Foça

Foça Denize Girilecek Yerler

Foça Plajları

Eski Foça ve Yeni Foça’ya günübirlik gelen veya konaklamalı ziyaret edenlerin en çok aradığı ve merak ettiği;
Foça’da denize nerede girilir?
Hangi plaj ve koy tercih edilmelidir?
Foça Beach Club önerileri? gibi sorular oluyor ve tabi ki şu soru:
Foça’nın Denizi Nasıl?

Foça koyları genelde Ege Açık Denizi’ne doğrudan bağlantılı olduğu için diğer İzmir sahillerine göre biraz daha soğuk olabilir. Ayrıca Çeşme ve Özdere sahilleri gibi kumluk denizi de yok denecek kadar azdır. Ancak açık denizle temas halinde olmasından dolayı çok temiz ve berrak bir denize sahip. Genelde koylardan oluştuğu için dev dalgalar yoktur. Keyifle yüzebilirsiniz.

Bu yazımızda en popüler Foça Plajları ve Beach Club ‘ları sıralıyoruz. Sıralamaya Eski Foça merkeze yakın halk plajları ve beach club nam-ı diğer ücretli plajlar ile başlıyoruz. Daha sonra özellikle aracı olanların tercih edeceği Eski Foça – Yeni Foça arası plajlar ve Yeni Foça’ya yakın plajlar ile devam edeceğiz.

Eski Foça Merkeze Yakın Plajlar

Eski Foça Plajları

 1. Foça Askeri Kamp ve Deveboynu Tesisleri

Foça’nın başlangıcında, Eski Foça merkezinin oldukça solunda kalan askeri tesisler oldukça konforlu ve ekonomik. Ancak sadece asker ve asker tanıdığı olanlara özel giriş sağlanıyor.

 1. Karakum Plajı

Eski Foça’nın en güzel ve derli toplu halk plajı burası. Merkezden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eski Foça Otogar ile Karakum Plajı arası 20 – 25 dakikalık bir yürüyüş mesafesi var. Plaja giriş ücretsiz ancak şezlonglar ücretli. Plaj mavi bayraklı olup yiyecek – içecek imkanı da mevcut. Fiyatlar uygun. Plajı kumluk ancak denizi standart taşlıdır. Eski Foça’da günübirlik plaj keyfi yaşamak için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Karakum’un ilerisinde Kaleburnu Plajı da tercih edilebilir.

 1. Foça Fener Beach

Eski Foça’nın büyük koyunun ucunda bulunan fenerin altındaki mekan özel bir beach club. Plajı yok ancak sakin, kıyıdan uzak , düzgün bir işletmede gün geçirmek için tercih edilebilir. Akşam restaurant olarak da hizmet veriyor.

 1. Çanak Koyu
Çanak Koyu Sahili

Eski Foça Marinası’nın en ucundaki burunun arkasında yer alan Çanak Koyu’nda herhangi bir tesis yok. Koy ufak. Birkaç ağaç altı ile arkadaşlar ve ailenizle birlikte günübirlik ziyaret edebileceğiniz bir yer. Şezlong, duş vs. yok. Çadır ile kamp yapacaklar tercih edebilir. Denizi taşlı.

 1. Eski Foça Büyük Deniz Sahili

Otogar’dan sahile çıktığınızda Eski Foça’nın büyük koyuna çıkarsınız. Bu koyun sağ tarafında tekneler yer alırken koyun sol tarafında şezlong kiralayabileceğiniz işletmeler bulunuyor.

 1. Eski Foça Halk Plajı

Eski Foça Çarşısı’nın bittiği , balık restaurantlarının olduğu küçük koydan başlayan halk plajı uzun ancak şezlong & şemsiye açısından oldukça kısıtlı.

 1. İngiliz Burnu

Eski Foça merkezinden yürüyerek kuzeye doğru gittiğinizde üzerinde hiç yerleşim olmayan İngiliz Burnu‘nu görürsünüz. Burası sadece günübirlikçiler tarafından genelde arabasıyla gelenler tarafından kullanılıyor. Denizi güzel değil. Ancak Foça’da ailecek deniz kenarında piknik yapmak isteyen ve kalabalıktan hoşlanmayalar için ideal. Ziyaretiniz sonrasında çöplerinizi unutmayın.

 1. Vodoo Beach Plajı

İngiliz Burnu’ndan sonraki koyda yer alan Vodoo Plajı ismini bir beach clubtan alıyor. Plaj mavi bayraklı. Ücretli ve ücretsiz imkanlar var. Bu koydaki başlıca tesisler sırasıyla şöyle.

Leon Otel
Leon Hotel Plajı ve İngiliz Burnu

Otelin günübirlik plaj kullanımı mevcut. Havuz + plaj kullanımı günübirlik 25 TL. (2020)

Şamata Beach Club

Şamata Beach Eski Foça’da en çok bilinen mekanlardan. Çünkü fiyat açısından biraz daha uygun. Şamata tesisine girişte ücret ödenmiyor, şezlong ve şemsiye için iki kişi 50 TL veriyorsunuz. Aileler ve arkadaşlar için ideal.

Vodoo Beach Club

Koya da ismini veren mekan daha çok gençler tarafından tercih edilebilir. Vodoo için giriş ücreti ortalama 25 TL. Haftasonu 45- 50 TL civarı. Kano kiralanabiliyor. Plajı güzel, denizi standart.

Q Beach Club
Q Beach

2019 Yazında açılan mekan koyun en gösterişli mekanı. Dolayısıyla fiyatları diğerlerine göre biraz daha fazla. Koyun en ucunda yer alıyor. İskelede bir şezlong isterseniz 60 TL , normal şezlong isterseniz giriş ücreti olarak 50 TL gibi bir ücret vermeniz gerekiyor.

 1. Kumburnu Plajı

Phokia Beach Resort Oteli‘ni geçtikten sonraki koyda yer alan Kumburnu Plajı‘nın ücretsiz kısmı olduğu gibi Teras Motel‘in tesis imkanlarından da yararlanabilirsiniz. Plaj taşlı. Teras Motel’in şezlong ücreti 15 TL ile 30 TL arasında değişiyor.

 1. Phokaia Beach Mark Werner Plajı

Foça’nın en prestijli otellerinden biri olan Phokaia Resort’un kendine ait plajı mavi bayraklı.
Denizi kumluk , plajı sakin. Yüksek giriş ücretine rağmen kaliteli bir gün geçirmek için tercih edilebilir. 2020 Yaz itibarı ile ortalama giriş kişi başı 100 TL.

 1. Hanedan Beach

Hem otel hem de günübirlik plaj olarak misafirlerini ağırlayan Hanedan Beach Foça’nın en popüler 5 mekanından biri. Plajı oldukça geniş. Hem deniz hem de plajı ince taşlardan oluşuyor. Plajı oldukça geniş olduğundan kendinize uygun bir şezlong bulabilirsiniz.

Hanedan Plajı
Hanedan Beach Club Plaj Giriş Ücreti

Giriş ücreti maalesef artık yüksek ve içeride senelerdir uygulanan kartla ödeme sistemi devam ediyor. Hanedan Plajı’na giriş ücreti kişi başı ortalama 30 TL. Haftasonu ise 60 TL kişi başı giriş ücreti mevcut. (2021 Yaz) Haftaiçi – haftasonu fiyatlar değişebildiği için yine de aramanızda fayda var. Hanedan Beach Club telefon numarası: 023281236 50

Hanedan Plajı’na Nasıl Gidilir?

Eski Foça ve Yeni Foça’dan kalkan dolmuşlarla Hanedan Plajı’na ulaşabilirsiniz. Eski Foça merkezden yürümeniz yaklaşık yarım saat sürebilir.

Eski Foça Yeni Foça Arası Plaj ve Koylar

Eski Foça ile Yeni Foça arasında yer alan yol Türkiye’nin en güzel sahil rotalarından biridir. Fazla tesis ve yapılaşmanın olmadığı sahil şeridi , bakir koylar, çam ağaçları ve eşsiz manzaralar sunuyor. Bu rotada tercih edebileceğiniz beach club, halk plajı ve kamp alanları sırasıyla şöyle.

 • Bueno Beach

Kendine has bir beach club. Özel araç veya dolmuşla ulaşabilirsiniz. Daha çok genç ve arkadaş gruplarına yönelik. Müzik yayını var. Elit bir mekan. Bueno Beach Haftasonu giriş ücreti 2020 yılı için kişi başı 70 TL. (içecek dahil)

Bueno Beach
 • Club Mackarel

Mackarel Tatil Köyü aynı zamanda bir otel. Plajını günübirlik kullanabilirsiniz. Oldukça bakir ve doğal bir koyda ahşap şezlonglar ile sakin bir plaj deneyimi yaşabilirsiniz. Mackarel Plajı giriş ücreti 50 TL. Yemek ve içecek ücretleri epey yüksek. Yakınındaki Port Foça Beach Club alternatifi de mevcut.

 • Kosova Plajı
Kosova Plajı

Foça gezi teknelerinin özellikle uğradığı bir koy Kosova. Korunaklı bir koy olması sebebiyle denizi genelde dalgalı değil. Plajı kumluk. Özellikle kamping ve piknikçiler tarafından kullanılıyor. Ciddi bir tesis arayanlar tercih etmeyebilir. Plaja girişte ücret alınıyor. 2020 Yazı için kişi başı 20 TL ücret ile Foça’da ucuz plaj arayanlar için ideal.

 • Mersinaki Plajı
Mersinaki

Eski Foça Yeni Foça arasındaki en romantik koylardan biri burası. Karşısındaki Güvercin Adası martılara ev sahipliği yapıyor. Koya ulaşmak için aracı yukarıda bırakıp yürümeniz gerekiyor. Zor bir parkur değil, patikalar açık. Mersinaki koyu arkadaşlarınızla kamp yapmak için ideal. Herhangi bir tesis, şezlong, şemsiye vs. yok. Ağaç altı imkanları da kısıtlı.

Mersinaki’den Güvercin Adası
 • Acar Kamping

Foça’da kamp yapılacak yerler arasında ilk 3’e alabileceğimiz Acar Camping çok güzel bir koyda yer alıyor. Plajı kumluk. Tesis olarak standart, kamping arayanlar için ideal. Giriş ücreti 60 TL.

 • Pollen Tatil Köyü

Geniş kumsal yerine ağaç altı ve yeşille buluşan bir deniz keyfi tercih ediyorsanız Pollen’i deneyebilirsiniz. Eskiden uygun fiyatlı giriş ücreti ile kendine has bir kitlesi vardı ancak artık 35 TL giriş ücreti ile ekstra bir şey sunamıyor. Konaklama ve su sporları imkanları da mevcut. Pollen Beach Club telefon numarası: 02328251025

 • Sazlıca Kamping
Sazlıca Plajı

Sazlıca Plajı çok özel bir doğaya sahip. İç koy olması sebebiyle denizi sakin, plajı kumluk. Denizi standart taşlı Foça denizinden. Koy içinde dalış merkezi de yer alıyor. Çadır, karavan, mangal ve piknik severler için ideal. Sazlıca Plajı kamp giriş fiyatı kişi başı 40 TL. Plaj giriş ücreti ise 20 – 25 TL arasında değişiyor. Plajda mekan alternatifi var.

Foça Tekne Turları

Eğer herhangi bir plaja gitme imkanınız yoksa veya alternatif yerlerde denize girmek istiyorsanız, Eski Foça merkezden sabah 11 saatlerinde kalkan Foça tekne turlarını tercih edebilirsiniz.
Foça tekne turu hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yeni Foça Denize Girilecek Yerler

 1. Mambo Beach Club

Yeni Foça’ya yakın ücretli ve kaliteli bir beach club arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Merkezden yürüyerek gitmek imkansız. Dolmuşla ulaşılabilir. Eski Foça yolunda. Giriş ücreti minimum 80 TL (kişi başı) . Bir içecek dahil. Konaklama imkanı da var.

 1. Yeni Foça Halk Plajı
Yeni Foça Halk Plajı

Yeni Foça merkezi tek koydan oluştuğu için farklı alternatifler yok. Bütün koy boyunca denize girebilirsiniz. Plaj mavi bayraklı ve ücretsiz. Şezlong ve şemsiyeyi ücret karşılığı kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Yeni Foça plajında şezlong ücretleri haftasonu 25 – 30 TL civarında.

 1. Yeni Foça Burunucu
Yeni Foça Arka Koy

Koyun en sonu Burunucu Mahallesi olarak geçiyor. Askeriyeye yakın. İlçe merkezine göre biraz daha sakin. Daha da sakin ve temiz bir deniz ararsanız biraz daha yürüyüp Burunucu Arka Koy‘a gidebilirsiniz. Bengisu Koyu olarak da biliniyor. Tertemiz denizde özellikle gözlükle dalanlar için büyük görsel şölen var.

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Aykut Ocak 16, 2020 at 2:43 pm

  Herhalde daha kapsamlı bir yazı yazılamazdı bu konu hakkında. Tebrikler 🙂

 • Reply Mehtap Ağustos 23, 2020 at 8:34 pm

  Harika bilgiler paylaşmışsınız, bana çok faydası olacak. Teşekkürler

 • Reply Ülkü Ağustos 26, 2020 at 2:00 pm

  Eski ve Yeni Foça arasındaki özellikle ücretsiz plajlar hiç güvenilir değil.Pandemi döneminde denize giren insanlar maske takamadıkları için sahilde bırın buruna güneşlenen insanlar tehlike oluşturuyor.Sağlığını düşünen buralardan uzak durur.

 • Leave a Reply