İzmir Çevresi, Manisa

Kula Gezilecek Yerler

Manisa’ya bağlı Kula son dönemde günübirlik gezilerin yapıldığı bir destinasyon. Manisa, İzmir ve Uşak’tan gelinip bir gün içinde görülebilir. Ömrünüz yettiği sürece tekrar tekrar da ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Kuladokya olarak bilinen Kula Peri Bacaları ve Strabon’un da ifade ettiği gibi Yanık Ülke ünvanını aldıracak volkanik toprakların şaşırtıcı doğası ile görülecek birçok yer var. Fazla uzatmadan Kula ve Kula gezilecek yerleri sıralayalım.

1 – Kula Evleri ve Merkez

Tipik Osmanlı evlerini görebileceğiniz Kula merkezi günübirlik turların ilk noktası. Şehrin merkezinde tipik arasta, eski ahşap evleri görebiliyorsunuz. Dar sokaklar fotoğraf çekmek ve yürüyüş için keyifli.

86. sokakta yer alan Türk Evi , 1988 yılında restore edilmiş. Kula yaşantısını antika eşyalarda göreceğiniz konağın diğer adı Kestaneciler Konağı ücretsiz gezilebiliyor. Konağın karşısında Kenan Evren’in doğduğu ev görülebilir. 2 sokak arkada yer alan Zühtü Bey Konağı diğer ziyaret edebileceğiniz bir eski ev.

2 – Sandal Divlit Yanardağı

Sandal Divlit Volkanı

Kula’ya girerken sol tarafınıza baktığınızda direkt onu fark edeceksiniz. Belgesellerde gördüğünüz tipte bir volkanik koni tepesini görebileceğiniz Sandal Divlit Yanardağı yoldan saparsanız 5 dakikalık bir araba mesafesinde. Dağın yamacına geldiğinizde aracı park edip yukarı tırmanabilir ve tepedeki çöküklüğü görebilirsiniz. Tırmanma 10 dakika sürebilir.

3 – Kula Jeopark

Kula Divlit Volkan Konisi
Kula Divlit Volkan Konisi

Volkanik ülkenin her tarafı ilginç jeolojik yapılar barındırıyor. Kula’nın girişinden çıkışına kadar her yerde bir volkanik koni, simsiyah bir arazı görebilirsiniz. Son dönemde fotoğraf, bisiklet ve yürüyüş meraklılarının sıkça paylaştığı Jeolojik park hemen Kula’nın merkezinden 2-3 km ötede yer alıyor. Ahşap iskelerler ve parkurlarıyla keyif alacağınız bir rota olacak. Detaylı bilgi bu yazıda. Kula Divlit Volkanik Park

4 – Kuladokya Kula Peri Bacaları

Son dönemde Kuladokya ismine sebep veren peri bacaları gerçekten Kapadokya’dakiler kadar büyüleyici. Tek farkı içlerinde bir yaşam barındırmaması. Kula’nın çıkışında yer alan peri bacalarını kesinlikle görmelisiniz. Volkanik tüflerin aşınmasıyla oluşan bu bölgede 1,2 km’lik yürüyüş parkuru bulunuyor.


Togg yerli aracının renklerinden biri olan KULA rengi de buradan esinlenilmiş. Kuladokya Peri Bacaları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kula Peri Bacaları

5 – Yunus Emre Türbesi

Hemen hemen her şehirde turistik değeri olan bir türbe bulunur. Kula’nın dışında yer alan Tabduk Emre ve Yunus Emre Türbesi ufak bir türbe değil. Dini turizme önem verenlerin ziyaret etmesi gereken bir yer.

Kula Yemekleri

Kula yemekleri ve lezzetleri arasında en popülerleri, Kula Güveci, Kula Ekmeği, Kula leblebisi ve Kula Sodası deneyimleyip satın almanız gereken diğer yerel değerler.

Kula Lokantaları

Kula lezzet sarayı, Ekmekçioğlu lokantası, Kula Sofrası yemek yiyebileceğiniz Kula restaurantları arasında.

Kula Bağları

İç Ege Bağ Rotası’nın en popüler durağı Yanık Ülke Bağları olabilir. Burada yer alan bağlar, restaurant ve Villa Estet Otel Kula’nın en kaliteli butik oteli. Yanık Ülke Estet Restaurant da Kula’da yemek yenecek yerler arasındaki en elit mekan. Tabi ki şarap tadımı kaçınılmaz.

Kula Yanık Ülke Bağları Restaurant

Yanık Ülke Bağları nasıl gezilir neler yenir hepsi bu yazımızda.

Kula Ekmeği

Kula Ekmeği

Kula ekmeğine ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çevre illerde de satılan ve her gün gönderilen Kula Ekmeği’ni yol üstü ve şehir içinde her yerden alabilirsiniz. Kolay bayatlamayan lezzetli bir ekmek.

You Might Also Like