İzmir Çevresi, Torbalı

Metropolis Antik Kenti

İzmir Torbalı’da yer alan Metropolis Antik Kenti hala aktif kazı çalışmaları devam eden, değeri her geçen gün artan bir ören yeri. Anadolu’nun her yerinde kahverengi rengi ile bir antik kenti tabelası görebilirsiniz. Bazıları çok ufak bir agora veya sütundan ibaret olacağı gibi bazıları gerçekten bir kent yapısını tamamen gösterir. Metropolis Antik kenti tam olarak öyle bir antik kent. Çok sayıda yapısı var ve bir kenti büyük oranda özetliyor. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Girişte Yer Alan Ören Yeri Maketi

Metropolis Ne Demek?

Bilindiği üzere polis şehir anlamına gelir. Metropolis ise Ana Tanrıça’nın Kenti anlamına geliyor. Aslında metro değil Meterpolis‘tir. Meter de (mother) ana tanrıçayı ifade ediyor. Tarihçi Strabon bu kentin bir şarap merkezi olduğunu ifade eder. Hala Torbalı çevresinde Arkas, İsabey gibi ünlü bağlar aktiftir.

Metropolis ayrıca Superman serilerinde geçen şehrin adıdır.

Metropolis Antik Kenti Nerede?

İzmir’e 45 km uzaklıkta Torbalı ilçe merkezinin arka tarafında tepede yer alır.

Şu an Üstü Kapalı Sergilenen Roma Kalıntılarının Çıkarılışı Görsel: Metropolis Kazı Başkanlığı

Metropolis Tarihi

Bir tepe üzerine kurulu Metropolis‘in MÖ 3 yüzyılda kurulduğu düşünülüyor. Smyrna ve Efes ile birlikte değerlenen kent daha sonra aynı hızla önemini yitirir. Bölge Türkleşince yerleşim daha şimdiki Torbalı düzlüğüne taşınır.

Metropolis kazıları 1989 yılında başladı ve günümüzde hala devam ediyor.

Kazıların Son Dönemlerinde Hamam Yapısı Drone Görüntüsü

Metropolis Antik Kenti Giriş Ücreti

2022 itibarı ile Metropolis antik kenti giriş ücreti yok. Ancak yaz dönemi değişebilir.

Metropolis Ne Zaman Gezilmeli?

Yazın akşamüstü gezmek daha iyi. akropol ve hamam arası yürüyüş mesafeleri çok zor. yaşlılar için kesinlikle uygun değil.

En Tepede Yer Alan Akropol’e Tırmanmak için Merdivenler Gayet Rahat ancak mesafe uzun

Metropolis Antik Kenti’nde Neler Var?

Hala aktif kazı çalışmaları devam ediyor. Bilgilendirmeler oldukça yeterli. Girişteki ziyaretçi merkezinde ören yerinin yerleşkesini gayet iyi anlıyorsunuz. Öncesinde okuyup sonra tırmanmaya başlarsanız daha keyif alarak ziyaret edersiniz. Hamam, Tiyatro, Stoa, Akropol, Agora yapıları gayet güzel ziyaret ediliyor.

Hamam ve Gymnasion

Çok iyi şekilde çıkarılan ve şu an korunan Hamam’da aynı günümüzdeki Spa merkezleri gibi, soğuk odası, sıcak odası, su havuzları ve suyu ısıtan fırın odasını görebilirsiniz. Hamam bölgesindeki bilgilendirmeler biraz daha fazla ve canlandırmalı olabilir.

Metropolis hamam yapısı.
Alttan Isıtmalı Hamam Yapısı

Meclis Binası

Bouleuterion olarak da söylenen meclis yani senato , mini bir oturma düzenine sahip. İşin ilginci tam ortasından kale duvarı geçiyor. Bu bir hata değil bilinçli bir durum ve hala aktif şekilde bunu görebiliyorsunuz.

Senato ve Ortadan Geçen Kale Duvarı

Metropolis Mozaikleri

Sadece Taş yapıları görmek sizi heyecanlandırmıyorsa burada kültür sanat ve hayatı çok etkileyici şekilde görebileceğiniz bir mozaik evi yer alıyor. Hemen Tiyatronun yanında bulunan mozaikler çok iyi korunmuş. Tiyatro, eğlence ve şarabı sembolize eden Tanrı Dionysos , karısı, kuş, balık ve farklı mitolojik karakterler mozaikte yer alıyor.

Usta İşi Yapılmış Mozaikler

Metropolis Tiyatrosu

Metropolis Amfi Tiyatrosu yaklaşık 3600 kişilik. Tiyatro’da dikkat çeken detaylardan biri günümüzde protokol koltuğu anlamına gelen soylu koltukları.

metropolis amfi tiyatrosu

Grifonlu soylu koltuğu 2017 yılında replikası yapılarak sergilenmeye başlandı. Bu koltuğun orijinali İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Grifon , şahin başlı aslan vücutlu bir hayvan. Harry Potter serisindeki Gryffindor da aslanla sembolize edilir. Buradan çıkarılan gündelik eşyalar da aynı müzede sergileniyor.

Metropolis’te ayrıca 2019 yılında su sarnıcı yapıları tespit edildi.

You Might Also Like