Basmane

Aziz Vukolos Kilisesi

Aziz Vukolos Kilisesi  (Saint Voukolos Church)

Aziz Yuhanna tarafından İzmir Psikoposluğu’na atanan Aziz Vukolos (Voukla) ile bu isme kavuşmuş kilise 1886 yılında temeli atılarak, 19. Yüzyılda ibadete açılmış. Kilisenin diğer adı Ayavukla Kilisesi. İzmir kiliseleri arasında tadilatlar sonrası en iyi durumda olan birkaç kilise binasından biri. Bir diğer ismi Gözlü Kilise.

Kilise, Büyük İzmir Yangınından etkilenmeyen merkezdeki tek Ortodoks Rum Mabedidir.

Ayavukla Kilisesi Neden Arkeoloji Müzesi Olmuş?

Atatürk’ün büyük önem verdiği cumhuriyet dönemindeki müzecilik faaliyetleri kapsamında 1924 Yılında Arkeoloji Müzesi’ne dönüştürülmüş. Arkeoloji müzesi olarak buranın seçilmesinin sebebi 1922’deki İzmir yangınında bir çok binanız zarar görmesinden dolayı fazla dayanıklı binanın olmamasındanmış.

Atatürk müze olduktan sonra burayı gezmiş, müze hatıra defterine burayı görmekten memnun olduğunu belirten bir yazı yazmış.

1951 yılına kadar müze olarak durduktan sonra daha sonra 2004 yılına kadar bakımsız bir şekilde korunma altına alınmış.

Ayavukla Kilisesi Eski Hali
Restorasyon Öncesi Ayavukla Kilisesi

17 Aralık 2008′ itibari ile İYTE tarafından yapılan restorasyon çalışmaları başlamıştır.
Restorasyon sırasında gizli kalan Hz.İsa figürü, Aziz Yuhanna, Mikail ve Cebrail meleklerinin temsili resimleri ortaya çıkarılmış.  Bu tasvirleri ziyaretinizde görebilirsiniz.

Aziz Vukolos Kilisesi günümüzde Kültür ve Sanat etkinlikleri için kullanılmaktadır.  Bahçesi oldukça ferah ve anlamlı bir atmosfere sahip.  Bina müştemilatında İzmir Basın Müzesi de ziyaret edilebilir.

Aziz Vukolos Kilisesi Nerededir?

Kilise Basmane’nin doğu tarafında yer alıyor. Altınpark arkasından yürüyerek veya Hilal’e doğru giderken Yıldız Spor Tesislerini geçtikten sonra sağdan ulaşabilirsiniz. Açık adresi, 1269. Sokak Basmane’de.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply