caddesi’nin Turizm Danışma Ofisi’nden sonra sağa kıvrıldığı yerde bulunan Kemeraltı Börekçisi günün her saatinde taze kol böreği sunuyor. Ispanaklı, kıymalı, peynirli ve su böreği seçenekleri var.  Ayrıca irmik helvası ve tulumba tatlısı da sunuyorlar. Fiyatları normal.

Elgani

Bazı lezzetler ayaküstü tadılır ve evlere taşınır. Elgani, yıllardır Tarihi Kemeraltı Çarşısı içinde avluya açılan kısımda ufak bir dükkanda işletiliyor. Badem ezmesiyle yapılan tatlı (marzipan) hafif acı ama çok lezzetli bir tada sahip.

Söğüşçü Cimbom

Kemeraltı söğüş açısından iddialı birkaç yere sahip. Bunlardan en popüleri bütün bir dükkanın sarı – kırmızı olarak boyandığı, seyyar olmayan genişçe bir dükkan Söğüşçü Cimbom.

YOLO Art & Lounge

YOLO , Abacıoğlu hanı’nda öğle ve akşam yemekleri için alternatif bir mekan. İthal biralar, ev yapımı hamburger, makarna, salata ve ızgara seçenekleri yer alıyor. Mekanın üst katında her daim sergi, farklı sanat ürünleri, vintage ürünler görmek mümkün. Dekorasyonu ile göze çarpan mekanda karamelize soğanlı hamburger önerilir. Fiyatlar bölgeye göre yüksek ancak alternatif olduğunu belirtmiştik.

Yolo Hamburger
YOLO Hamburger

Ayşa Boşnak Börekçisi

Ayşa’nın Açık Büfe Öğlen Menüsü

İsmi börekçi olarak geçse de burası bir ev yemeği lokantası. Her daim Boşnak böreği de bulunuyor. Abacıoğlu Hanı’nın popüler mekanı aile tarafından işletiliyor. Kilo ile sebze tabağı alınabileceği gibi Boşnak mantısı, hünkar beğendi, nohut yemeği gibi sıcak alternatifler de mevcut. Fiyatlar ortalama.

İsmail’in Menemencisi (Melemencisi)

Çok dar bir sokaktaki dar bir dükkanda yer alıyor. Konak YKM’nin 2 arka sokağında bulabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere sadece Menemen ve ekmek var.   Sıradışı bir lezzeti yok ancak sadece menemen yapan salaş yer konsepti bile uğramak için yeter.  Bu arada menemeni soğansız Menemenci İsmail’in. Kemeraltı Cami karşısında Menemenci Akın da tercih edilebilir. (Söğüşcü Cimbom yanı)

Doyuran Kebap Salonu

Alipaşa Meydanı’nda tarihi şadırvanın yanında yiyebileceğiniz en özel lezzetlerden biri olan manisa kebabını burada tadabilirsiniz.  Tereyağlı pide üstüne, özel köfte ve yoğurtla servis edilen manisa kebabını kesin denemelisiniz. Doyuran’nın iskender kebabı da oldukça lezzetli. Kemeraltı’nda yiyebileceğiniz en iyi dönerlerden. Şimdiden uyaralım, manisa kebabı bazıları için ağır olabilir.

*Öncelikle Deneyin

Doyuran Manisa Kebap

Kadıoğlu Kebap Evi

Balık Pazarı’na gelmeden sola döndüğünüzde sağda ara bir geçişte Kadıoğlu Kebap Evini bulabilirsiniz. Bahar aylarında 2 bina arasında sakin bir öğle yemeği için ideal. Izgara kanat, köfte, adana, urfa gibi et lezzetleri sunuyor. Fiyatı da uygun.

Köfteci Okan

Köfteci Okan, Kemeraltı’nın güney tarafı dediğimiz YKM ve Katlı Otopark arkasında yer alıyor. Salepçioğlu Cami’ne oldukça yakın. Burayı özel kılan şey fiyatlarının uygunluğu ve porsiyonların miktarı. Adından da anlayacağınız üzere, köfte ve en yakın arkadaşı piyazı çok uygun fiyatla tadabilirsiniz. Uygun fiyatlı et lokantası denince hijyen ve kalite konusunda doğal olarak bir soru işareti oluşur. Ancak Köfteci Okan’da yedikten sonra bu konuda bir endişe duymanız gerekmeyeceğini anlayacaksınız. Burayı en özel kılan şeylerden biri de hala pembe saman kağıdıyla servis yapan sayılı yerlerden olması. Çok acıkanlar 1,5 porsiyon söylemeyi unutmasın.

Köfteci Okan Üst Kattan Görüntü

Çinili Lokanta

Anafartalar dan girdikten 150 metre sonra Konak Sinemasının da bulunduğu Oska Pasajından çıkışında bu lokanta ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlı tabldot yemeğini burada bulabilirsiniz. Mekanın özelliği duvarlarındaki çiniler.

Çankaya Kurufasülyecisi

Hacı Mahmut Cami karşısında, YKM arkası bölgede yer alan mekan ev yemekleri ve kurufasülye spesiyalleriyle hizmet veriyor. Mekan bir konak içinde. Kurufasülye tereyağlı veya zeytinyağlı olarak servis ediliyor. İşletme çalışanları çok profesyonel değil, fiyatlar ortalama.

Can Döner

Kemeraltı’na meydan üzerinden girdiğinizde ilk sağda yer alan efsaneleşmiş mekan Kemeraltı’ndaki en iyi 3 iskender mekanından biri. İskender dışında bir alternatif yok, mekan açık mutfak çalışıyor, servisi iyi. Fiyatları pahalı.

Çaykovski

Bir mekan düşünün ki , her türlü yemek var, servis hızlı, fiyatlar uygun ve bir o kadar konseptsiz. Meydandan Kemeraltı’na girmeden İş Bankası’nın arkasında yer alan Çaykovski daha çok öğle yemeklerinde dolup taşıyor. Tavuk yemekleri, salatalar , quesedilla ve makarnaları oldukça güzel.

Billur Lokantası

Mekan Balıkçılar Meydanı (eski Balıkpazarı) yanında yer alıyor. Öncelikle Kemeraltı’nda çalışan beyaz yaka ve esnafa hitap eden mekan öğle yemeklerinde dolup taşıyor. Diğer ev yemeği lokantalarına göre oldukça lezzetli ve bol çeşitleri var. Yemeklerde zeytinyağı kullanılıyor. Hemen hemen tüm yemekleri tavsiye edilir. ( Evet, çoğunu denedik)
Fiyatları ortalama. Kemeraltı Yemek lokantaları arasında öncelikli tercih edilecek bir mekan.
*Öncelikle Deneyin

Billur’un Zengin Çeşitleri

Billur Lokantası kadar fiyat/performans oranı iyi olmayan ancak lezzetli ev yemeği yiyebileceğiniz Bizim Lokanta ve Abbas’ın Yeri’de görülebilir. Her ikisi de Kızlarağası Hisarönü taraflarında.

Gül Kebap

gul kebap kemeraltı

Anafartalar caddesi’nin Şadırvanaltı Camii yanından sağa kıvrıldığı yerden 30 metre sonra solda yer alan mekanın spesiyali köfte & iskender kebap. Hem yaprak döner hem de köfteyi metal tabaklarda sunuyorlar. Köftenin lezzeti Tire köftesini andırıyor. Pideleri ince lavaştan. Porsiyon fiyatları 20 – 22 TL civarlarında.

Köfteci Hidayet

Gerçek bir et restoranı. Eskiden ev yemekleri yapan yerleri de vardı. Orayı kapatıp sadece et lokantası olarak hizmet vermeye devam ediyorlar.  Çöpşiş, Köfte, T-Bone , Antrikot, Bonfile ve birçok et türünü tadabilirsiniz. Mezeleri ve salatası da güzel. Öğle yemeği için ideal bir nokta Köfteci Hidayet. Kızlarağası Hanı’nın solunda yer alıyor. Fiyatları ortalama üstü ancak Kemeraltı’nın en fine dining mekanlarından.

     Çöp Şiş

Güveç

Kemeraltı’nda yeni bir işletme olan Güveç adından da anlaşılacağı üzere güveçte lezzetler sunuyor. Kuru fasülye, dana güveç , ciğer gibi lezzetleri deneyebileceğiniz öğle yemeği lokantası. Yeri , Kızlarağası tarafında, Köfteci Hidayet’in yanı.

Güveç

Tire Kebapçısı Ali Usta

Havra Sokağı’ndan İkiçeşmelik’e çıkınca 50 metre yukarıda Tire Kebapçısı’nı bulabilirsiniz. Daha önce deneyenler Tire köftesinin lezzetini bilir. Tereyağı, domates, yoğurt ve kurutulmuş biber ile yenen enfes lezzeti Tire dışında yiyebileceğiniz en güzel 2 yerden biri Ali Usta. Diğerini de Ayakkabıcılar Sitesi’nde bulabilirsiniz. Zaten ikisi de aynı kökenden geliyor.
Mekanın arkasında sevimli bir bahçe var. Köfte yanında piyaz geliyor. *Kesinlikle denenmeli.

Kemeraltı Şambalicisi

Kemeraltı’na gelenlerin ayaküstü tattığı lezzetlerden biri de şüphesiz şambali ve halep tatlısı. Bu lezzetleri Kemeraltı’nın her yerinde bulabilirsiniz. En popüleri Kızlarağası Bedesteni’nin arka sokağındaki Hisarönü Şambalicisi. Kaymak koydurmayı unutmayın.

Kalimera

Hisarönü tarafında Kalimera , Rum müzikleri ve dekoru eşliğinde balık yemek isteyenler için bir alternatif. Alkol servis ediliyor. Öğle ve akşamları tercih edilebilir.

You Might Also Like

6 Comments

 • Reply Özlem Alikıliç Şubat 21, 2020 at 12:16 pm

  Merhaba. Zevkle okudum. Henuz denemedigim yerler oldugunu gordum. Onerileriniz isiginda deneyecegim. Nacizane bir uyarim olacak; bir hayli tekrarini gorunce dikkatinizi cekmek istedim. Eger lokanta yerine restoran yazmayi tercih ediyorsaniz lutfen “restaurant” seklinde yazmayin. Turkce metin icinde fazlasiyla siritiyor. Selamlar

 • Reply Adnan Yılmaz Şubat 21, 2020 at 5:54 pm

  Söylediğiniz pek çok yeri bilirim çok da güzeldir ama bu listede Köfteci Salih ustanın olmamasını anlayamadım. Tüm bu sayılan yerleri biliyorsanız Köfteci Salihi hayli hayli biliyor olmanız lazım.

 • Reply alp atceter Şubat 21, 2020 at 7:00 pm

  kemeraltı hisarönündeki (ciğerimsin) edirne tava yaprak ciğercisini unutmuşsunuz.

 • Reply ALİ YALÇINKAYA Şubat 23, 2020 at 11:38 pm

  KÖFTECİ SALİH ARSLAN bu sayfada mutlaka olması gereken bir mekan , kemeraltının en iyi köftecisini görmezden gelemezsiniz. saygılar.

 • Reply Yavuz ERTEM Şubat 28, 2020 at 10:30 pm

  Hisar önü söğüşcü Mustafa olmalı
  Birde kuzlarağası hanı iç meydan cafe

 • Reply Erbil Anar Mart 3, 2020 at 2:50 pm

  Bri Guzelde guzel katmak buna denir

 • Leave a Reply