Foça

Foça Denize Girilecek Yerler

Foça Plajları

Eski Foça ve Yeni Foça’ya günübirlik gelen veya konaklamalı ziyaret edenlerin en çok aradığı ve merak ettiği;
Foça’da denize nerede girilir?
Hangi plaj ve koy tercih edilmelidir?
Foça Beach Club önerileri? gibi sorular oluyor ve tabi ki şu soru:
Foça’nın Denizi Nasıl?

Foça koyları genelde Ege Açık Denizi’ne doğrudan bağlantılı olduğu için diğer İzmir sahillerine göre biraz daha soğuk olabilir. Ayrıca Çeşme ve Özdere sahilleri gibi kumluk denizi de yok denecek kadar azdır. Ancak açık denizle temas halinde olmasından dolayı çok temiz ve berrak bir denize sahip. Genelde koylardan oluştuğu için dev dalgalar yoktur. Keyifle yüzebilirsiniz.

Bu yazımızda en popüler Foça Plajları ve Beach Club ‘ları sıralıyoruz. Sıralamaya Eski Foça merkeze yakın halk plajları ve beach club nam-ı diğer ücretli plajlar ile başlıyoruz. Daha sonra özellikle aracı olanların tercih edeceği Eski Foça – Yeni Foça arası plajlar ve Yeni Foça’ya yakın plajlar ile devam edeceğiz.

Eski Foça Merkeze Yakın Plajlar

Eski Foça Plajları

Foça Askeri Kamp ve Deveboynu Tesisleri

Foça’nın başlangıcında, Eski Foça merkezinin oldukça solunda kalan askeri tesisler oldukça konforlu ve ekonomik. Ancak sadece asker ve asker tanıdığı olanlara özel giriş sağlanıyor.

Karakum Plajı

Eski Foça’nın en güzel ve derli toplu halk plajı burası. Merkezden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eski Foça Otogar ile Karakum Plajı arası 20 – 25 dakikalık bir yürüyüş mesafesi var. Plaja giriş ücretsiz ancak şezlonglar ücretli. Plaj mavi bayraklı olup yiyecek – içecek imkanı da mevcut. Fiyatlar uygun. Plajı kumluk ancak denizi standart taşlıdır. Eski Foça’da günübirlik plaj keyfi yaşamak için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Karakum’un ilerisine Kaleburnu Plajı da deniyor.

Çanak Koyu

Çanak Koyu Sahili

Eski Foça Marinası’nın en ucundaki burunun arkasında yer alan Çanak Koyu’nda herhangi bir tesis yok. Koy ufak. Birkaç ağaç altı ile arkadaşlar ve ailenizle birlikte günübirlik ziyaret edebileceğiniz bir yer. Şezlong, duş vs. yok. Çadır ile kamp yapacaklar tercih edebilir. Denizi taşlı.

Eski Foça Büyük Deniz Sahili

Otogar’dan sahile çıktığınızda Eski Foça’nın büyük koyuna çıkarsınız. Bu koyun sağ tarafında tekneler yer alırken koyun sol tarafında şezlong kiralayabileceğiniz işletmeler bulunuyor.

Eski Foça Halk Plajı

Eski Foça Çarşısı’nın bittiği , balık restaurantlarının olduğu küçük koydan başlayan halk plajı uzun ancak şezlong & şemsiye açısından oldukça kısıtlı.

İngiliz Burnu

Eski Foça merkezinden yürüyerek kuzeye doğru gittiğinizde üzerinde hiç yerleşim olmayan İngiliz Burnu‘nu görürsünüz. Burası sadece günübirlikçiler tarafından genelde arabasıyla gelenler tarafından kullanılıyor. Denizi güzel değil. Ancak ailecek deniz kenarında piknik yapmak isteyen ve kalabalıktan hoşlanmayalar için ideal. Ziyaretiniz sonrasında çöplerinizi unutmayın.

Vodoo Beach Plajı

İngiliz Burnun’dan sonraki koyda yer alan Vodoo Plajı ismini bir beach clubtan alıyor. Plaj mavi bayraklı. Ücretli ve ücretsiz imkanlar var. Bu koydaki başlıca tesisler sırasıyla şöyle.

Leon Otel
Leon Hotel Plajı ve İngiliz Burnu

Otelin günübirlik plaj kullanımı mevcut. Havuz + plaj kullanımı günübirlik 20 TL. (2019)

Şamata Beach Club

Şamata Beach Eski Foça’da en çok bilinen mekanlardan. Çünkü fiyat açısından biraz daha uygun. Şamata tesisine girişte ücret ödenmiyor, şezlong ve şemsiye için kişi başı 15 TL veriyorsunuz. Aileler ve arkadaşlar için ideal.

Vodoo Beach Club

Koya da ismini veren mekan daha çok gençler tarafından tercih edilebilir. Vodoo için giriş ücreti 20 TL . Kano kiralanabiliyor. Plajı güzel, denizi standart.

Q Beach Club
Q Beach

2019 Yazında açılan mekan koyun en gösterişli mekanı. Dolayısıyla fiyatları diğerlerine göre biraz daha fazla. Koyun en ucunda yer alıyor. İskelede bir şezlong isterseniz 50 TL , normal şezlong isterseniz giriş ücreti olarak 30 TL gibi bir ücret vermeniz gerekiyor.

Kumburnu Plajı

Phokia Beach Resort Oteli‘ni geçtikten sonraki koyda yer alan Kumburnu Plajı‘nın ücretsiz kısmı olduğu gibi Teras Motel‘in tesis imkanlarından da yararlanabilirsiniz. Plaj taşlı. Teras Motel’in şezlong ücreti 10 TL ile 30 TL arasında değişiyor.

Phokaia Beach Mark Werner Plajı

Foça’nın en prestijli otellerinden biri olan Phokaia Resort’un kendine ait plajı mavi bayraklı.
Denizi kumluk , plajı sakin. Yüksek giriş ücretine rağmen kaliteli bir gün geçirmek için tercih edilebilir.

Hanedan Beach

Hem otel hem de günübirlik plaj olarak misafirlerini ağırlayan Hanedan Beach Foça’nın en popüler 5 mekanından biri. Plajı oldukça geniş. Hem deniz hem de plajı ince taşlardan oluşuyor. Plajı oldukça geniş olduğundan kendinize uygun bir şezlong bulabilirsiniz.

Hanedan Plajı
Hanedan Beach Club Plaj Giriş Ücreti

Giriş ücreti maalesef artık yüksek ve içeride senelerdir uygulanan kartla ödeme sistemi devam ediyor. Hanedan Plajı’na giriş ücreti kişi başı ortalama 25 TL. Haftaiçi – haftasonu fiyatlar değişebildiği için yine de aramanızda fayda var. Hanedan Beach Club telefon numarası: 023281236 50

Hanedan Plajı’na Nasıl Gidilir?

Eski Foça ve Yeni Foça’dan kalkan dolmuşlarla Hanedan Plajı’na ulaşabilirsiniz. Eski Foça merkezden yürümeniz yaklaşık yarım saat sürebilir.

Eski Foça Yeni Foça Arası Plaj ve Koylar

Eski Foça ile Yeni Foça arasında yer alan yol Türkiye’nin en güzel sahil rotalarından biridir. Fazla tesis ve yapılaşmanın olmadığı sahil şeridi , bakir koylar, çam ağaçları ve eşsiz manzaralar sunuyor. Bu rotada tercih edebileceğiniz beach club, halk plajı ve kamp alanları sırasıyla şöyle.

Bueno Beach

Kendine has bir beach club. Özel araç veya dolmuşla ulaşabilirsiniz. Daha çok genç ve arkadaş gruplarına yönelik.

Club Mackarel

Mackarel Tatil Köyü aynı zamanda bir otel. Plajını günübirlik kullanabilirsiniz. Oldukça bakir ve doğal bir koyda ahşap şezlonglar ile sakin bir plaj deneyimi yaşabilirsiniz. Mackarel Plajı giriş ücreti 40 TL. Yemek ve içecek ücretleri epey yüksek. Yakınındaki Port Foça Beach Club alternatifi de mevcut.

Kosova Plajı

Kosova Plajı

Foça gezi teknelerinin özellikle uğradığı bir koy Kosova. Korunaklı bir koy olması sebebiyle denizi genelde dalgalı değil. Plajı kumluk. Özellikle kamping ve piknikçiler tarafından kullanılıyor. Ciddi bir tesis arayanlar tercih etmeyebilir. Plaja girişte ücret alınıyor.

Mersinaki Plajı

Mersinaki

Eski Foça Yeni Foça arasındaki en romantik koylardan biri burası. Karşısındaki Güvercin Adası martılara ev sahipliği yapıyor. Koya ulaşmak için aracı yukarıda bırakıp yürümeniz gerekiyor. Zor bir parkur değil, patikalar açık. Mersinaki koyu arkadaşlarınızla kamp yapmak için ideal. Herhangi bir tesis, şezlong, şemsiye vs. yok. Ağaç altı imkanları da kısıtlı.

Mersinaki’den Güvercin Adası

Acar Kamping

Foça’da kamp yapılacak yerler arasında ilk 3’e alabileceğimiz Acar Camping çok güzel bir koyda yer alıyor. Plajı kumluk. Tesis olarak standart, kamping arayanlar için ideal. Giriş ücreti 60 TL.

Pollen Tatil Köyü

Geniş kumsal yerine ağaç altı ve yeşille buluşan bir deniz keyfi tercih ediyorsanız Pollen’i deneyebilirsiniz. Eskiden uygun fiyatlı giriş ücreti ile kendine has bir kitlesi vardı ancak artık 30 TL giriş ücreti ile ekstra bir şey sunamıyor. Konaklama ve su sporları imkanları da mevcut. Pollen Beach Club telefon numarası: 02328251025

Sazlıca Kamping

Sazlıca Plajı

Sazlıca Plajı çok özel bir doğaya sahip. İç koy olması sebebiyle denizi sakin, plajı kumluk. Denizi standart taşlı Foça denizinden. Koy içinde dalış merkezi de yer alıyor. Çadır, karavan, mangal ve piknik severler için ideal. Sazlıca Plajı kamp giriş fiyatı kişi başı 40 TL. Plaj giriş ücreti ise 15 – 20 TL arasında değişiyor.

Yeni Foça Denize Girilecek Yerler

Mambo Beach Club

Yeni Foça’ya yakın ücretli ve kaliteli bir beach club arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Merkezden yürüyerek gitmek imkansız. Dolmuşla ulaşılabilir. Eski Foça yolunda.

Yeni Foça Halk Plajı

Yeni Foça Halk Plajı

Yeni Foça merkezi tek koydan oluştuğu için farklı alternatifler yok. Bütün koy boyunca denize girebilirsiniz. Plaj mavi bayraklı ve ücretsiz. Şezlong ve şemsiyeyi ücret karşılığı kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Yeni Foça plajında şezlong ücretleri haftasonu 20 TL civarında.

Yeni Foça Burunucu

Yeni Foça Arka Koy

Koyun en sonu Burunucu Mahallesi olarak geçiyor. Askeriyeye yakın. İlçe merkezine göre biraz daha sakin. Daha da sakin ve temiz bir deniz ararsanız biraz daha yürüyüp Burunucu Arka Koy‘a gidebilirsiniz. Tertemiz denizde özellikle gözlükle dalanlar için büyük görsel şölen var.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Aykut Ocak 16, 2020 at 2:43 pm

    Herhalde daha kapsamlı bir yazı yazılamazdı bu konu hakkında. Tebrikler 🙂

  • Leave a Reply