Torbalı

Key Araba Müzesi | Key Museum

Key Museum diğer adıyla Key Araba Müzesi İzmir’de yapılacak en iyi haftasonu etkinliklerinden. Müze Torbalı’da. Özellikle erkekler ve çocuklara yönelik bir otomobil müzesi gibi gözükse kadınların da ilgisini çekecek çok fazla içerik var. 7000 metrekarelik dev alanda 2 büyük holde 80 kadar araba, yüzlerce model araba, 40 motosiklet ve maskotlar yer alıyor.

Key Müzesi Girişi

Key Museum Kimin? ve Müzenin Hikayesi

Müze 2015 yılında açılır. Özgörkey ailesininin yarış ve araba tutkusundan doğan koleksiyon gelişerek en sonunda müzeye çevrilir. Koleksiyon öyle bir noktaya ulaşır ki İzmir’de yapılacak etkinlikler sıralamasında ilk sıralara kadar çıkar.

Key Araba Müzesi Nerede?

Müze Torbalı sanayi sitesi içinde Özgörkey Fabrikası içinde yer alıyor.

Müzeye Nasıl Gidilir?

İzmir – Torbalı Karayolu’nda İzmir’e 35 dakika mesafede yer alıyor. Torbalı sanayi sitesine girdikten sonra müzeye ulaşılabiliyor. Torbalı İzban istasyonu ile 3,5 km mesafede. Dolayısıyla yürüyerek gelinemiyor.

Key Museum Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Key Müzesi pazartesi ve salı günleri hariç haftanın her günü 10-17 arası açık.

Key Müzesinde Müze Kart Geçiyor mu?
Hayır geçmiyor.

Müze giriş ücreti 2023 yılı itibarı ile Tam 100 TL, öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstüne 50TL. Kredi kartı geçiyor. Engellilere ücretsiz. Engelliler ve yaşlılar için gezmesi oldukça kolay bir müze.

Batman Araba Koleksiyonu

Otomobil Müzesi’nde Neler Var?

Müze girişinde sizi BENZ marka ilk otomobil karşılıyor. İçeri girince 1960-70 arası üretilen klasik arabalar sırasıyla diziliyor. Alfa Romeo, Buick, Porsche, Cadillac, Fiat marka arabalar birkaçı. Ortada ise muazzam klasik Amerikan arabaları sergileniyor.

Yaklaşık 2600 adet model araba ara holde sergileniyor. Muazzam bir oyuncak koleksiyonu. Dolayısıyla burası bir oyuncak müzesi olarak da görülebilir. Markalar ve modeller alfabetik olarak sıralanıyor. Koleksiyon o kadar zengin ki üst raftaki arabaları görmek oldukça zor.

Özellikle kadınların da ilgisini çeken estetik olarak arabaların önünü süsleyen maskotlar da yaklaşık 300 adet ve oldukça ilginç.

Otomobil Maskotları Sergisi

Key Museum aynı zamanda bir motosiklet müzesi. Savaş zamanı kullanılan motosikletlerden 1960-70’li yıllarda üretilen klasik spor motosiklete kadar yaklaşık 40 tane motosiklet var.

2. holde ilk otomobiller sergileniyor. Ford Model T buradaki en ikonik araç

3. holde ise yeni ve eski nesil BMW modelleri sergileniyor. Bu araçların mevcut galeri fiyatları milyonlar değerinde.

Müzenin gurur duyduğu konulardan biri de otomobil restorasyonu. Araçlar muazzam bir teknikle restore edilerek fabrikadan çıktıkları halleriyle sergileniyor.

Müze çıkışında hediyelik eşyalar satılıyor. Magnetler 10 TL.

Key Müzesi Hediyelikleri

You Might Also Like