Basmane

İzmir Agora Antik Kenti

Agora Nerededir?


Çankaya – İkiçeşmelik bölgesinde yer alan Agora Ören Yeri ulaşım açısından kolay bir konumdadır.  Çankaya Katlı Otoparkı’nın yanında yer alan İzmir Agora Antik Kenti’ne Metro ile Çankaya Durağında veya Basmane durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kemeraltı’nda Havra Sokağının bitiminden de Agora’ya çıkarsınız.
Antik Kentin girişi sağ tarafında (Kadifekale tarafında) yer almaktadır.

Müzeye Giriş

2019 İtibariyle müzeye giriş 15 TL ve müzekart geçerli. Müzekart çıkartma imkanı da bulunuyor.

Agora Antik Kenti Tarihi

Agora kelime olarak, günümüzdeki çarşıya benzer bir anlam ifade etmektedir.
Agora, diğer adlarıyla “Smyrna Agorası, Devlet Agorası”, Helenistik ve Roma dönemine ait iyi korunmuş yapılardan biridir. MS 178 yılındaki büyük depremle yıkılan Agora, Marcus Aurelius tarafından tekrar yaptırılmış.

Agora Antik Kenti’nde Görülecek Yerler

Dikdörtgen planlı bir avlunun çevresinde sıralanmış sütunlar ve bunları birleştiren kemerler üzerine inşa edilmiş üç katlı bir yapı olduğu anlaşılan Stoa’nın üst katları, depremler nedeniyle yıkıldığından günümüze ancak iki katı ulaşabilmiş. Kaynak: Hitay Baran

Agoranın bitiminde sonradan eklenen Osmanlı mezar taşlarını da görebilirsiniz.

Agora’dan sonra Namazgah Hamamı’nı da ziyaret edebilir. Yukarıya, Kadifekale’ye tırmanabilirsiniz.

Çankaya Metrosundaki Agora Kalıntıları

İzmir Metro’sunun yapımı sırasında Agora Antik Kenti yakınındaki Çankaya istasyonu inşaa edilirken bazı parçalara rastlanmış. Bu parçalar şu an metro istasyonunda sergilenmektedir. Bu durum İzmir Agora’sının ne kadar geniş ve görkemli olduğunu gösteriyor.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply