İzmir Dışı

Tasos

Thassos Adası

Yunan adaları arasında yüzölçümü olarak 380 km2 ile en büyük 11. ada konumunda Thassos adası . Herhangi bir takımadaya bağlı değil. Nüfusu 2011 sayımına göre 14 bin civarında.

Thassos Adası yeşil, mavi ve beyazın buluştuğu müthiş bir doğaya sahip. Adanın yeşili ormanlardan, mavisi denizden, beyazı ise mermerinden geliyor. Mermercilik sektöründe Tasos Mermeri olarak bilinen değerli tür bu adadan çıkarılıyor.

Mermer çakılların oluşturduğu görüntü (Port Vathi Tarafı)


Çok sayıda bakir plajı ile birkaç günlük huzurlu bir tatil için ideal bir nokta Thassos.
Mitolojide Zeus’un Fenike kraliçesini kaçırdığı yer olarak biliniyor. Uzun yıllar Bizans egemenliğinde olan Thassos 1456 yılında Osmanlıların eline geçer ve Taşöz adını alır.

Ada özellikle yazın kalabalıklaşıyor. En çok gelen turistler Romen, Bulgar ve Türkler. Batı Avrupalılar ve Amerikalılar adaya pek gelmiyor. Özellikle bayram dönemlerinde ada çoğunlukla İstanbul ve Bursa’dan gelen Türklerin akınına uğruyor.

Adada arkeolojik bölgeler ve aktif kazılar da bulunuyor. Thassos turumuza adanın en kalabalık bölgesi olan Limenas’tan başlayacağız ancak öncesinde Thassos nerede ve nasıl gidilir ondan bahsedelim.

Thassos Adası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yunanistan’ın kuzeyinde Kavala bölgesinde olan Thassos adası’na gitmenin birkaç yolu var. Özel tekne izniniz yoksa her koşulda feribotla geçmeniz gerekiyor. Thassos feribot saatleri ve Thassos’a nasıl gidildiğini ayrı bir yazıda değerlendirdik.

Thassos Gezilecek Yerler

Thassos’ta görülecek yerlerin ve yapılacak şeylerin başında plajlar geliyor. Thassos’da denize girilecek yerler ve koyları başka bir yazıda ayrıca inceleyeceğiz.
Şimdi Thassos turuna merkez Limenas’tan başlayarak gezilecek yerleri ve yapılacak şeyleri yazalım.

Thassos Harita

Limenas (Şehir Merkezi)

Eski Liman

Limenas bölgesi şehir merkezi olduğu için burada her şeyi bulabilirsiniz. Liman tarafında günlük tekne turları mevcut. Kişi başı 20 – 25 Euro civarlarında.
Çok sayıda restaurant, bar ve Türk tatil beldelerindekine benzer bir çarşısı var. Çarşıyı gece gezmenizi öneririz.

Çarşı


Meydanda antik kent gezilebilir. Roma Agorası olarak adlandırılan ören yerine giriş ücretsiz.

Agora

Agoranın hemen yanında Arkeoloji Müzesi yer alıyor. Thassos genelindeki kazılardan çıkarılan eşyalar bu müzede sergileniyor. Müzeye giriş 3.5 Euro ve salı günleri kapalı. Haftasonu açık. Agoradan yukarı doğru tırmanarak Akropol’e ulaşabilirsiniz.

Thassos Arkeoloji Müzesi


Limanı geçince deniz kenarında Kalogeriko Binasını görebilirsiniz. Kültürel etkinlikler yapılan eski bina belediyeye ait.

Kalogeriko

Limanı geçtikten sonra koyun ucunda ünlü gece kulübü Carnagio yer alıyor. Gündüz plaj olan mekan akşam lounge bar konseptine dönüyor. Burada güneşi batırmayı kesinlikle denemelisiniz. Plaj ücreti makul ancak kokteyl ücretleri 9 Euro’dan başlıyor.

Carnagio Beach Bar

Limenas Bölgesinde Yeme İçme

Yunan Adası söz konusu olunca akla gelen ilk yemekler tabi ki deniz mahsülleri. Adada en çok tercih edilen ürünler: kabak kızartma, fesleğenli domates, kabak dolması, ahtapot ızgara ve yerel balıklar.
Deniz ürünleri için çarşı ve liman tarafında tercih edilebilecek popüler restaurantlardan bazıları:
Mylos, Simi, Taverna Mouses, Thassian, Mesogeious.

Restaurantlarda genelde Türkçe bilen eleman bulunuyor. Bazılarında Türkçe menü de mevcut.

Deniz ürünü harici bir lezzet arayanlar çarşı içindeki Masabuka’yı tercih edebilir. Yiyeceğiniz et tabağını şiş başına fiyat ödeyerek yaratıyorsunuz. Domuz, tavuk ve dana şişleri deneyebilirsiniz. Türkçe bilen garsonlar mevcut.

Masabuka

Panagia

Panagia Sokakları

Panagia Köyü kesinlike görülmesi gereken bir yer. Limenas merkezden 15 dakika araç mesafesinde yer alıyor. Yemyeşil bir dağ yolundan geçerek ulaşıyorsunuz. Merkezden kiralayabileceğiniz ATV , motosiklet veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Panagia eski bir yerleşim bölgesi. Burada eski tip evleri bol bol görebilirsiniz. Köyün girişinde yer alan Panorama Cafe‘de manzaraya karşı frappe içip daha sonra yürüyerek köyü gezebilirsiniz.
Köyde dikkatinizi çekecek şey evlerin çatısı olacaktır. Buradaki tüm çatılar tek tip , doğal taştan oluşuyor.

Panagia ve Tek Tip Çatılar

Köy meydanında Elena restaurantlarını göreceksiniz. Kuzu & oğlak çevirme, kokoreç gibi lezzetleri tadabilirsiniz. Meydanda hediyelik eşya satan mağazalar mevcut.

Elena

Meydanı biraz geçince Sotirelis isminde eski bir zeytinyağı fabrikası ve müzesini ücretsiz gezebilirsiniz.

Sotirelis Zeytinyağı Müzesi ve Satış Yeri

Kilise gezmeyi sevenler için Panagia ideal bir köy. Thassos’taki en çok kilise olan bölge burası.

Potamia

Panagia sonrasında Potamia Köyü‘ne uğrayabilirsiniz. Potamia girişinde popüler bir yürüyüş rotası var. Thassos’un en yüksek noktası olan Ispario Dağı (1208 m) parkuru buradan başlıyor.
Ressam ve heykeltraş Polygnotos Vagis Müzesi Potamia’da gezilecek yerler arasında.

Chrissie Ammoudia

Yukarıdan Golden Beach

Limenas sonrası saat yönünde sahil tarafında ilerlediğinizde Chrissie Ammoudia yerleşim yerine ulaşabilirsiniz. Meşhur Golden Beach burada. Golden Beach tarafında akşam yemeği isterseniz Pefka Restaurant‘ı tercih edebilirsiniz.

Skala Potamias

Uzun plajın diğer ucunda Skala Potamias bulunuyor. Şirin limanda Tarsanas Binası yer alıyor. Tarsanas tersane anlamına geliyor. Eskiden gemi imalathanesi olarak kullanılan bu bina artık Folklor Müzesi olarak kullanılıyor.

Tarsanas

Liman kenarında bulunan ağacın altından bir tren kalkıyor. Turistik tren ile Skala Potamias ve Golden Beach kenarında gezinebiliyorsunuz. Akşam saatlerinde aktif olan trenin ücreti 2 Euro.

Alyki

Adanın güneydoğusunda yer alan bu bölge oldukça popüler. Buradaki yarımadanın bir tarafı plaj diğer tarafı antik kent. Plaj kısmını Thassos Plajları kısmında inceleyeceğiz.

Aliki Antik Kenti

Antik Barınak Yapısı

Bu bölgede M.Ö. 7. yüzyıldan günümüze kadar insanlar aktif olarak yaşıyor. Yarımada ticaret açısından geçmişte önem taşımaktaymış. Mermerlerin taşınması amacıyla kullanılan limanı ve gemiciler için barınma niteliği taşıyan mağara yapılarını görebilirsiniz. 1886’da yapılan kazılarda buradan çıkarılan bir heykelcik şu an İstanbul Müzesi’nde bulunuyormuş.

Lahit

Moni Arhangelou Mihail Manastırı

Yol üzerinde tepede yer alan manastır 12. yüzyılda yapılmış.  Luke isimli bir keşişe baş melek (Archangel) emriyle yaptırıldığı rivayet edilir. 1974’ten bu yana rahibeler yaşıyor.

Giola Lagünü ( Taş Havuz) 

Astris köyüne giderken Giola tabelalarını görebilirsiniz. Aracı yol üstünde bırakıp yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşle deniz kenarındaki lagüne iniyorsunuz. Patika inişi zor değil ancak sıcak günlerde çok yorucu olabilir.

Giola’ya İnen Yol

Yazın gidenler sabah erken saatlerde veya akşamüstü 7 – 8 civarlarında gitmeli. Doğal oluşum görmeye değer mi tartışılır ancak Thassos’un bir değeri olduğu kesin. Günün her saatinde havuza atlayan turistleri görebilir, siz de deneyebilirsiniz. Deliğe Zeus ve Afrodit’in gözyaşı da deniyormuş.

Kastro

Adanın güneyinde içlerde kalan bir köy.  Maden işleri sebebiyle köy nufüsunu yitirmiş. Aynı zamanda eski bir Osmanlı Köyü olarak geçiyor. Köy yakınlarında bir şelale bulunuyor.

Potos

Adanın güneyinin en büyük yerleşim yeri Potos. Eski bir balıkçı köyü. Yazın kalabalıklaşıyor ve çarşısı gece hareketli oluyor. Plaj kenarında deniz ürünleri yiyebileceğiniz restaurant önerisi: San Antonio Beach Restaurant.

Potos Gece Çarşısı

Theologos

Thassos’un Osmanlı dönemi merkezi olan köyde eski tip evleri görebilirsiniz. Köyde bir etnografya müzesi bulunuyor. Köye Potos üzerinden gidiliyor.
Keçi ve domuz eti servis edilen Iatrou Restaurant’ı deneyebilirsiniz.

Limenaria

Adanın güneyinin bir diğer büyük yerleşimi. Çok sayıda otel ve çarşısı mevcut. Güneyde konaklamak isteyenler burayı tercih edebilir ancak belirtmek gerekir ki adanın güneyi kuzey Limenas tarafı kadar hareketli ve kendine has değil. Yine de gece tavernaları ve diskoları mevcut.
Madencilikle meşhur sahil kasabasının tepesinde Palataki isimli bir bina bulunuyor.

Adanın Batısı

Adanın batı tarafı en sakin bölge. Daha çok yazlık sahiplerinin yaşadığı bölge turistik olarak çok şey vaat etmiyor. Skala Perinou Kavala’dan gelen feribotlar buraya yanaşıyor. Scala Rachoni ise Urla’yı andıran ufacık bir kasaba.


Thassos Plajları

Söz konusu bir ada olunca yüzlerce koy ve plaj kaçınılmaz oluyor. Thassos’ta denize girilecek o kadar çok koy ve plaj var ki, bunu ayrı bir başlıkta değerlendirmek gerekir.
Thassos Plajları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Thassos’ta Nerede Kalınır?

Villa Nikoleta Luxury Hotel

Thassos otelleri sayı olarak çok fazla olduğu gibi 5 yıldızlı otel konforu sunan otel sayısı çok az. Dolayısıyla her şey dahil resort otel konsepti arayanlar için Thassos uygun bir yer değil.

Thassos otelleri daha çok butik, apart ve rezidans tipinde. Tabi ki standart oteller, lüks konaklama sunan yerler de mevcut.

Limenas bölgesi için önerimiz Villa Nikoleta.

Eğer güneyde konaklayacaksanız Limenaras veya Potos içinde bir otel tercih edebilirsiniz. Her ikisinin de çarşısı, sahili ve yeme – içme imkanları mevcut.

Thassos Gece Hayatı

Thassos gece hayatı diğer meşhur Yunan adaları kadar hareketli değil. Çılgın partiler veya üst düzey kulüpleri bulamazsınız. Ancak yine de sizi eğlendirecek seçenekler mevcut.

Eğer geleneksel Yunan tavernası istiyorsanız adanın her tarafında bu ihtiyaca özel programları ve mekanları takip edebilirsiniz.

Gece kulübu açısında merkezde La Scala Beach, Karnagio tercih edilebilir. Doğuda Skala Potamia‘da Güneyde Limenaras bölgesinde birkaç disko mevcut. Ayrıca Psili Ammos plajında da parti imkanı olan mekanlar var.

Thassos’un sol yıllarda popülerleşmesinin sebeplerinden biri de Island Groove festivali. Her sene haziran başında yapılan elektronik müzik festivalinde çok sayıda Türk Dj de sahne alıyor.

You Might Also Like