Boyalık

Boyalık’ta Gezilecek Yerler

Çeşme Boyalık, Çeşme’nin kuzey sahil şeridinde en ortada yer alan, turistik olarak daha az bilinen, İzmirlilerin yazlıklarının yoğun olarak bulunduğu bölge. İzmir’deki en güzel halk plajı burada diyebiliriz.
Boyalık’ta en popüler diyebileceğimiz bir çarşı ve mekan yok ancak gezilebilecek ve yapılacak bir çok şey mevcut.

1 – Çeşme Köy

cesmekoy

Çeşme Köy’e Nasıl Gidilir?

Boyalık’ta arka tarafa doğru kafanızı çevirdiğinizde tepedeki Çakabey Anıtı’nı görürsünüz. Bu anıta doğru giderek Çeşme Köy’e varabilirsiniz. Daha tutarlı bir yol tarifi için şöyle anlatalım, Altınyunus kavşağından sağa sahile doğru dönmek yerine sola dönerek dağa doğru tırmanarak Çeşme Köy’e gidebilirsiniz.

Çeşme Köy’de Ne Var?

Çeşme Köy genel olarak bir konsept. Ülkenin varlıklı kesimine hitap eden Çeşme’nin lüks ve klişe mekanlarına, organik ve bohem bir alternatif. Burada konaklayabilir, sanat atölyelerine katılabilir, Yoga derslerine girebilirsiniz. Gündüzleri serpme kahvaltı yaparak veya manzaraya karşı kahvenizi içebileceğiniz gibi akşamüstleri de restaurantında keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Mekan dağ yamacında, çam ağaçları ve zeytin ağaçlarıyla çevrili sessiz, yemyeşil bir yer. Fiyatlar tabi ki Çeşme standartlarında.

2- Çakabey Anıtı

Çaka Bey Anıtı Arka Taraf

Boyalık’ın her tarafından gözüken Çaka Bey Anıtı, Selçuklu döneminde yaşamış İzmirli büyük denizci Çaka Bey anısına yapılmış. Anıta ulaşmak için Çeşme Merkezden Hastaneye doğru giderek, Ilıca ve Alaçatı tarafından geliyorsanız Altınyunus kavşağından sola doğru döndükten sonra dağa doğru tırmanarak gidebilirsiniz.
Not: Anıta bisikletle ve arabayla gidebilirsiniz. Yaya olarak gitmek pek epey yorabilir.

Anıtın arkasından rüzgar türbinlerine doğru devam ettiğinizde eski taş yapıları görebilirsiniz.

3 – Çeşme Mezarlığı

Nasıl bir blogda gezilecek yerler kısmında mezarlık olur diyebilirsiniz. Hele ki bir tatil beldesinde. Ancak sosyal bir fiziksel varlık olarak hepimizin son durağı burası. Bu sebeple manevi değeri bazen ziyaret edilmeyi gerektirebiliyor. Çakabey Anıtı’nı ziyaret etmişken hemen arkasında yer alan mezarlığa girebilir. Çeşme’yi 360 derece panoramik olarak görebilirsiniz.

4 – Boyalık Plajı

Boyalık Plajı İzmir’in en güzel halk plajları arasında ilk 3’e rahatlıkla girer. İlk olarak muhteşem bir kumluk denize sahip. Ayrıca deniz temizliği, plaj imkanı, su sığlığı, sıcaklığı açısından çok şey vaat eden bu plaj adı üstünde halk plajı yani ücretsiz. Halk plajı denilince akla gelen tüm imgeleri kafanızdan silin. Boyalık Plajı , Ilıca plajından sonra oldukça daha sakin ve az bilinen bir plaj. Bu sebeple aileniz ve dostlarınızla çevrede sizi rahatsız eden kitleler olmadan keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Şezlong, şemsiye, müzik ve yiyecek-içecek imkanlarından faydalanmak isterseniz tesisler bulunuyor. Ücretsiz otopark imkanı var.

5 – Altınyunus Marina

Yaşar Holding’in yönettiği Altınyunus Oteli ve çevresindeki tesislerin en ilgi çekici olanlarından biri marinası. Adı üstünde yat limanı olarak kullanılan yer Boyalık ile Ilıca arasında kalıyor. Otel müşterisi olmayan kişiler de buraya girebiliyor. Restaurant ve cafelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bir dalış merkezi de bulunuyor.

Boyalık Kalacak Yerler

  • Çeşme Çiftlik Köy
  • Best Western Otel
  • 7800 Hotel
  • Boyalık Beach
  • Altınyunus Resort
  • R+ Hostel
  • Rooms Smart Luxury
  • Miplaya

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply